My Favorite Movies
| FieryPelikula's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
8 1/2 1963, Unrated) |
|
| 2 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 3 |
Persona 1966, Unrated) |
|
| 4 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 5 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 6 |
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959, Unrated) |
|
| 7 |
Close-up 1990, R)
Powerful cinema at its best! This personal Kiarostami favorite has director Kiarostami "documenting" director Makhmalbaf poser Sabzian as he goes through trial and Ahankhah family test. Starts out as a dissection of real and staged that leads to a celebration of the human spirit. Its uber-positive outlook will leave you breathless and makes this a very unforgettable experience. |
|
| 8 |
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965, Unrated) |
|
| 9 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 10 |
The Paradine Case 1947, Unrated) |










