My Favorite Movies


  february91962's Rating My Rating
1
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
Enter The Dragon was one of Bruce Lee Best Martial Arts Films of all times. it Hit the box office of the United States. this was Bruce Lees Height just by becoming the Grestest Martial Art Kung fu Masters of All our times. into the year of 1973 Lee Died at the age of 33. John Saxon and Jim Kelly also appeared into this Movie. Saxon and Kelly both made Movies outta of there very own also
2
Shaft's Big Score! 1972,  R)
Shaft's Big Score!
Richard Rountree is the Cat called Shaft and Hes out to really take care of the Big Score of them all. from the Hustles and drug dealers which that also inclues the Mafia which they are the dirtyest players of them all. while Shaft is in the Middle between the Pimp Bumpie and the Mob it looks like Hes has the Big Score all on his own to settle
3
Rocky 1976,  PG)
Rocky
this is Stalones First Movie the He Dirrector of course he Won also for Best Picture and just when you thought that the Man was done he went climbing to the Boxing ring to make 2,3,4,5. and then just when you fought that it was all over The Man finally recreated this Last and Final Rock Film as Stalone was saying that this was His last and only Movie. it also goes to show you that your really never too old to really make all of your dreams come true, Hey Sly I give you a Thumbs up on that on Man and I am only 45..
4
The Wild Bunch 1969,  R)
The Wild Bunch
its a all out free for all when Pike and his Boys get there Hands full into something that they really should not do. i think that Sam Peckinpah really did a good job especially making this kinda of Movie
5
Rocky Balboa 2006,  PG)
6
Taste the Blood of Dracula 1970,  PG)
7
Batman (1966) ,  Unrated)
8
Die Hard 1988,  R)
9
Dirty Harry 1971,  R)
10
Shaft 1971,  R)
11
Shaft in Africa 1973,  R)
12
XXX 2002,  PG-13)
13
Spider-Man 2002,  PG-13)
14
Sudden Impact 1983,  R)
15
Black Belt Jones 1974,  R)
16
Billy Jack 1971,  PG)
17
Pat Garrett & Billy the Kid 1973,  R)
18
The Warriors 1979,  R)
19
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
20
Back to the Future 1985,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments