My Favorite Movies


  fCukDatt's Rating My Rating
1
Eminem AKA 2004,  Unrated)
2
8 Mile 2002,  R)
3
Freestyle: The Art of Rhyme 2000,  Unrated)
4
The Pink Panther 2006,  PG)
5
Dreamgirls 2006,  PG-13)
6
Fade to Black 2004,  R)
7
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
8
Carmen - A Hip Hopera 2001,  PG-13)
9
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
10
The Regina Pierce Affair 2001,  R)
11
Year of the Dog 2007,  PG)
12
The Night of Truth (La nuit de la verite) 2004,  Unrated)
13
My Nappy Roots: A Journey Through Black Hair-itage 2006,  Unrated)
14
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
15
The Honeymooners 2005,  PG-13)
16
The Best Man 1999,  R)
17
Poetic Justice 1993,  R)
18
Me You Them 2000,  PG-13)
19
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
20
Profundo carmesí (Deep Crimson) 1996,  Unrated)
21
Danika 2006,  R)
22
Angels' Wild Women 1972,  R)
23
Disappearing Acts 2000,  R)
24
Escape to Athena 1979,  PG)
25
War Made Easy 2007,  Unrated)
26
Unstrap Me 1968,  Unrated)
27
Texas 1941,  Unrated)
28
Home From the Hill 1960,  Unrated)
29
Hold That Co-ed 1938,  Unrated)
30
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
31
Bye Bye Birdie 1963,  G)
32
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
33
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
34
The Negotiator 1998,  R)
35
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
36
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
37
Airport 1970,  G)
38
Ray 2004,  PG-13)
39
Friends & Lovers 1999,  R)
40
Pieces (Mil gritos tiene la noche) 1983,  R)
41
Day of the Animals 1977,  PG)
42
James Dean Story 1957,  PG-13)
43
Leatherheads 2008,  PG-13)
44
Mortuary 1981,  R)
45
De Düva: The Dove 1968,  Unrated)
46
The Victors 1963,  Unrated)
47
Pawnee (Pale Arrow) 1957,  Unrated)
48
Police Academy 6 - City Under Siege 1989,  PG)
49
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach 1988,  PG)
50
How the West Was Won 1962,  G)
51
Yellow Submarine 2012,  G)
52
Journey to the Far Side of the Sun (Doppelganger) 1969,  G)
53
Eye of the Dolphin 2007,  PG-13)
54
Joshua (Joshua: The Devil's Child) 2007,  R)
55
ShowBusiness: The Road to Broadway 2005,  PG)
56
Over the GW 2007,  Unrated)
57
Goal 2007,  Unrated)
58
Tortilla Heaven 2007,  PG-13)
59
Mermaid 2000,  Unrated)
60
The Little Mermaid 1989,  G)
61
The Little Mermaid 1998,  Unrated)
62
Mississippi Mermaid (La Sirčne du Mississipi) 1969,  PG)
63
The Mermaid Chair 2006,  Unrated)
64
Rusalochka (The Little Mermaid) 1976,  G)
65
The Mermaid of the River Plate (La Sirena del Plata) ,  Unrated)
66
Million Dollar Mermaid 1952,  Unrated)
67
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
68
Ren yu chuan shuo (Mermaid Got Married) 1994,  Unrated)
69
Za ginipiggu 4: Manhoru no naka no ningyo (Guinea Pig 4: Mermaid in the Manhole) 1988,  Unrated)
70
Hans Christian Andersen's The Little Mermaid (Andasen dôwa ningyo-hime) 1975,  G)
71
Ma fille mon ange (My Daughter, My Angel) 2007,  PG)
72
The Daughter of Keltoum (La Fille de Keltoum) 2001,  Unrated)
73
My Boss's Daughter 2003,  PG-13)
74
La Hija del engańo (Daughter of Deceit) 1951,  Unrated)
75
Frankenstein's Daughter 1958,  Unrated)
76
Dracula's Daughter 1936,  Unrated)
77
Daughter of the Dragon 1931,  Unrated)
78
The Doctor's Daughter 2005,  Unrated)
79
Kamli My Daughter 2006,  Unrated)
80
First Daughter 2004,  PG)
81
Coal Miner's Daughter 1980,  PG)
82
Not Without My Daughter 1990,  PG-13)
83
The General's Daughter 1999,  R)
84
A Soldier's Daughter Never Cries 1998,  R)
85
Emanuelle's Daughter:Queen of Sados 2005,  Unrated)
86
To The Devil A Daughter 1976,  R)
87
From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter 1999,  R)
88
Ambassador's Daughter 1956,  Unrated)
89
Dementia (Daughter of Horror) 1955,  Unrated)
90
Daughter of Vengeance 2005,  Unrated)
91
Black Cinema: Devil's Daughter; Lying Lips ,  Unrated)
92
Jesse James Meets Frankenstein's Daughter 1965,  Unrated)
93
The Adventures of Cinderella's Daughter 2000,  G)
94
Harrys döttrar (Harry's Daughter) 2005,  Unrated)
95
First Daughter 1999,  Unrated)
96
My Date with the President's Daughter 1998,  Unrated)
97
La Setta (The Devil's Daughter) (Demons 4) (The Sect) 1991,  R)
98
Ronja Rövardotter (Ronia, the Robber's Daughter) 1984,  Unrated)
99
Ryan's Daughter 1970,  R)
100
The Farmer's Daughter 1947,  Unrated)
101
La Fille du puisatier (The Well-Digger's Daughter) 1946,  Unrated)
102
Tenchi Muyô! Manatsu no Eve (Tenchi the Movie 2: The Daughter of Darkness)(Tenchi Muyo: Midsummer's) 1998,  Unrated)
103
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
104
The Simpsons' Christmas Message 2004,  Unrated)
105
'The Simpsons': America's First Family 2000,  Unrated)
106
The Simpsons: Family Therapy 1989,  PG)
107
The Simpsons: Family Portrait ,  PG)
108
Gang Related 1997,  R)
109
Tupac - Resurrection 2003,  R)
110
Biggie and Tupac 2002,  R)
111
Gridlock'd 1997,  R)
112
Juice 1992,  R)
113
Above the Rim 1994,  R)
114
Bullet 1995,  R)
115
Beef 2003,  R)
116
Fly Away Home 1996,  PG)
117
Morgan Stewart's Coming Home (Home Front) 1987,  PG-13)
118
Home Sweet Home (Slasher in the House) 1980,  Unrated)
119
Flushed Away 2006,  PG)
120
Take Away 2003,  Unrated)
121
Far Away (Loin) 2001,  Unrated)
122
Passed Away 1992,  PG-13)
123
Home Less Home 1991,  Unrated)
124
Cast Away 2000,  PG-13)
125
The One That Got Away 1957,  R)
126
Breaking Away 1979,  PG)
127
Far and Away 1992,  PG-13)
128
Carried Away 1996,  R)
129
Blown Away 1994,  R)
130
Swept Away 2002,  R)
131
Spirited Away 2001,  PG)
132
Getting Away With Murder 1995,  R)
133
Since You Went Away 1944,  Unrated)
134
Tom and Jerry - Whiskers Away 1952,  G)
135
Blown Away 1992,  R)
136
Away All Boats 1956,  Unrated)
137
Otac na Sluzbenom Putu (When Father Was Away on Business) 1985,  R)
138
Travolti da un Insolito Destino nell'Azzurro Mare d'Agosto (Swept Away) 1974,  R)
139
Away from Her 2006,  PG-13)
140
Away (A)wake 2005,  Unrated)
141
Miss Cast Away 2005,  Unrated)
142
Stay Away, Joe 1968,  PG)
143
Miles from Home 2006,  R)
144
Close to Home (Karov La Bayit) 2005,  Unrated)
145
Cathy Come Home 2006,  Unrated)
146
A Prairie Home Companion 2006,  PG-13)
147
Home 2005,  Unrated)
148
Shakespeare Was a Big George Jones Fan: Cowboy Jack Clement's Home Movies 2002,  Unrated)
149
Welcome Home 2004,  Unrated)
150
Darfur Diaries: Message From Home 2004,  Unrated)
151
Another Road Home 2004,  Unrated)
152
When the Cat's Away (Chacun cherche son chat) 1996,  R)
153
Closer to Home 1996,  Unrated)
154
My Way Home 1978,  Unrated)
155
Where Is the Friend's Home? 1987,  Unrated)
156
New Home Movies From the Lower 9th Ward 2007,  Unrated)
157
Home for Purim ,  Unrated)
158
Sentenced Home 2005,  Unrated)
159
No Direction Home: Bob Dylan 2005,  G)
160
Motor Home From Hell ,  Unrated)
161
From Far Away (Aus Der Ferne) 2006,  Unrated)
162
Home Alone 4 2002,  Unrated)
163
Back Home 2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments