My Favorite Movies


  filmaker99's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
one of the top grossing films of all time(1.4 Billion) i am so excited for the tv series
2
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
this is the emotionaly dramatic final instalment...devestating. what's with vader's cheesy Nooooo!?
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
my personal favorite of the original saga
4
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
the first fully computer animated movie. awsome.
5
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
awsome
6
Anastasia 1997,  G)
Anastasia
i love animation. it would not be the same if it wasn't animated
7
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
this could be the most powerfull film experiences you will ever have
8
Titan A.E. 2000,  PG)
Titan A.E.
beautilfull blend of traditional and computer animation
9
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
every saga has a begining. . .
10
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
adventure, sword fights, danger, torture, true love, man eating eels, and pirates galore!
11
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
if you have never seen this stop what you are doing and go rent it!
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
based on the ride in disneyland
14
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
Mission Impossible 2
this is the best out of the three
15
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
EXCELLENT. spielburg really thought this one out
16
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
pixar's best
17
The Island 2005,  PG-13)
The Island
increadable
18
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
this is thee best marvel movie yet
19
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
u wanna talke blockbuster? lets talk blockbustert: it will rock ur socks
20
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
aww, no this might have been what bond was originaly intended to be. there is an actual plot to this movie. they cut back a lot on the scandaly women and turned it into an actual love story. the poker game is a little long but is eciting. Daniel craig is easily the best bond since if not better than Sean Connery himself, it will be interesting to see if they are able to top this
21
Mulan 1998,  G)
22
Shrek 2001,  PG)
23
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
devistating
24
Apollo 13 1995,  PG)
Apollo 13
huston, we have a problam
25
X-Men 2000,  PG-13)
26
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
spielburg never fails to amze me
27
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
the best musical in years
28
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
29
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
one of disney's best musicals
30
Daredevil 2003,  PG-13)
Daredevil
one of my favorite super heros
31
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
will the real batman please stand up? this is it baby. but this doese not discredit tim burtons 1989 version, jack nicholsons performance in that film, or the new direction batman begins took the franchise because this film is all about the joker. but thats no surprise since we have been salavating over the pictures of ledger since they were relesed nearly six months ago, and on top of that his sudden death could only boost the sucess of the film. and heath ledger delivers. he nails the character in every direction and in every way, he becomes the luatic pshyco path killer maniac, and on top of that hes actually funny. . .in a quirky, desturbing kind of way. The interigation scene: THE BEST INTERIGATION SCENE IN CINEMATIC HISTORY! I think it will be one of the most memorable part of the film. and even though it wasn't advertised, there is another villan: two face. i found his story line to be a fasinating one to follow. but as far as batman goes, well to be perfectley honest i was not that imprest. whether its because the character has been done to death or the filmakers were more focused on the villans, somewhere along the line his character was dropped a little, so they could have done some more with him. I also think they could have tied up the ending better. over all the dark knight is awsome; easily the the best film of the year and arguably the best comic book best comic book film ever. i think that would be great if the acedemy made a posthumous oscar for heath ledger
32
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
there are anly 10 kinds of people in this world: those who understand computers
33
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
34
Evolution 2001,  PG-13)
Evolution
hilarious! the best sci-fi/comedy ever! notably takes place in page/lake powel area
35
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
talk about your identity crisis. some people think it starts out slow paced, but i think it is very interesting, makes you want to find out more and keeps a very personal relationship with bourne and the audience
36
Samurai X - Trust & Betrayal (Rurôni Kenshin: Meiji kenkaku roman tan: Tsuioku hen) 1999,  Unrated)
37
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
it seems like they stretched the story a bit to accommodate all the beatles songs but all together a musically and artisticly well done film. you don't see movies like this everyday
38
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
Little Shop of Horrors
a very fun musical. poorly rated PG-13 should have been PG
39
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
Final Fantasy - The Spirits Within
how come they always kill off the funny guy everyone likes?
40
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
a christmas classic
41
Beowulf 2007,  PG-13)
Beowulf
". . .this has nothing to do with the beowult you were forced to read in high school. It's all about eating, drinking, killing, and fornicating. . .I can't wait. . .I can't wait." - Robert Zemeckis lol this is definetly a one of a kind
42
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
who ya gonna call?
43
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
Planet of the Apes
crazy. made me think a lot about racism and cruelity to animals
44
Gremlins 1984,  PG)
Gremlins
the origon of the short lived furby
45
Wayne's World 1992,  PG-13)
46
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
film making is international
47
Beetlejuice 1988,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments