My Favorite Movies
| FFcloud's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 2 |
Black 2005, Unrated) |
|
| 3 |
Jab We Met 2007, PG) |
|
| 4 |
Taare Zameen Par 2007, PG)
One of the best movies in the history of cinema. |
|
| 5 |
Dil Chahta Hai 2001, Unrated) |
|
| 6 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 7 |
Freedom Writers 2007, PG-13) |
|
| 8 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 9 |
Moon Child 2003, Unrated) |
|
| 10 |
Saawariya 2007, PG)
I think the reason this movie was not big in South Asia is because it was based on a more European story.I think the target audience for this movie are people who are into literature. And this movie is based on a Russian story. It is about love. You don't really see Bollywood movies like that anymore.But this movie is made from a true artist. Sanjay Leela Bhansali is a director who looks at the beautiful side of life. His movies are fascinating and the effects in them are mesmerizing. This movie is an absolute beauty in my eyes. And I recommend it. |
|
| 11 |
The Bucket List 2007, PG-13) |











