My Favorite Movies


  filmbuffmia's Rating My Rating
1
Brokeback Mountain 2005,  R)
2
The Incredibles 2004,  PG)
3
King Kong 2005,  PG-13)
4
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
5
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
6
Pinocchio 1940,  G)
7
Beauty and the Beast 1991,  G)
8
Fargo 1996,  R)
9
Pan's Labyrinth 2006,  R)
10
Yi Yi 2000,  Unrated)
11
Now, Voyager 1942,  Unrated)
12
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
13
Cabaret 1972,  PG)
14
Howards End 1992,  PG)
15
Ed Wood 1994,  R)
16
Chuck & Buck 2000,  R)
17
Faustrecht der Freiheit (Fox and His Friends) (Fist-Fight of Freedom) 1975,  Unrated)
18
Time to Leave (Le Temps Qui Reste) 2005,  Unrated)
19
Before Sunset 2004,  R)
20
Spirited Away 2001,  PG)
21
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) 1957,  Unrated)
22
Brief Encounter 1945,  Unrated)
23
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) 1964,  G)
24
United 93 2006,  R)
25
Happy Together (Chun gwong cha sit) 1997,  Unrated)
26
Psycho 1960,  R)
27
The Kid Stays in the Picture 2002,  R)
28
The Piano Teacher (La Pianiste) 2001,  R)
29
The Iron Giant 1999,  PG)
30
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
31
Law of Desire 1986,  NC-17)
32
The Wonderful, Horrible Life of Leni Riefenstahl 1993,  Unrated)
33
Capturing the Friedmans 2002,  R)
34
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
35
Greed 1924,  Unrated)
36
Pygmalion 1938,  Unrated)
37
The Loneliness of the Long Distance Runner 1962,  Unrated)
38
Crumb 1994,  R)
39
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
40
Far From Heaven 2002,  PG-13)
41
About Schmidt 2002,  R)
42
Together (Tillsammans) 2000,  R)
43
When the Levees Broke 2006,  Unrated)
44
Los Olvidados (The Young and the Damned) 1950,  Unrated)
45
El Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962,  Unrated)
46
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) 2002,  Unrated)
47
Short Cuts 1993,  R)
48
King of the Hill 1993,  PG-13)
49
The Piano 1993,  R)
50
La Gloire de Mon Père (My Father's Glory) 1990,  G)
51
Le Château de Ma Mère (My Mother's Castle) 1990,  PG)
52
My Life in Pink (Ma Vie en Rose) 1997,  R)
53
Beautiful Thing 1996,  R)
54
The Wedding Banquet (Xi yan) 1993,  R)
55
Walk on Water 2005,  R)
56
The Red Shoes 1948,  R)
57
Roger & Me 1989,  R)
58
Little Women 1994,  PG)
59
The Heiress 1949,  Unrated)
60
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments