My Favorite Movies


  filmdetail's Rating My Rating
1
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
Vintage spaghetti western and the first film I truly fell in love with.
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
A timeless look at crime and power.
3
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
Hitchcock's finest - a truly magic blend of suspense and storytelling.
4
The Godfather 1972,  R)
5
Hero 2002,  PG-13)
6
The Lives of Others 2006,  R)
7
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) 1972,  R)
8
Pan's Labyrinth 2006,  R)
9
The Fog of War - Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara 2003,  PG-13)
10
Sideways 2004,  R)
11
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
12
Nattvardsgästerna (Winter Light) 1962,  Unrated)
13
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
14
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972,  R)
15
Seven (Se7en) 1995,  R)
16
Chinatown 1974,  R)
17
Reservoir Dogs 1992,  R)
18
The Big Lebowski 1998,  R)
19
Manhattan 1979,  R)
20
All the President's Men 1976,  PG)
21
Network 1976,  R)
22
Dog Day Afternoon 1975,  R)
23
Heat 1995,  R)
24
Witness for the Prosecution 1957,  Unrated)
25
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
26
Scarface 1983,  R)
27
Monsters, Inc. 2001,  G)
28
Five Easy Pieces 1970,  R)
29
The Wicker Man 1974,  R)
30
The Thin Red Line 1998,  R)
The Thin Red Line
A true "anti-war" movie - Malick's meditation on man amidst the Pacific conflict in WW" is mesmerising stuff. John Toll's cinematography and Hans Zimmer's haunting score are first rate.
31
The New World 2005,  PG-13)
The New World
Another gem from Terence Malick. Beautifully shot (with some remarkable use of natural light) by Emmanuel Lubezki this is a deeply moving take on the Pochahontas story. James Horner's score complements things perfectly.
32
Control 2007,  R)
Control
Beautifully crafted music biopic with some marvellous performances. A remarkable first feature from Anton Corbijn.
33
Apocalypse Now 1979,  R)
34
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Scorcese's masterpiece.
35
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
Bona fide masterpice that still speaks volumes about the power of the press.
36
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
An awe inspiring piece of sci-fi. Ridley Scott's best film is the daddy of dystopian films, way ahead of its time.
37
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
Magnificent multi-layered drama from the best director of his generation.
38
The Third Man 1949,  Unrated)
The Third Man
One of the greatest European films ever made.
39
Boogie Nights 1997,  R)
Boogie Nights
Thrillingly accomplished drama set amidst the 70s porn boom.
40
The Parallax View 1974,  R)
The Parallax View
Chilling and brilliantly designed conspiracy thriller.
41
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
42
Being There 1979,  PG)
43
Taxi Driver 1976,  R)
44
Jaws 1975,  PG)
45
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
46
Alien 1979,  R)
47
Lost In Translation 2003,  R)
48
The Shawshank Redemption 1994,  R)
49
Vertigo 1958,  PG)
50
Pulp Fiction 1994,  R)
51
Walkabout 1971,  R)
52
Mulholland Drive 2001,  R)
53
Memento 2000,  R)
54
American Beauty 1999,  R)
55
Paths of Glory 1957,  Unrated)
56
The Deer Hunter 1978,  R)
57
The Thin Blue Line 1988,  Unrated)
58
Requiem for a Dream 2000,  R)
59
Once Upon a Time in America 1984,  R)
60
Die Hard 1988,  R)
61
Escape from New York 1981,  R)
62
Fargo 1996,  R)
63
United 93 2006,  R)
64
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Brilliant futuristic thriller from one of the best directors working today. Performances and cinematography are all first rate.
65
The Insider 1999,  R)
66
The Exorcist 1973,  R)
67
Pi 1998,  R)
68
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
69
Amadeus 1984,  PG)
70
Kiss Kiss Bang Bang 2000,  Unrated)
71
Rope 1948,  PG)
72
Ran 1985,  R)
73
The Seven Samurai 2011,  Unrated)
74
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
75
A Man for All Seasons 1966,  G)
76
The Conversation 1974,  PG)
77
The Searchers 1956,  Unrated)
78
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
79
From Russia With Love 1963,  PG)
80
Schindler's List 1993,  R)
81
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
82
The Maltese Falcon 1941,  PG)
83
The Wild Bunch 1969,  R)
84
The Shining 1980,  R)
85
Stand by Me 1986,  R)
86
Midnight Run 1988,  R)
87
No Country for Old Men 2007,  R)
88
There Will Be Blood 2007,  R)
89
Zodiac 2007,  R)
Zodiac
Excellent police procedural drama with some excellent performances.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments