My Favorite Movies


  filmgurl2006's Rating My Rating
1
Constantine 2005,  R)
Constantine
the best film i've eva seen!!
2
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
this film is soooooooo much better than the series (firefly).
3
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) 2005,  PG-13)
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa)
BRILLIANT!!!!!!!
4
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001,  R)
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door)
the series is better than the film. but it is still good.
5
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) 2004,  Unrated)
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!)
very good!
6
Four Brothers 2005,  R)
Four Brothers
mark wallberg and gansters great film!
7
Tremors 1990,  R)
Tremors
monster slug things. great film!!!
8
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
fantastic!
9
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
this is one of the best Anime films i've eva seen!
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
great well better than the first!
11
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
brilliant!
12
Snatch 2001,  R)
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
great but 2nd film is better
14
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
best 1 so far!
15
Hellboy 2004,  PG-13)
16
Rayearth 2003,  Unrated)
Rayearth
really good
17
Resident Evil 2002,  R)
18
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
has a brilliant twist!
19
Digimon - The Movie 1999,  PG)
Digimon - The Movie
i loved it! lol.
20
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
21
Castle in the Sky 1989,  PG)
22
Just Married 2003,  PG-13)
Just Married
very funny
23
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
24
Wonderful Days (Sky Blue) 2003,  Unrated)
25
Karas: The Prophecy 2005,  Unrated)
Karas: The Prophecy
it confused me so much but i'll av 2 watch it again to get it i guess
26
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo! 2005,  Unrated)
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo!
i havn't actualy seen this film but i want to.
27
Lady in the Water 2006,  PG-13)
28
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
the best out of all 3!
29
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
30
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
could have been better.
they should have brought more characters in...like Gambit.
31
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
32
Mean Girls 2004,  PG-13)
33
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
34
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
35
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
36
50 First Dates 2004,  PG-13)
37
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
38
The Longest Yard 2005,  PG-13)
39
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
good film! great twist!
40
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
41
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
42
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
43
Shrek 2001,  PG)
44
A Cinderella Story 2004,  PG)
45
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
46
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
47
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
48
Click 2006,  PG-13)
Click
so funny. but sad at the end!
49
School of Rock 2003,  PG-13)
50
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
brilliant!!!
51
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
52
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew 1999,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments