My Favorite Movies


  FeFech's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Greatest Ever!
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
Greatest Ever!
3
The Godfather, Part III 1990,  R)
The Godfather, Part III
Greatest Ever!
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Irresistible !!!
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Irresistible !!!
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Irresistible !!!
7
A Bronx Tale 1993,  R)
A Bronx Tale
I really do Love IT!
8
Don't Move (Non ti muovere) 2004,  Unrated)
Don't Move (Non ti muovere)
Makes me feel GOOD!
9
Malena 2000,  R)
Malena
....
10
Monster 2003,  R)
11
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
Ummm... Like it
12
The Passion of the Christ 2004,  R)
13
The Message 1976,  PG)
The Message
Very nice and based on authentic references...
14
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
15
Britannic 2000,  Unrated)
16
Cold Mountain 2003,  R)
17
Airplane 2 - The Sequel 1982,  PG)
18
Troy 2004,  R)
19
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
20
Babel 2006,  R)
21
The Grudge 2004,  PG-13)
22
The Ring 2002,  PG-13)
23
Stigmata 1999,  R)
24
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Want to see it again and again
25
Braveheart 1995,  R)
26
Cast Away 2000,  PG-13)
27
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Uh....I love it
28
War of the Worlds 2005,  PG-13)
29
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
Sean Penn was GREAT as always!
30
Man on Fire 2004,  R)
31
Bitter Moon 1992,  R)
32
Eyes Wide Shut 1999,  R)
Eyes Wide Shut
Why not even more than 4 ?!
33
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
Ummm... The Visual and Special effects could be better
34
Indecent Proposal 1993,  R)
Indecent Proposal
Oh... I'm utterly SHOCKED !!!
35
Insomnia 2002,  R)
Insomnia
Made me such a Psycho...
36
Match Point 2005,  R)
37
8MM 1999,  R)
8MM
Impressed me alot
38
King Arthur 2004,  PG-13)
39
A Perfect World 1993,  PG-13)
40
Mainline (Khoon bazi) 2006,  Unrated)
41
King Kong 2005,  PG-13)
42
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Wowed me !!!
43
Spider-Man 2002,  PG-13)
44
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
Loved his name...Hahahaha
45
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
Whew... Isn't Ben Stiller GREAT?
46
The Hours 2002,  PG-13)
The Hours
Nicole Kidman's make up was wonderful
47
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
48
Rooban-e ghermez (The Red Ribbon) 1999,  Unrated)
49
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
50
Bless the Child 2000,  R)
51
The Game 1997,  R)
The Game
What if I DON'T want any birthday gift?
52
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
53
Stay 2005,  R)
54
Border Cafe (Cafe Transit) 2011,  Unrated)
55
Analyze That 2002,  R)
56
Tess 1979,  PG)
57
Phone Booth 2003,  R)
58
Jumanji 1995,  PG)
59
Crash 2005,  R)
Crash
The whole was good, but some parts were pain in the neck
60
Gia 1998,  R)
61
Looking for Richard 1996,  PG-13)
62
Tais-Toi 2003,  Unrated)
63
Vidocq (Dark Portals: The Chronicles of Vidocq) 2001,  R)
64
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
65
The Others 2001,  PG-13)
66
The Green Mile 1999,  R)
67
Knockin' on Heaven's Door 1997,  R)
68
Heat 1995,  R)
69
White Noise 2005,  PG-13)
70
Veronica Guerin 2003,  R)
71
Fantastic Four 2005,  PG-13)
72
Birth 2004,  R)
73
Constantine 2005,  R)
74
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
75
Hellboy 2004,  PG-13)
76
Lord of War 2005,  R)
77
The Last Samurai 2003,  R)
78
Four Brothers 2005,  R)
79
Batman Begins 2005,  PG-13)
80
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
81
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
82
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
83
Home Alone 1990,  PG)
84
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
85
Home Alone 3 1997,  PG)
86
The Exorcist 1973,  R)
87
Ghost 1990,  PG-13)
88
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
89
Finding Neverland 2004,  PG)
90
The Snow Walker 2003,  PG)
The Snow Walker
Hehe... It might seem boring to most of you but I LIKE it! At least it taught me how to survive in such awful situation.
91
K-PAX 2001,  PG-13)
92
Dead Poets Society 1989,  PG)
93
Dad 1989,  PG)
94
Arabian Nights 2000,  Unrated)
95
Marvin's Room 1996,  PG-13)
96
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
97
Donnie Brasco 1997,  R)
98
The Magnificent Seven 1960,  R)
99
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
100
Papillon 1973,  PG)
101
North by Northwest 1959,  Unrated)
102
The Birds 1963,  PG-13)
103
Full Metal Jacket 1987,  R)
104
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
105
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
106
Angel Eyes 2001,  R)
107
Daddy Day Care 2003,  PG)
108
Beverly Hills Cop 1984,  R)
109
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
110
Princess of Thieves 2001,  Unrated)
111
Mystic River 2003,  R)
112
The Assassination of Richard Nixon 2004,  R)
113
Charlotte Bronte's Jane Eyre 1996,  PG)
114
Merlin 1998,  PG)
115
Flatliners 1990,  R)
116
The 13th Warrior 1999,  R)
117
Armageddon 1998,  PG-13)
118
Last Man Standing 1996,  R)
119
Autumn in New York 2000,  PG-13)
120
Jacob's Ladder 1990,  R)
121
Rain Man 1988,  R)
122
Dead Man 1995,  R)
123
Godsend 2004,  PG-13)
124
Men of Honor 2000,  R)
125
The Fan 1996,  R)
126
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
127
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
128
Dragonfly 2002,  PG-13)
129
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
130
The Great Escape 1963,  Unrated)
131
The Lion in Winter 1968,  PG)
132
9 1/2 Weeks 1986,  R)
9 1/2 Weeks
Sophisticated!
133
Jurassic Park 1993,  PG-13)
134
Scent of a Woman 1992,  R)
135
The Odyssey 1997,  PG-13)
136
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
137
You've Got Mail 1998,  PG)
138
The Ring Two 2005,  PG-13)
139
The Nun (La Monja) 2004,  R)
140
May 2002,  R)
141
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
142
Barry Lyndon 1975,  PG)
Barry Lyndon
Welcome back home Barry!
143
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
144
Saw 2004,  R)
145
Saw II 2005,  R)
146
Saw III 2006,  R)
147
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
148
Dead Man Walking 1995,  R)
149
Two Bits 1994,  PG-13)
150
Psycho 1960,  R)
151
The Scarlet Letter 1995,  R)
152
Panic Room 2002,  R)
153
Contact 1997,  PG)
154
Equilibrium 2002,  R)
155
Zathura 2005,  PG)
156
Lolita 1997,  R)
Lolita
Why Lolita?! Why?!
157
Vendetta 1999,  R)
158
White Chicks 2004,  PG-13)
159
50 First Dates 2004,  PG-13)
160
Enemy of the State 1998,  R)
161
Another Gay Movie 2006,  R)
162
The 4th Floor 1999,  R)
163
The Hills Have Eyes 2006,  R)
164
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
165
We Don't Live Here Anymore 2004,  R)
166
Pathfinder 2007,  R)
167
The Testament Of Dr. Mabuse 1933,  Unrated)
168
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
Watch out!!!
He never leaves you alone!!!!
169
North Country 2005,  R)
170
Snowy River: The McGregor Saga - The Race 1994,  Unrated)
171
The Grudge 2 2006,  PG-13)
172
Vertical Limit 2000,  PG-13)
173
So weit die Füße tragen (As Far As My Feet Will Carry Me) 2001,  Unrated)
So weit die Füße tragen (As Far As My Feet Will Carry Me)
Awesome!!! He was really deserving of FREEDOM!!! It really impressed me alot.
174
When the Last Sword Is Drawn (Mibu gishi den) 2003,  Unrated)
175
The Silence of the Lambs 1991,  R)
176
The Mask 1994,  PG-13)
177
Inspector Gadget 1999,  PG)
178
Tom and Jerry - The Fast and the Furry 2005,  Unrated)
179
Tom and Jerry: Paws for a Holiday 2003,  Unrated)
180
Tom and Jerry - The Movie 1993,  G)
181
Tom and Jerry:Hijinks and Shrieks 2003,  G)
182
Tom and Jerry: The Magic Ring 2001,  Unrated)
183
The Looney, Looney, Looney Bugs Bunny Movie 1981,  G)
184
Magic School Bus - Bugs, Bugs, Bugs 2004,  G)
185
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
186
Les Miserables 1998,  PG-13)
187
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
188
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
Best Montage Ever!
189
Against the Wind 1978,  Unrated)
190
Queen Margot (La Reine Margot) 1994,  R)
191
Hannibal 2001,  R)
192
One Hour Photo 2002,  R)
193
Peregon (Transit) 2006,  Unrated)
194
Snatch 2001,  R)
195
RoboCop 1987,  R)
196
The Fountain 2006,  PG-13)
197
Juno 2007,  PG-13)
198
Don't Tell 2005,  R)
199
A Perfect Murder 1998,  R)
200
The Number 23 2007,  R)
201
Memento 2000,  R)
Memento
Best Flash BackS Evar!
202
The Magdalene Sisters 2002,  R)
203
A Short Film About Love 1988,  Unrated)
204
Shakespeare in Love 1998,  R)
205
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
206
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
207
The Princess Diaries 2001,  G)
208
Awake 2007,  R)
209
Zodiac 2007,  R)
210
Seven (Se7en) 1995,  R)
211
Carlito's Way 1993,  R)
212
The Dead Girl 2006,  R)
213
The Machinist 2003,  R)
The Machinist
Best Christian Bale Ever!
214
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
215
The Abandoned 2007,  R)
216
Hostel: Part II 2007,  R)
217
Hostel 2006,  R)
218
Elizabeth: The Golden Age 2007,  PG-13)
219
White Noise 2: The Light 2007,  PG-13)
220
Mary Shelley's Frankenstein 1994,  R)
221
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments