My Favorite Movies
| filmcans's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pee-wee's Big Adventure 1985, PG) |
|
| 2 |
Once Were Warriors 1994, R) |
|
| 3 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 4 |
The Bride of Frankenstein 1935, Unrated) |
|
| 5 |
The Shining 1980, R) |
|
| 6 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 7 |
Network 1976, R) |
|
| 8 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 9 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 10 |
Aliens 1986, R) |
|
| 11 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 12 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 13 |
Heathers 1988, R) |
|
| 14 |
Planes, Trains and Automobiles 1987, R) |
|
| 15 |
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982, PG) |
|
| 16 |
The Journey 2003, Unrated) |
|
| 17 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 18 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 19 |
The Fly 1986, R) |
|
| 20 |
May 2002, R) |
|
| 21 |
American Movie 1999, R) |
|
| 22 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 23 |
Ravenous 1999, R) |
|
| 24 |
UHF 1989, PG-13) |
|
| 25 |
Leaving Las Vegas 1995, R) |
|
| 26 |
Black Snake Moan 2007, R)
The blues is two things--raw sex and hardline spirituality. The lyrics can be raunchy, sweaty passionate pleas, and turn on a dime into fervent prayer and God-fearing morality. Writer-director Craig Brewer (Hustle & Flow) has created a blues movie that doesn't just showcase blues music, but captures the essence of blues in Black Snake Moan--a tale that is equal parts spiritual hymn and down-and-dirty lustful energy. |
|
| 27 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 28 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 29 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 30 |
Hedwig and the Angry Inch 2001, R) |






























