My Favorite Movies
The title is self explanatory but if have to write something here goes: This list contains the best films ever in my opinion and is constantly being updated.
| FilmAddykt's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
8 1/2 1963, Unrated) |
|
| 2 |
A Clockwork Orange 1971, R)
The film that made me love cinema. Well, I already did before watching "A Clockwork Orange" but after I had the strange desire for something more. I wanted to make films more than anything else! It set the tombstone on other vocational aspirations and things have stayed like that ever since. But enough about me. I 'm here to write about the film and that I shall do. The film is a masterpiece and a book adaptation. Adaptations tend to be bad don't they? Nevertheless this is an amazing adaptation because it is directed by Kubrick, a man whose directional career was based on adaptations but he always failed to dissapoint. So, believe me when I say it, you 're in good hands. |
|
| 3 |
Easy Rider 1969, R)
Talking about a movie that gets better with repeated viewings... It is the third time I'm watching "Easy Rider" and I have to admit that right now it is my favorite film. It is such a temptation to watch it again right now. But seriously such is the poignancy and power of this film that it's hard not to love it. Besides, I'm 17 at the time this review is written. How could I not be affected by such a tragic -basically- coming of age movie, that depicts the end of innocence in an innocent (?) time. |
|
| 4 |
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960, Unrated)
A breathtaking film. A film about human impulses and their concequences. A film about life, death, romance, France, love, smoking, anarchy, cars, beauty, uglyness, women, men. This film is basically a tribute to life through every one of it's aspects. The direction, the editing, the frantic pacing, the dialogues. The two leading characters are the complete opposite of each other. So different, yet they belong together. They live in different worlds but they are destined to collide. The absurd writing and editing deconstruct every aspect of a daily routine. Never before or after a movie was such a perfect match of elements, thematically and technically. Never before the word masterpiece was so precise to define a movie. |
|
| 5 |
2001: A Space Odyssey 1968, G)
This would be my weak attempt to review and interpret this Masterpiece. I really don't know what I can contribute to the analysis of this epic that cuts through the evolution of man and the whole course of humanity. |
|
| 6 |
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952, PG)
The best drama in cinema history? Quite possibly. For me "Ikiru" will always be a sentimental, inspiring and heartwarming story. It is a film that will make you think about many things in life and contemplate on the possibilities that lie ahead of you. I must say that it really puts "The Dead Poets Society" to shame. The effect of this movie is not really derived from the actual story because it is a fairly common story being thrown around in many mediums from times immemorial, but it is the way Kurosawa and his wonderful cast handled that story that will bring a tear to your, while never reaching melodramatic proportions. |
|
| 7 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R)
Can I really write a review about "One Flew over the Cuckoo's Nest"? Do I have the ability? What can I say that will add to this perfect film? That hasn't been said already? I don't know about all these but I certainly have the inspiration. And inspiring is what ths film is. It is almost a shame that many times, if not most of them, people refer to this film as Jack Nicholson's greatest performance. Don't get me wrong, it is! Still to label this as an actor's vechicle is just so limiting it's as if saying Da Vinci was just a mechanic! Well, this film is about life. Simple and complex as that. Go figure now. |
|
| 8 |
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928, Unrated)
Luis Buñuel and Salvador Dali thank you. Thank you for giving this film to the world. Why am I so grateful? It is hard to trace my motives even for me. The only thing I can sincerely tell you is that I loved this film beyond any measure. "Un Chien Andalou" bears a strange power as it unfolds between our very eyes. It is as disturbing, shocking and awe inspiring, as it is entertaining, funny and bizzare. It speaks directly to the bottom of our minds and mostly to our guts and heart. We basically know what it means but we can in no way describe it as it is really impossible to do so being bound by logic and our common senses. |
|
| 9 |
Dancer in the Dark 2000, R)
A shocking, groundbreaking, sensational film. Lars von Trier once again breaks the limits of what was thought conceivable in film. He makes the ultimate musical/melodrama in his own fashion. |
|
| 10 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 11 |
Apocalypse Now 1979, R)
The original huge review was deleted by mistake so I'll try to replace it with a few words. The ultimate cinematic epic that depict's the limits humanity shown through the Vietnam war and through the sheer will power that Coppola had while making it. A sense of mystique and the unknown that will probably never be captured in film again. The terrifying journey to the depths of hell, most commonly known as human sanity. Not really a war film but a study on humanity. These sentences I think sum up the essence of what this movie is about but still you never know what will be next up the river. |
|
| 12 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 13 |
Barton Fink 1991, R) |
|
| 14 |
Pulp Fiction 1994, R)
I watched this masterpiece for the tenth time yesterday and I finaly decided to write a review for it .I 've been dodging to write this review because I dont know what can I write that hasnt been said or written already .First of all what we have here is the 2nd film by Mr.Tarantino and his ultimate masterpiece .Starting from the script, which is a wonderful sewing of 4 extraordinary story .Every one of them with something to say and something to add to the great puzzle that is this film .Just think about all the subjects that are being judged during the film .Religion,pride,loyalty,relationships among others .The dialogues are brilliant, very real and have a black humor twist.The direction is absolutely amazing !Tarantino uses slow mo,close ups and zooming to emphasise many scenes like the heroin scene.That along with the great soundtrack creates an audiovisual delight .Last but not least the acting is motherfucking tip top !Everybody puts an amazing performance .Travolta,Jackson,Uma Thurman,Ving Rhames ... Everyone brilliant ... This movie couldnt have had a better cast .Also Keitel comes to steal the show with his guest appearance .To sum up ... Just a fucking amazing movie ... |
|
| 15 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 16 |
This Is Spinal Tap 1984, R) |
|
| 17 |
El Topo 1971, Unrated)
"El Topo is:" by FilmAddykt |
|
| 18 |
Wings of Desire 1987, PG-13) |
|
| 19 |
Oldboy 2004, R)
The story of Dae-su, the finest vengeance film I've seen thus far, brutal as it is poetic, beautiful in its sickness. This is the second movie in Park Chan-wook's vengeance trilogy, probably the best but since the rest of the trilogy is sitting, unwatched, inside a box on my library I will not pass that judgement yet as it would be unjust. Still I can praise this film for its own merits. The powerful story, the stylised violence, the twists and turns, the amazing performances, the riveting direction, even the sublime music. Yep the best vengeance movie comes from Korea. Tarantino should be ashamed. |
|
| 20 |
Wild At Heart 1990, R) |
|
| 21 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 22 |
Dazed and Confused 1993, R)
This is the movie that will change your opinion on teen flicks forever! |
|
| 23 |
The Celebration (Festen) 1998, R) |
|
| 24 |
M 1931, Unrated) |
|
| 25 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 26 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |
|
| 27 |
Dead Man 1995, R)
I thought that while I was on a Jarmusch roll, fresh from my second go at "Permanent Vacation", I should try this one. After all the box was sitting on my collection for a long time and the circumstances almost forced me towards it. I'm glad I did. This simply has to be one of the most unique, deep, mysterious and strange movies I've ever seen. It is a spiritual trip, progressive and regressive alike for our main hero. To the average viewer I suppose it would a little hard to swallow but still I'm not here to talk about the average viewer, I'm here to talk about my emotions, my journey through Jarmusch's West. |
|
| 28 |
Secrets & Lies 1996, R) |
|
| 29 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 30 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 31 |
The Adventures of Baron Munchausen 1989, PG) |
|
| 32 |
Miller's Crossing 1990, R)
The Coen brothers are Masters! You can take that to the bank! Once again they fail to dissapoint and they deliver one hell of an amazing masterpiece! This story is about the mob of New York in the late 20's. The main character, Tom(Gabriel Bryne), is the advisor of the most powerful irish crime boss of the city(Albert Finney). But soon their friendship is going to fall apart because of a woman(Marcia Gay Harden). Because of that and due to his large debts he goes to the other side offering his services to the only competitor of his ex-boss(Jon Polito). I'm not going to reveal any more of the plot because this is one of these plots that have an amazing and magical way to fall into place. You will find yourself almost in any place taken by surprise. The film blends two film genres. The gangster epic and the noir film. This along with a big amount of the Coen style leads to something that you'll hardly ever see again. As I already mentioned the Coen stamp is everywhere. The camera angles and all the wonderful settings say so and so does the script. The characters are unique with Jon Polito's and John Turturro's standing out. I think it's great that the Coen brothers gave Polito a leading role because so far I've seen him in their movies playing small roles that were not very good in showing the full extent of his talent. This really is an excellent acted film but I find hard not to mention that Polito and Turturro were a lot better than the rest, taking their character to a really great level. Another thing that makes this film stand out is how the human side of the gangsters is shown. Usually in gangster epics the main character is so smarter, stronger and in general better than the rest (except maybe for the main antagonist) that it ends being a little bit unfair for the other's. This isn't the case here though because Tom is for the whole duration of the movie walking on a tight rope and luck really plays a significant role to his action and saving his ass. The main antagonist here(J.E. Freeman) is really way smarter than him and also a few more characters put him in really tight situations. So in conclusion what we get here is a witty Coen brothers film, an amazing gangster epic and romantic drama. You really can't get much better than this. |
|
| 33 |
La Strada (The Road) 1954, PG)
Beautiful movie ! Felini manages with a simple story to tell so much about life . This movie is essentialy about love and the loneliness that every person feel it . All three leading characters feel . Gelsomina shows it in any chance, Zampano tries to seclude it and Il Matto aknowledges it but no one of them can escape it . The performances are amazing with Masina keeping everyone under her shadow with excellent transitions from tragic to comic in a Chaplin-esque fashion . Basehart and Quinn also portray their characters in a brilliant manner and pass to the audience all the feelings this movie has to offer . As for the direction, one cant say enough ! Felini handles everything in a playful but also tragic way orchestrating a masterpiece ! Put on top the sublime music by Nino Rota and you got yourself a unique film one of those that are hard to find . |
|
| 34 |
Il conformista (The Conformist) 1970, R) |
|
| 35 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 36 |
The Temptation of St. Tony (Püha Tõnu kiusamine) 2009, Unrated) |
|
| 37 |
The Conversation 1974, PG) |
|
| 38 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 39 |
The White Ribbon (Das weisse Band) 2009, R) |
|
| 40 |
The Big Lebowski 1998, R)
After seeing this movie I felt at peace... I just felt soooooooooo fucking relaxed! I don't know if it was the Dude's personality that kinda matches mine(being a lazy ass myself) but I felt in nirvana... One thing is for sure though, I didn't get the movie! At least not completely... I will have to watch agian soon... The thing about this movie is that it goes to create as many stories as it's characters but somehow it leaves an unfinished feeling... Buuuuuuuuut that's the point! As the movie goes on we go deep under the skin of the Dude and we learn about his life and the kind of unfinished life it is. It's like the style of the movie follows the character or the character follows the movie's style. Anyway it works like a charm! The movie is filled with Coen humor, amazing one liners "obviously you 're not a golfer...", "new shit is coming to the light!" etc and quirky dialoque. The characters are amazing and amazingly portrayed! The Dude and his best friend Walter are of course the best and a kind of Yin and Yang, the one being an easy going pacifist and the other an aggresive Nam veteran. Bridges and Goodman made career best performances here! These portrayals are closely followed by the other cast being at an excellent level also. The direction is needless to say perfect! It's a Coen Bros film anyway... Great parts of the movie are also the dreams the Dude has while he has passed out and they are they are also classic surealistic Coen parts. That being said the dudeness of the movie is what will always make it amazing and if you haven't seen it you don't know what I am talking about... So go see it! Now! |
|
| 41 |
Antichrist 2009, Unrated) |
|
| 42 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 43 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 44 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 45 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 46 |
The Shining 1980, R) |
|
| 47 |
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) 1988, R) |
|
| 48 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R)
Simply put, an amazing movie ..! It is an art house movie but also tells you a lot of things through the screenplay . Audrey Tautou is pretty much helped on her performance by her looks as a cute girl but also has the extra something to really get the character across . The direction is beautiful and so are the graphical tricks that are used . The cast is well picked with the modern day french actors that we find on other films such as "A Very Long Engagment" putting up a great performance . To sum up a movie that tells you to live life by being a beatiful feel good movie ..! |
|
| 49 |
The Last Temptation of Christ 1988, R) |
|
| 50 |
Jules and Jim 1962, Unrated) |
|
| 51 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 52 |
Mary and Max 2009, Unrated)
A truly amazing and touching story I can't even begin to describe... It is wonderful that movies like this one are still conceived in our cynical times, much more made and in such a brilliant way too! The black and white beautiful claymation itself is a statement towards the heartless CGI that has taken over today's animation. On a personal level it also strikes a note of nostalgia bringing to memory the endless times I 've watched Wallace and Gormit's "A Close Shave" as a child. Stories like "Max and Mary" are rare and bear unique power. Simply put: Watch this incredible human movie and see for yourself the glory of human life with all its ups and downs, love, loneliness and confuzzleness. |
|
| 53 |
Fando y Lis (Fando and Lis) 1968, Unrated)
"Fando y Lis' can be characterised by many adjectives. Shocking, pretentious, grotesque, violent, profound, thought provocative the list could go on for hours. The only thing that I can add to its undeniable cult status is that it's like nothing I 've ever seen. Actually that's a lie. |
|
| 54 |
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) 1972, PG)
Amazing Leone movie! This review could really end here but i will write more. This is Leone's war epic. In a way. Of couse because he was the master of western it would also have to be a western. So in the end its about the Mexican Revolution. It is basicaly the tale of two very different but very alike characters brought together, as Juan said, by destiny. The first one we meet is Juan, played by Rod Steiger, a mexican bandit who leads a gang assembled by his children. The other one is John, played by James Coburn, a former IRA member and dynamite expert. The chemistry between the two characters(and actors) is amazing ! Coburn playing the uber cool revolution veteran and Steiger playing the kind of naive but in grips with life bandit. The result is two great, sometimes funny and in the end sentimental performances. Leones direction is as always perfect! Ok maybe in "The Good, The Bad and The Ugly" it's better but this very close. As in all of his movies. All his signatures close ups of eyes and faces are here, with the opening scene in the wagon being the best. Something else I really enjoyed in the movie were the parts were the movie would flashback to show us pictures from Johns past and relate them to the current events. A good chance for Leone to shows his abilities with pictures of a green Ireland than that of the dry West and also a comment on how a man cannot really escape his past. The movie also contains political comments with the more obvious being the nazi like behaviour of villain Gunter Ruiz. In addition the explosions were beatiful and every one has you waiting impatiently for the next one. The movie is scored by Enio Morricone and whereas its not his great moment he delivers quite well and gives us a few classic parts in the soundtrack being the "A Fistful of Dynamite" segment of his concerts. In conclusion,"A Fistful of Dynamite" is a classic western and a classic Leone movie but also a terribly underated one. |
|
| 55 |
Deep Red (Profondo rosso) 1975, R) |
|
| 56 |
The Holy Mountain 1973, R) |
|
| 57 |
Four Lions 2010, R) |
|
| 58 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 59 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 60 |
Inglourious Basterds 2009, R) |
|
| 61 |
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001, R)
I'm really worried about myself. Not only wasn't I shocked when I first watched this(ok, maybe a few cringes) , I was eating the second time I watched it! No projectile vomiting included! Now, that I've made my own introduction to the movie it's time to actually review it. I suppose anyone reading this review knows about the notoriety of this film, one of the most explicit film ever, probably Takashi Miike's most violent one. Believe me, that says a lot. |
|
| 62 |
Last Tango in Paris 1972, NC-17) |
|
| 63 |
Carlito's Way 1993, R)
If someone came to me after I saw "Scarface" and told me that one day I'll see a better De Palma/Pacino movie, I would have told him or her that he or she is crazy ! And I would have been so wrong ... "Carlito's Way" is that movie, the day was yesterday and I am still amazed by that magnificent piece of art ! This time Pacino portrays an ex-con fresh out of prison trying to turn the page of his past and start a new life. But as the movie show's you can never escape your past. The thing is, thought, that in this movie you like that gangster because he really want's to change. So by the end you are caught up in an emotional web, begging for a happy end which you know you won't get. The guy you don't like in this movie, and the character build's up that dislike as the movie plays, is David Kleinfield, brilliantly portrayed by the one and only Sean Penn, Carlito's lawyer friend who turns out to be the biggest prick of them all. The support actors also deliver very good to excellent performances allowing these two to shine. Another thing that I really enjoyed was the music and the whole very well build 80's atmoshpere. The direction is masterful with Brian De Palma delivering one of his best action/thriller/gangster epic's in a way only he knows. Every angle he chose's is the best for the take with the final product being a masterpiece ! All in all a magnificent gangster flick which you must not allow yourself to miss ! |
|
| 64 |
Natural Born Killers 1994, R)
I always felt that "Natural Born Killers" is one of these films that have everything. It's like a rollercoaster, while stoned, eating a hotdog, getting a blowjob, while reading your favorite magazine with an interview on your favorite director. |
|
| 65 |
Halloween 1978, R)
After all the crappy, mindless, laughable movies of the genre I 've seen (including "Scream") it was finally a great relief to watch the original. And I must say I am impressed. That has to be one of the best (if not the best) horror movies ever. A tight, effective, minimalistic suspense masterpiece. Obviously, the genre has been raped so much since 1978 that it is hard to take a slasher seriously. Still, the movie has aged well. |
|
| 66 |
Bubba Ho-Tep 2002, R)
Ok ... This movie is a favorite for a whole lot of reasons ... 1st Bruce Campbell stars and gives the best performance of his career 2nd Its a fantastic B-movie in the year 2003, thats hard to find. 3rd It makes you laugh, it makes you cry and it makes you think 4th It shouldnt ! It could have been the cheesiest movie ever made . Last but not least, how can you not love Ossie Davis as a black JFK or insults like "suck the dog dick of Anubis you ass wipe" coming from a mummy ? Just a funny, "scary", touching and brilliant piece of art ! A jewel of filmaking ..! Oh and it has The King ... |
|
| 67 |
Arsenic and Old Lace 1944, Unrated) |
|
| 68 |
Re-Animator 1985, R)
How can you get any better than "Re-Animator"? For me the movie has everything and belong's in the splatter Holy Trinity along with "Evil Dead 2" and "Braindead". It's a trinity because these movies in comparison to each other are equal horror brilliance. But having just been amazed by "Re-Animator" on the big screen I may be a little impartial right now. "Re-Animator" is the gem of 80's horror and is very loosely based on a Lovecraft novel. Having not read the novel I am unable to compare the two. But I have seen the film. The brilliant mix of horror and humor. The over the top massacre. The over the top acting. The lunatic that Herbert West is. He is amazingly portrayed by Jeffrey Combs and he make's Frankenstein look like Pee-Wee. Another standout performance of the movie come's, literally, from the head of David Gale. Technically the movie is flawless with some of the most well-made and realistic special effects in horror. I mean some intenstines turn anaconda at one time but it look's absolutely amazing! The perfect movie debut for Stuart Gordon and one that many directors should envy. One thing that this movie is being bashed for, from time to time, is for using the Psycho soundtrack. I think it is the best loan in cinema history! The music fits like a glove and add's to quite some tension building scenes. All in all probably the most fun you can have watching a horror movie. A masterpiece not to be missed. |
|
| 69 |
The Wicker Man 1974, R) |
|
| 70 |
Dead Alive (Braindead) 1992, R) |
|
| 71 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 72 |
Kaboom 2010, Unrated) |
|
| 73 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 74 |
Schindler's List 1993, R)
A Masterpiece! With a capital M! This movie revolves around the life of Oskar Schindler a member of the Nazi party but in reality a con-man and a savior. This is a man that managed to save the lives of over 1.100 Jews from the hands of the Nazis. The movie starts in Krakow with the Jews being put inside the ghetto by the Nazis. Schindler arrives and tries to establish a pots and pans factory with the help of a Jew accountant Itzhak Stern. While the movie has us believing Schindler is just a guy taking advantage of the whole situation, having Jews working for him because they are cheaper than Polish, he really is not. Thanks to his factory many people were saved from being taken away because they were writers, musicians or history teachers therefore of no use to the Nazis. And when the Jews are being transfered to camp runned by a Amon Goeth, a Nazi officer and a psychopath, he follows only to re-establish his factory in order to create better living conditions for the Jews. He even transfer again the factory when the camp is disbanded paying per head for every Jew working for him. This man had all the riches in the world but he gave it all away in order to save these lifes. Its amazing how he persuades and tricks the Nazis with his persona. The film stars the boulders of british acting Liam Neeson, Ralph Fienes and Sir Ben Kingsley. Needless to say the performances are stuning gripping you into the atmosphere of the movie from moment one. The beautiful music by John Williams also helps reinforce the emotions created in the movie in a fantastic way. And here comes the most important aspect of the movie. The Direction. Steven Spielberg creates such a stunning picture. Using black and white he underlines the cruel reality of war. Everything he does in this movie, every angle he uses, every spot he places an actor, every decision he makes in general is the right one contributing to this film elevating to the breathtaking epic that it is. All in all one the best, touching, gripping, heartbreaking war epics ever created. |
|
| 75 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 76 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 77 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG)
A weird movie really, even for Kubrick. It was hard for me to categorise it in a genre. Is it a spy movie ? A comedy ? A war film ? Its kind of a mix with all the elements you may find in the above categories. Most of all I think Kubrick wanted to show how stupid and irational war is but throught a comic sense. This comic sense is mostly seen in the film in Peter Seller's triple performance. In general it showcases war always being irrational no matter who performs it. I mean a Russian is allowed into the American war room and steals their plans and a former Nazi is developing technologies for the Americans and the war was caused by a general who feared about the purity of his essences being disturbed by water that the Russians poisoned ! You dont get much crazier than that but also these characters are not so far away from real politicians... |
|
| 78 |
Dirty Harry 1971, R) |
|
| 79 |
Trainspotting 1996, R)
Great great entertaining, funny and kinda disturbing movie. It's very hard to find a movie about heroine that doesn't aim to scare you. For example, when I first watched "Requiem for a Dream" I was so scared that I never tried to watch it again for many years. But in "Trainspotting" this doesn't happen. Well. it still is a shocking movie when drug use and the effects of drug are depicted. The focus of the movie though is placed on Renton and the characters surrounding him. And what an amazing collection of characters that is! The straightedge guy, the bully, the cunt who'll screw you, the guy who always gets in trouble, their parents, their girlfriends and mother superior. To be exact it is an amazing buddy movie! Also, the way that reality is depicted through surealism by Boyle is fantastic and creates some great memorable moments. All in all it's a complete blast of a movie about how the world evolves around a dysfunctional group of people and how they fit in this world. Another movie you must not miss. |
|
| 80 |
Bakjwi (Thirst) 2009, R)
It was about time for "Thirst" to be released in Greece. Been waiting for about a year to be exact. But it was certainly worth the wait! So while waiting eagerly inside the theatre for the lights to dim I was excepting a Park Chan-Wook horror movie. This was the thought in my mind since the end of "Oldboy": "What if this guy pulled all the stops and made an all guns blazing horror movie?". Instead what we get is an erotic thriller, some of the most amazing off beat humor ever, and I must admit I am not in the least dissapointed by that. After all, how could Park Chan in all his brilliance make a simple straightforward horror flick? |
|
| 81 |
Once Upon a Time in America 1984, R) |
|
| 82 |
Inception 2010, PG-13) |
|
| 83 |
American History X 1998, R)
After I saw this movie I couldnt speak for about an hour. It was a shock. A strong blow. This is the story of the Vinyard brothers, Danny and Derek, and their journey in the neo fascist movement in america. Derek(Edward Norton), the older one, joined fanaticaly the neo fascist movement after the death of his father and got convicted for murder. The movie puts us in the time after his realease and in his brothers shoes. Danny(Edward Furlong) has delivered a school essay about Mein Kampf. Therefore his principal has put him in a private course called American History X and makes him write a essay about his brother. The movie moves back and forth between Derek's life before imprisoment and now. The performances are amazing. The portrayal of such dramatic characters is delivered in the best way. The direction of the movie is very good with Tony Kaye making his debut and using interesting techniques to emphasise feelings. The overal feeling through the movie is pain. You feel it with every step of the characters and every line being spoken. It's a tough and deep journey inside the depths of human nature and ways of thinking. A difficult movie but a must see that you must not miss. |
|
| 84 |
Bad Lieutenant 1992, NC-17) |
|
| 85 |
The Matrix 1999, R)
A damn impressive movie. Basicaly what we have here is Plato's cave for the 21st century. But ,as a movie, it is much more than. While the movie's philosophical background is nothing new, Orwell used it, Huxley used it, Plato invented it, it is in this movie that it comes into fruition in a great uncompromising way. This movie offers probably the best effects, kung fu fights, gunfights, style in general that sci-fi cinema has seen. This is simply one of the essential sci fi movies. A clever science-ficiton movie in 1999. Who would have thought? Sadly even the perfect movies have their drawbacks. Gmhhmhm (clears throat)... KEANU REEVES CAN'T ACT FOR SHIT AND HE NEVER WILL!!! It was a public announcement by FilmAddykt(Steve A) on Flixster. Because we care. |
|
| 86 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 87 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 88 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 89 |
Amici miei atto II (All My Friends Part 2) (My Friends Act II) 1984, Unrated) |
|
| 90 |
Scarface 1983, R) |
|
| 91 |
Volver 2006, R) |
|
| 92 |
Cell 211 (Celda 211) 2009, Unrated)
Screw "The Shawsank Redemption"! End of story. And I haven't even seen it... But I know for a fact that it is not a better prison movie than "Celda 211". "Celda 211 is another one of these little surprises that european cinema had in store for us in 2009. While genre filmmaking in Hollywood was being dominated for yet another year by remakes, re-boots and other crap like that Europe was determined to give us one genre gem of a film after the other. In horror "Låt den rätte komma in", in crime-action "L'Instinct de Mort" and "L'ennemi public n°1", in suspense "Män som hatar kvinnor" and now in prison film "Celda 211". |
|
| 93 |
Audition (Ôdishon) 1999, R) |
|
| 94 |
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972, PG) |
|
| 95 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 96 |
El Mariachi 2001, R)
I don't know why the sequels were made. I don't know why didn't Gallardo star in them. I don't know what Rodriquez was trying to do with this trilogy. Frankly, I don't give a damn either. But I know for granted, and you can take that to the bank, that this film is a great great great achievement. This movie has pretty much the same story as "Desperado" and "Once Upon a Time in Mexico' but it bears one significant difference. Tight budget. And boy, oh boy was that different! Rodriquez is one of the most money-spoiled directors. When you watch this amazing, exhuberant, comedic, flat out entertaining, minimalistic movie you can't help but wonder why he needed so many explosives on the sequels/remakes. As an aspiring fillmmaker (someday) I stand in awe of "El Mariachi" the first and best of Rodriquez's films and hope that one day he 'll make again one movie that's so fun as this one. I rest my case. |
|
| 97 |
Coffy 1973, R) |
|
| 98 |
Mesrine: Killer Instinct (L'instinct de mort) 2007, R) |
|
| 99 |
Mesrine: Public Enemy #1 (L'ennemi public n1) 2010, R) |
|
| 100 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 101 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 102 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 103 |
The Man Without a Past 2002, PG-13) |
|
| 104 |
Mean Streets 1973, R) |
|
| 105 |
Z 1969, PG) |
|
| 106 |
The Sting 1973, PG) |
|
| 107 |
Serpico 1973, R) |
|
| 108 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R)
Amazing movie and one of the best horror flicks I've seen . What is great about "A Nightmare on Elm Street" is of course the persona of Freddie . While he is pretty much a slasher villain, chasing down his victims relentlesly throught the movie, he also has a mystical quality like the one we 've seen in "Hellraiser" . And here we have no cube that you must stumble across ! The medium that Freddie uses to get is your dreams ! Plain, simple, genius . You will have to sleep sometime . The whole atmospere in the movie builds up beautifully under the direction of Wes Craven who knows exactly what to give us in order to creep us . In addition the music adds to that feeling and so does Robert Englund creating one of the greatest movie villains we 've been graced with . Last but not least the movie has an amazing ending where you aren't really so sure of what happened and the movie lets you choose your point of view . |
|
| 109 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R)
Question drifting in my head from the beginning of the movie. "What if Hitchcock did sci-fi?" And then BANG! Transformation to a blonde, watching Hitchcock films... The tribute in this one is screaming. I'm not sure if there was even a Mcguffin in there but the plot is too complicated to distinquish the meaningless part that motivate the plot from the ones that are justified in the end. |
|
| 110 |
Suspiria 1977, R)
This movie is an exercise. An exercise in suspense, atmosphere, gore and horror. I 've read somewhere that the script was written by Argento and his girlfriend at the time Daria Nicolodi. I think they did a litte more than writing during the writing process. The plot of the movie is all over the place, doesn't hold together and leads to a weak ending. So what makes this movie great? The forementioned exercise. Argento obviously knew that the plot was weak and probably thought: "Ok, now let's see what we can make out of this." And boy what he made! Even without a sturdy plot the suspense, the atmosphere, the gore and most importantly the horror are all present. Argento creates these elements ex abrupto with his shots, the use of sounds and colors. And isn't this an amazing achievement? The direction reing's over the writting and force's the movie to be what it was meant to be. A horror jewel and a film that all wannabe directors must watch. Oh, a special mention is in order for the venomous cherry of every Argento movie that is the music of Goblin. Once again they fail to dissapoint launching the horror master's work in another dimension. |
|
| 111 |
Mystic River 2003, R) |
|
| 112 |
The Toxic Avenger 1985, R)
Here comes the King of Sleaze and Trash! Ladies and gentlemen, Mr. Lloyd Kaufman! "The Toxic Avenger"... What can be said about "The Toxic Avenger"? This is one of the most bad-mouthed pictures in film history. I 've heard people talking about bad acting,boobies(I lost track how many of them) bad production values, cheesy lines, extreme unnecessary violence and so on. I always say to them: "Grow-down a little!" This is everything you wanted to see as a kid but couldn't! We should thank uncle Lloydy for kickstarting his revolutionary film company with such an amazing movie! |
|
| 113 |
Hellraiser 1987, R) |
|
| 114 |
Snatch 2001, R) |
|
| 115 |
Beyond the Mat 1999, R)
First review for 2010 and I have to write this review right now despite having it almost impossible to keep myself awake. Why? Because I felt obliged. I felt obliged to myself, to this film, to wrestling. I see all my friends in Flixster, with few exceptions, rating this film as "NOT INTERESTED" and I can't understand the reason. I for one, to quote the director, have always loved wrestling. I don't know why. I just always have. Despite abandoning it, due to peer pressure mostly, in 2009 I rekindled my relationship with wrestling and it is now stronger than ever. But back to my Flixster friends. I don't know the reasons and I don't want to pass judgement but I think that if you watched this movie you would reconsider, having seen the real face of wrestling. |
|
| 116 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 117 |
Delicatessen 1991, R)
Life the Jean-Pierre Jeunet way! Say what you want about the guy but no one can turn a post-apocalyptic landscape into a bouquet of flowers quite that way! |
|
| 118 |
Frankenstein 1931, Unrated) |
|
| 119 |
Across the Universe 2007, PG-13)
If you asked me a year a go I would tell you that musicals are just a cheesy excuse for a movie. But now, with some of my favorite movies being musicals, the answer couldn't differ more.The movie at hand though is more than a musical. It has a love story in its core and you could say that it is nice portrayal of the sixties too. Oh, did I mention that it features the music of the Beatles too? That's right! A Beatles musical, based on the sixties with too loving birds as its center characters. Does it work? You bet your ass it works! |
|
| 120 |
Batman 1989, PG-13)
The best Batman flick to date ! Fact. And don't you start with the "Dark Knight" because I had enough of that crap and justice must be served at last ! This movie the first dark Batman movie is a thrlling ride though . Right from the imagination of Tim Burton Batman was reborn into something new . He gained the dark mentality that he would keep up to this day . The movie as a whole has a wonderful tone. a mix of darkness and colour that is depicted on pretty much everything from the leading characters to the city . And speaking about leading characters here they are ! The best Batman and Joker in film history ! Jack Nicholson delivers a stunning performance in a part which was like a suit measured and taylored for him ! I mean just look at his previous works and you will probably know that he is made to play the sinister and insane ! Michael Keaton also puts a great performance playing a kryptic and dark Bruce Wayne the way it should be. And while the other fellas that has since played Batman have tried to be kryptic and dark they were no Keaton . Other cast members like Michael Gough and Jack Pallance also give very enjoyable performances . The rythm of the movie is also one of its best elements and it helps to bring a certain edge as the movie reaches its climax . All in all we have the best Batman movie ever made and also an amazing movie, Batman or not . |
|
| 121 |
La Cravate (The Severed Heads) 1957, Unrated)
Elegant and subtle human allegory by the mime then, living legend now Alejandro Jodorowsky. Miming is the only language in this film and it works great along with the paper made surroundings and expressive performances. Appearances can be deceiving and while you can change your body , you can't really change your head. Why would you want to anyway? Some good will come out of that head of yours! |
|
| 122 |
Heat 1995, R) |
|
| 123 |
Memento 2000, R) |
|
| 124 |
Get Carter 1971, R) |
|
| 125 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 126 |
Let the Right One In 2008, R) |
|
| 127 |
The Wrestler 2008, R) |
|
| 128 |
Gangs of New York 2002, R) |
|
| 129 |
Hannah and Her Sisters 1986, PG-13) |
|
| 130 |
The Thing 1982, R) |
|
| 131 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 132 |
Strella 2008, Unrated) |
|
| 133 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 134 |
The Alphabet 1968, Unrated)
Early Lynch short film. While it fascinated me I can't put my finger on what it may mean on any level. I guess it's the fabric that nightmares are made of. Still, I really appreciate the filmic surrealism and possibly dadaism depicted here through wonderfully weird and disturbing visuals that will definitely stay with you. It really needs to be put in the concept of being a completely handmade film to be fully appreciated. This stuff wouldn't be half as intriguing if it was made yesterday by a digital graphics artist. In conclussion, a nightmare painting of a film. |
|
| 135 |
I Am Love 2010, R) |
|
| 136 |
36th Chamber of Shaolin (Shao Lin san shi liu fang) 1978, R) |
|
| 137 |
The Incredibles 2004, PG)
Shame on me! A long long time ago, when I was on denial about my cartoon feelings I gave this movie half a star... I am truly ashamed... Upon watching it again I discovered all the amazing aspects of this movie. First of all it's simply hilarious. The whole premise of heroes into hiding just makes this movie fit for laughs. But it also uses that humor to decompose the whole hero mythology. I mean the part with the capes was just amazing and brilliant as a thought. Also some great voice acting especially from Samuel L. Jackson: "You tell me where my suit is, woman! We are talking about the greater good!" Probably Pixar's best just a tad under "Toy Story" |
|
| 138 |
Bowling for Columbine 2002, R)
Before that movie I was not a huge fan of Moore. While I liked his other documentaries I found him to be a bit of a sensationalist. Boy, was I wrong. This documentary is the best example of his work. Start here so you might take the rest of his documentaries with a grain of salt. In "Bowling for Columbine" the way he portrays USA's greatest problem as being based on fear, is perfect! It offers the right amount of information, the right amount of provocating, the right amount of concern and the right amount of humour. It a leads up to well served food for thought and a quintessential documentary! |
|
| 139 |
The Big Shave 1967, Unrated)First time I truly and utterly loved a short film. Great minimalistic symbolic comment that can be interpreted in many ways. Of course, we 've all heard about the Vietnam comment being thrown here but I think we could probably relate the film to vanity (he is clean shaved but still wants to shave). A short film that hits the nail on its head with its disturbing imagery and visual contrast. Also an excellent first step for Scorsese and a first glimpse at his later masterful filmography. |










































































































































