My Favorite Movies


  1. felinias
  2. Libby

Haunted Movies I Enjoy

  felinias's Rating My Rating
1
Haunted Honeymoon 1986,  PG)
Haunted Honeymoon
One of my fave movies.
2
The Haunted Mansion 2003,  PG)
The Haunted Mansion
Hilarious
3
Haunted Castle 2001,  PG)
Haunted Castle
Interesting
4
Casper's Haunted Christmas 2000,  G)
Casper's Haunted Christmas
It's so adorable. But who doesn't love Casper.
5
House on Haunted Hill 1999,  R)
House on Haunted Hill
It wasn't scary but it had a good plot.
6
Haunted 1995,  R)
Haunted
It didn't scare me but I liked it.
7
House On Haunted Hill 1959,  PG)
House On Haunted Hill
Except for a few areas in the movie that was scary, it was pretty predictable. Vincent Price played his character well, though.
8
Beast From Haunted Cave 1960,  Unrated)
Beast From Haunted Cave
Great B Movie from the 50's/60's era.
9
Tremors 1990,  R)
10
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
One of the best Hitchcock movies.
11
Grease 1978,  PG)
Grease
This movie will always be one of my favorites.
12
Good Boy! 2003,  PG)
Good Boy!
Awesome and hilarious movie! Great for the whole family.
13
The Miracle Worker 1962,  Unrated)
The Miracle Worker
With Helen Keller being a hero of mine, this is a great movie.
14
Agatha Christie's Murder on the Orient Express 2001,  Unrated)
15
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
One of my favorite movies.
16
Kiss Meets the Phantom of the Park 1978,  G)
Kiss Meets the Phantom of the Park
An awesome comic style movie if you're a true die hard KISS fan!
17
Flash Gordon 1980,  PG)
Flash Gordon
I still love this movie!
18
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
Great Vampire movie. Awesome music.
19
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
One of my fave movies now. It's better than the book which is unusual.
20
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
One of the greatest movies ever made.
21
The Love Bug 1968,  G)
22
Charlotte's Web 1973,  G)
Charlotte's Web
One of my favorite movies and favorite stories.
23
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
One of those movies that can be watched over and over again.
24
Heidi 1993,  G)
Heidi
This is one of those movies I can watch often. This particular Heidi I like better than most of the other movies.
25
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
One of the best animations ever.
26
Vintage Mickey ,  Unrated)
27
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
A great classic Eighties movie.
28
Heavy Metal 1981,  R)
Heavy Metal
One of the greatest movies ever.
29
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
I totally love this movie. It made me laugh and cry.
30
Three Amigos! 1986,  PG)
Three Amigos!
Thoroughly hilarious and entertaining!
31
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
One of the best animated films of its time.
32
Murder on the Orient Express 1974,  PG)
33
Samantha - An American Girl Holiday 2004,  Unrated)
Samantha - An American Girl Holiday
A great movie for kids. My daughter and I have watched it every Christmas since it came out.
34
Dumbo 1941,  G)
35
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
I loved this movie.
36
Easy Rider 1969,  R)
Easy Rider
One of the best movies ever!
37
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
Still a great movie to watch.
38
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
This movie kept my attention. It was awesome.
39
Airheads 1994,  PG-13)
Airheads
still one of the funniest movies.
40
The Jungle Book 1967,  G)
41
The Aristocats 1970,  G)
42
Little Women 1994,  PG)
Little Women
A great movie. Young girls everywhere should watch it.
43
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
A great movie for kids.
44
Annie 1999,  Unrated)
Annie
Still one of those movies I can watch repeatedly and not get tired of it.
45
American Sign Language Learning System 2003,  Unrated)
American Sign Language Learning System
It's great for beginners. I learned some updated signs for myself.
46
The Secret of NIMH 1982,  G)
The Secret of NIMH
Such an awesome movie filled with adventure and fun.
47
Strega Nona... and More Caldecott Award-Winning Folk Tales 2004,  Unrated)
48
Pieces (Mil gritos tiene la noche) 1983,  R)
Pieces (Mil gritos tiene la noche)
Still one of my favorite horror movies.
49
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
Scary Movie 4
This movie is as hilarious as the others are.
50
Grandma Got Run Over By A Reindeer 2000,  Unrated)
Grandma Got Run Over By A Reindeer
One of my favorite Christmas movies.
51
White Fang 1991,  PG)
White Fang
I love this book and this movie.
52
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
A great freaky and mysterious movie.
53
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
My favorite Monty Python.
54
Search for the Ultimate Survivor:Myst 2005,  Unrated)
Search for the Ultimate Survivor:Myst
I enjoyed this movie and the game.
55
Waxwork 1988,  R)
Waxwork
When I first saw this movie, it scared me. Now it fascinates me.
56
Tool: Toology - Unauthorized Biography 2001,  Unrated)
Tool: Toology - Unauthorized Biography
Great interview and great videos.
57
R.O.D. - Read or Die 2003,  Unrated)
R.O.D. - Read or Die
This anime threw me to a loop. I loved it and didn't even expect to like it at all.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments