My Favorite Movies


  Filfras's Rating My Rating
1
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
Clint's hallmark character! Here he is cooler than anyone else!

Clintans paradroll! Här är han coolare än någon annan!
2
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari)
Clint on top as the lonely avenger with no name! Cold, hard and tough!

Clintan på topp som den ensamme, namnlöse hämnaren! Kall, hård och tuff!
3
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più)
A sequel that Lasts and places itself side by side with the predecessor!


En uppföljare som Håller och ställer sig jämte föregångaren!
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
All the three Ring-movies keep this high level.

Alla tre Ringen-filmerna håller denna höga nivå.
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
I wait with the five, but you can't get much closer than this.. Okay-okay, I give in - I add another half a star to 5.

Väntar med femman, men det går ej att komma mycket närmare än så här.. Okej-okej, jag ger mig - ökar på med en halv stjärna till 5.
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
All the three Ring-movies keep this high level.

Alla tre Ringen-filmerna håller denna höga nivå.
7
A Shot in the Dark 1964,  PG)
A Shot in the Dark
Inspector Clouseau..hehe, need I say no more?! :) The best movie in the Pink Panther-series.

Inspector Clouseau..hehe, need I say no more?! :) Bästa filmen i Pink Panther-serien.
8
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
The movie that set the standard for adventure movies! The humor is sometimes subtle, sometimes very practical..always funny! The adventures are breathtaking and, believe it or not, believable..at least when you watch it - and that's what counts! It's oh, so close to a 5-star rating.
9
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
A sequel that exceeds its predecessor, and in this case it says a lot!

En efterföljare som överträffar sin föregångare, och i detta fall säger det inte lite!
10
Joe Kidd 1972,  PG)
Joe Kidd
This is what happens when you turn against Clint..

Så här går det när man vänder sig mot Clintan..
11
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
The Outlaw Josey Wales
Clint out for revenge.. Chief Dan George in a lovely part.

Clintan ute efter hämnd.. Chief Dan George har en härlig roll.
12
High Plains Drifter 1973,  R)
High Plains Drifter
Very raw - almost on the verge of Too raw - and very good.

Mycket rå - nästan på gränsen till För rå - och mycket bra.
13
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Huge space adventure - a great story in a great environment makes here a great movie.

Jättelikt rymdäventyr - en stor berättelse i en stor miljö gör här en stor film.
14
The Fugitive 1993,  PG-13)
The Fugitive
The story grabs hold of you from the start and doesn't let go until the final credits. Both Ford and Jones are splendid in displaying their character's feelings..despair, hope, anger and obsession. ..and then there is the suspense and the action.. :)
15
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
No one does the tortured underdog better than Willis. He is the average-Joe (ok, a cop, but anyhow :)) all of us can relate to, who finds himself facing impossible situations..and conquers them.
16
Dirty Harry 1971,  R)
Dirty Harry
"..But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?" Hehe, yeah - Dirty Harry!
17
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
"I'll be back.." Awfully good, frightening dystopia. ..and he came back - even better!

"I'll be back.." Grymt bra, skrämmande dystopi. ..och han kom tillbaka - ännu bättre!
18
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Can you talk about beautiful violence..? Yes, you can, cause this is it - damned beautiful!

Kan man tala om vackert våld..? Ja, det kan man, för det här är det - jäkligt vackert!
19
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Enormous effects in this movie. Revolutionary I think you may say - and pretty!

Enorma effekter i denna film. Revolutionerande kan man nog säga - och snyggt!
20
They Call Me Trinity (Lo chiamavano Trinità) 1970,  G)
They Call Me Trinity (Lo chiamavano Trinità)
Spaghettiwestern from the funny side - and wow, how funny Terence Hill and bud Spencer could do it!!

Spaghettiwestern från den roliga sidan - och oj, så roligt Terence Hill och Bud Spencer kunde göra det!!
21
Trinity Is Still My Name (...continuavano a chiamarlo Trinità) 1971,  G)
Trinity Is Still My Name (...continuavano a chiamarlo Trinità)
Follow-up to "They Call Me Trinity". Equally amount of bang-bang, fights, subtle snorts and grunts, equally childish..and equally damned good! :)

Efterföljare till "They Call Me Trinity". Lika mycket pang-pang, slagsmål, subtila fnysningar och grymtningar, lika barnslig..och lika jädra bra! :)
22
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
This Indy-movie is the one that relies most on the humor. I like the interaction between Ford and Connery..much is said with few words - grunts and subtle grins are often enough.
23
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Almost, but not quite reaching the level of "Raiders..". In all, "Raiders.." is better, but "Temple.." manages to evoke more creepy sensations due to many gooey sequences.
24
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Take "Pirates.." with a grain of salt, and it's very funny and -good!

Ta "Pirates.." med en nypa salt, och den är jätterolig och -bra!
25
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
The sequel deals to great extent with the history behind the Bride's quest for revenge. Not quite as strong as the first.

Efterföljaren handlar i stor utsträckning om historien bakom Brudens jakt på hämnd. Inte riktigt lika stark som ettan.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments