My Favorite Movies
these are some of my favorites, but keep in mind that they are listed in no particular order
| feej76's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Big Trouble in Little China 1986, PG-13) |
|
| 2 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 3 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 4 |
American History X 1998, R) |
|
| 5 |
Casino 1995, R) |
|
| 6 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 7 |
Bringing Out the Dead 1999, R) |
|
| 8 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 9 |
The Departed 2006, R) |
|
| 10 |
Kingpin 1996, PG-13) |
|
| 11 |
Raising Arizona 1987, PG-13) |
|
| 12 |
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999, R) |
|
| 13 |
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005, PG-13) |
|
| 14 |
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994, R) |
|
| 15 |
Unleashed (Danny the Dog) 2005, R) |
|
| 16 |
Rushmore 1998, R) |
|
| 17 |
Moonstruck 1987, PG) |
|
| 18 |
Iron Monkey 1993, PG-13) |
|
| 19 |
Zack and Miri Make a Porno 2008, R) |
|
| 20 |
Traitor 2008, PG-13) |
|
| 21 |
Plunkett & Macleane 1999, R) |
|
| 22 |
Clerks II 2006, R) |
|
| 23 |
Clerks 1994, R) |
|
| 24 |
Chasing Amy 1997, R) |
|
| 25 |
Dogma 1999, R) |
|
| 26 |
Mallrats 1995, R) |
|
| 27 |
Heavy Metal 1981, R) |
|
| 28 |
Cop Land 1997, R) |
|
| 29 |
History of the World -- Part I 1981, R) |
|
| 30 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 31 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
|
| 32 |
Red Dragon 2002, R) |
|
| 33 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 34 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 35 |
Mr. Smith Goes to Washington 1939, Unrated) |
|
| 36 |
Harvey 1950, Unrated) |
|
| 37 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 38 |
The Mask of Zorro 1998, PG-13) |
|
| 39 |
Hannibal 2001, R) |
|
| 40 |
The Edge 1997, R) |
|
| 41 |
The World's Fastest Indian 2005, PG-13) |
|
| 42 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 43 |
Dirty Harry 1971, R) |
|
| 44 |
Pale Rider 1985, R) |
|
| 45 |
In the Line of Fire 1993, R) |
|
| 46 |
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997, R) |
|
| 47 |
Every Which Way But Loose 1978, PG) |
|
| 48 |
Any Which Way You Can 1980, PG) |
|
| 49 |
The Blues Brothers 1980, R) |
|
| 50 |
Blues Brothers 2000 1998, PG-13) |
|
| 51 |
A Bronx Tale 1993, R) |
|
| 52 |
Heat 1995, R) |
|
| 53 |
In the Heat of the Night 1967, Unrated) |
|
| 54 |
Quick Change 1990, R) |
|
| 55 |
Big Night 1996, R) |
|
| 56 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 57 |
Who's the Man? 1993, R) |
|
| 58 |
Fools Rush In 1997, PG-13) |
|
| 59 |
Dutch 1991, PG-13) |
|
| 60 |
Colors 1988, R) |
|
| 61 |
Rocky IV 1985, PG) |
|
| 62 |
Class Act 1992, PG-13) |
|
| 63 |
Keeping the Faith 2000, PG-13) |
|
| 64 |
The Last Dragon 1985, PG-13) |
|
| 65 |
Identity 2003, R) |
|
| 66 |
SLC Punk 1998, R) |
|
| 67 |
Uncle Buck 1989, PG) |
|
| 68 |
Tyson 1995, Unrated) |
|
| 69 |
Temple Grandin 2010, Unrated)
Killing time in my hotel room when I decide to see go ahead and give whatever is on hbo a shot.the movie begins & I'm instantly discouraged to see it's star is Claire Danes,whom I've just never cared for.But despite I continue on. Wow, it was an incredible story,told in a tremendously well executed fashion.I am just impressed by the experience. |
|
| 70 |
Paul 2011, R) |
|
| 71 |
Fright Night 2011, R) |






































































