My Favorite Movies


  felimobrien's Rating My Rating
1
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
2
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
3
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
"colonel willie sharp mam,permission to shake the hand of the daughter of the bravest man i`ve ever known"
Cheesey,funny and a totally kick ass movie.
4
Thirteen Days 2000,  PG-13)
5
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
6
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
7
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
8
Freebie and the Bean 1974,  R)
Freebie and the Bean
Although a not well known movie it is without a doubt extremely funny and one of james caans best.I recomend it to everyone there`s no way you won`t like it.
9
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
Not for everyone but if you love action movies then this is the one.Aside from 15 mins at the start and 5 mins in the middle the rest is nothing but gunfire.
I love it.
10
Halloween 1978,  R)
Halloween
An original and one of the greatest horror flicks in existence.An absolute must for all horror fanatics.
11
Halloween 2007,  R)
Halloween
A brillant even darker look at michael myers and what he did as a kid.
damn creepy litle kid.
12
Halloween H2O 1998,  R)
Halloween H2O
I know some people don`t like this one but i watched it again recently and loved jaime lee curtis going psycho on mike at the end.
She really lost it.
13
The Goonies 1985,  PG)
14
Bad Boys 1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments