My Favorite Movies


  fieldsp341's Rating My Rating
1
Cinderella 1950,  G)
2
Calamity Jane 1953,  G)
Calamity Jane
The best musical ever!
3
Girl Happy 1965,  Unrated)
Girl Happy
My all time favorite Elvis movie
4
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Johnny Depp is awesome
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
8
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Saw this 3 times in the theater and once every weekend for a very long time..lol
9
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
10
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
Music and Lyrics
Acting is great and the movie is addictive
11
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
Andrew McCarthy sure was a looker in this... Loved the story of the movie
12
Cocktail 1988,  R)
Cocktail
My favorite Tom movie. Elisabeth Shue and Tom have great chemistry.
13
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
Loved this for the awesome music and the story behind it
14
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
Really cute and well done
15
Killer Flood:Day the Dam Broke ,  Unrated)
16
Combustion 2004,  Unrated)
Combustion
Another good movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments