My Favorite Movies


  filmaker35mm's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
I really think this movie is genius
2
Sin City 2005,  R)
3
Homeboy 1988,  R)
4
Without A Paddle 2004,  PG-13)
Without A Paddle
I never get tired of this movie. I am sure it can cure cancer!
5
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
Romantic comedy at it's best!
6
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
La sigh! Very happy.
7
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
8
Blast from the Past 1999,  PG-13)
9
Blazing Saddles 1974,  R)
10
Spaceballs 1987,  PG)
11
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
12
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
16
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
17
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
18
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
19
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
20
Cinderella Man 2005,  PG-13)
21
Finding Nemo 2003,  G)
22
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
24
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
25
The Secret 2006,  R)
26
Unbreakable 2000,  PG-13)
27
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
28
Barfly 1987,  R)
29
The Mummy 1999,  PG-13)
30
Idle Hands 1999,  R)
31
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments