My Favorite Movies


  fearpoco's Rating My Rating
1
Pan's Labyrinth 2006,  R)
2
The Prestige 2006,  PG-13)
3
The Fountain 2006,  PG-13)
4
300 2007,  R)
5
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
What a breathtaking film! It was so original, inspired and emotional. The use of the songs and the choreography was amazing, the performances were great and the visuals were a collection of pure art.

I think everyone should see this.

The only reason I didn't give this a 5 star is it dragged a little bit before the third act.
6
Casino Royale 2006,  PG-13)
7
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
I was truly blown away! Great cast, interesting characters, brilliant visuals, awesome sound. Boyle builds all kinds of tension. Not to be missed!
8
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
Night Watch (Nochnoi Dozor)
Visually interesting and stylish, accompanied by a refreshingly unique take on vampires and the creatures of the night. Amazingly creative use of subtitles as an aid to tell the story.
9
Day Watch 2007,  R)
Day Watch
Keeps the style and flavour of Night Watch alive. Great take on vampires and magic, with a very grounded human element. I miss the stylized subtitles, but it likely would have felt overdone to do it again here.
10
Akira 1988,  R)
11
28 Days Later 2002,  R)
12
28 Weeks Later... 2007,  R)
13
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
14
Hero 2002,  PG-13)
15
Léon (The Professional) 1994,  R)
16
3:10 to Yuma 2007,  R)
3:10 to Yuma
Some terrific character work, drama, acting, weaves into some great suspense, capped off by a great shoot-out. Loved it.
17
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
I am blown away by this movie. Great acting (which is a great change of pace in a monster movie) brilliant effects, really intense movie that lands you right in the middle of a surreal situation and makes it feel real. An absolute thrill ride! The use of the "Blair Witch"-style camera is perfected in this movie.
18
Ray 2004,  PG-13)
19
Walk the Line 2005,  PG-13)
20
Hustle & Flow 2004,  R)
21
Batman Begins 2005,  PG-13)
22
The Crow 1994,  R)
23
The Blues Brothers 1980,  R)
24
Shaun of the Dead 2004,  R)
25
The Commitments 1991,  R)
26
Clerks II 2006,  R)
27
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
28
Snatch 2001,  R)
29
The Boondock Saints 2000,  R)
30
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
31
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
32
Once Upon a Time in China 1991,  R)
33
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments