My Favorite Movies


  fernandalx's Rating My Rating
1
Schindler's List 1993,  R)
2
Inglourious Basterds 2009,  R)
3
Juno 2007,  PG-13)
4
Love Actually 2003,  R)
5
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
6
Across the Universe 2007,  PG-13)
7
Europa Europa 1991,  R)
8
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
9
The Pianist 2002,  R)
10
Pride and Prejudice 2005,  PG)
11
Hairspray 2007,  PG)
12
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008,  PG-13)
13
The Diary of Anne Frank 1959,  PG)
14
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
15
Driving Lessons 2006,  PG-13)
16
Notting Hill 1999,  PG-13)
17
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
18
The Reader 2008,  R)
19
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
20
Defiance 2008,  R)
21
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
22
Wild Child 2009,  PG-13)
23
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
24
Confessions of a Shopaholic 2009,  PG)
25
The Butterfly Effect 2004,  R)
26
The Truman Show 1998,  PG)
27
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
28
The Jane Austen Book Club 2007,  PG-13)
29
View from the Top 2002,  PG-13)
30
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
31
The Terminal 2004,  PG-13)
32
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
33
My Girl 1991,  PG)
34
The Queen 2006,  PG-13)
35
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
36
Mean Girls 2004,  PG-13)
37
Little Manhattan 2005,  PG)
38
Enchanted 2007,  PG)
39
Uptown Girls 2003,  PG-13)
40
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
41
Grease 1978,  PG)
42
Elizabeth 1998,  R)
43
August Rush 2007,  PG)
44
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
45
That Thing You Do! 1996,  PG)
46
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
47
Green Street Hooligans 2005,  R)
48
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
49
Ballet Shoes 2008,  PG)
50
Swing Kids 1993,  PG-13)
51
Lisbela E O Prisioneiro 2003,  Unrated)
52
Happy-Go-Lucky 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments