My Favorite Movies


  fearling73's Rating My Rating
1
Dark Harbor 1998,  R)
Dark Harbor
All time favorite movie!! It's just amazing. I thought the way they filmed it was great. There were hints all over the place that pointed to the ending, some were obvious, and others weren't so. I thought it was brilliantly made. And the location really was key.
It doesn't help that my all-time favorite actors are two of the main characters....
2
Sleeping Beauty 1959,  G)
3
The Boondock Saints 2000,  R)
4
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
5
Bad Seed 2001,  R)
6
Cool Runnings 1993,  PG)
7
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
what can I say? It's classic.
8
Equilibrium 2002,  R)
9
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
10
Spaceballs 1987,  PG)
11
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
12
Sleepaway Camp 1983,  R)
Sleepaway Camp
ok, so for today's standards this was crap, but for 1983, this was probably the best movie ever made.
the ending has to be one of my favorite endings EVER! so crazy. it's not really the "shocker" at the end it's more about the way Angela looks. that creepy open-mouthed groaning/breathing thing. pretty freakin' scary.
it was an orginal idea. i liked it.
13
Otis 2008,  Unrated)
Otis
I thought it was going to be a little different, but it was a pleasant surprise. it felt a little long, but the comedy factor made up for it. the younger brother was so amazing! Illeana Douglas and Daniel Stern were gold!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments