My Favorite Movies


  1. fb596531072
  2. Chrs

  fb596531072's Rating My Rating
1
Jitsuroku Andô Noboru kyôdô-den: Rekka (Deadly Outlaw: Rekka) (Violent Fire) 2002,  Unrated)
2
Gong wu (Jiang Hu) (Blood Brothers) (Triad Underworld) (Left Hand) 2004,  Unrated)
3
Dog Day Afternoon 1975,  R)
4
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) 2003,  R)
5
Shinjuku Triad Society (Shinjuku kuroshakai: Chaina mafia sensô) 1995,  Unrated)
6
Ex Drummer 2007,  Unrated)
7
Dead Ringers 1988,  R)
8
Yakuza Demon 2003,  Unrated)
9
Jingi naki tatakai (Battles Without Honor and Humanity)(The Yakuza Papers)(War Without a Code) 1973,  Unrated)
10
Scarface 1983,  R)
11
Kamikaze Girls 2004,  Unrated)
12
Rubber's Lover 1997,  Unrated)
13
Beautiful Boxer 2004,  Unrated)
14
Cha no aji, (The Taste of Tea) 2004,  Unrated)
15
Bunny Chow 2006,  Unrated)
16
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
17
Dead Man's Cards 2006,  Unrated)
18
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
19
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
20
DiG! 2003,  R)
21
Stoned 2005,  R)
22
2046 2004,  R)
23
Tokyo Drifter 1966,  Unrated)
24
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
25
Oldboy 2004,  R)
26
Gojira 1954,  Unrated)
27
Save The Green Planet 2003,  Unrated)
28
Waterboys 2001,  Unrated)
29
Bright Future 2003,  Unrated)
30
Dear Wendy 2005,  Unrated)
31
The Assassination of Richard Nixon 2004,  R)
32
The Detective 1968,  Unrated)
33
Black House (Geomeun jip) 2007,  Unrated)
34
Ghost in the Shell 1996,  R)
35
Spirited Away 2001,  PG)
36
Princess 2012,  Unrated)
37
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
38
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
39
Akira 1988,  R)
40
Dead or Alive: Hanzaisha 1999,  R)
41
Dead or Alive: Final 2002,  Unrated)
42
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
43
Ichi The Killer (Anime) 2004,  Unrated)
44
Kishiwada Shônen Gurentai: Bôkyô (Young Thugs: Nostalgia) 1998,  Unrated)
45
Mpd Psycho 2 2005,  Unrated)
46
Twelve and Holding (12 and Holding) 2005,  R)
47
Happy Together (Chun gwong cha sit) 1997,  Unrated)
48
Naked Lunch 1991,  R)
49
Sei mong se jun (Ab-normal Beauty) 2004,  R)
50
Electric Dragon 80.000 V 2001,  Unrated)
51
964 Pinocchio (Screams of Blasphemy) 1992,  Unrated)
52
Bakuretsu toshi (Burst City) 1982,  PG)
53
Wild Zero 2000,  Unrated)
54
Ringu 2 (Ring 2) 1999,  Unrated)
55
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
56
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
57
Gun chung (Eye in the Sky) (Surveillance) 2007,  Unrated)
58
Linda Linda Linda 2005,  Unrated)
59
Tôkyô zonbi (Tokyo Zombie) 2005,  Unrated)
60
Funuke Domo, Kanashimi no ai Wo Misero (Funuke Show Some Love, You Losers!) 2007,  Unrated)
61
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
62
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
63
Velvet Goldmine 1998,  R)
64
Glastonbury 2006,  R)
65
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
66
Saw 2004,  R)
67
Saw II 2005,  R)
68
Saw III 2006,  R)
69
Saw IV 2007,  R)
70
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
71
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
72
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
73
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
74
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
75
Brothers of the Head 2006,  R)
76
Rosemary's Baby 1968,  R)
77
The Eye (Gin gwai) 2002,  R)
78
Shivers (They Came from Within) (The Parasite Murders) 1975,  R)
79
Dark Water 2005,  PG-13)
80
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
81
Sleuth 1972,  PG)
82
Sleuth 2007,  R)
83
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
84
Breakfast on Pluto 2005,  R)
85
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
86
The Science of Sleep 2006,  R)
87
The King and the Clown 2005,  Unrated)
88
The Godfather 1972,  R)
89
The Godfather, Part II 1974,  R)
90
The Godfather, Part III 1990,  R)
91
Hey Arnold! The Movie 2002,  PG)
92
Rugrats Go Wild 2003,  PG)
93
The Rugrats Movie 1998,  G)
94
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
95
Spongebob Squarepants - Where's Gary? 2005,  Unrated)
96
SpongeBob SquarePants - Sea Stories 2002,  G)
97
As Told by Ginger - Wedding Frame 2004,  Unrated)
98
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
99
Green Street Hooligans 2005,  R)
100
Gohatto (Taboo) 2000,  Unrated)
101
Kikujiro 1999,  PG-13)
102
Fireworks (Hana-bi) 1997,  R)
103
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
104
A Clockwork Orange 1971,  R)
105
American History X 1998,  R)
106
Beetlejuice 1988,  PG)
107
Big Fish 2004,  PG-13)
108
Blow 2001,  R)
109
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
110
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
111
Finding Nemo 2003,  G)
112
Halloween 1978,  R)
113
Happy Feet 2006,  PG)
114
Ice Age 2002,  PG)
115
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
116
Jackass - The Movie 2002,  R)
117
Kung Fu Hustle 2004,  R)
118
Madagascar 2005,  PG)
119
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
120
Memento 2000,  R)
121
Monsters, Inc. 2001,  G)
122
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
123
Seven (Se7en) 1995,  R)
124
Shrek 2001,  PG)
125
Shrek 2 2004,  PG)
126
Shrek the Third 2007,  PG)
127
Team America - World Police 2004,  R)
128
The Shining 1980,  R)
129
The Silence of the Lambs 1991,  R)
130
Red Dragon 2002,  R)
131
Toy Story 1995,  G)
132
When Harry Met Sally 1989,  R)
133
White Collar Worker Kintaro 2004,  Unrated)
134
Halloween H2O 1998,  R)
135
Adam & Paul 2004,  Unrated)
136
London to Brighton 2006,  R)
137
The Aerial (La Antena) 2007,  Unrated)
138
Tsotsi (Thug) 2005,  R)
139
Princess Raccoon (Operetta tanuki goten) 2005,  Unrated)
140
Shisha no Sho (The Book of the Dead) 2005,  Unrated)
141
Viva 2007,  R)
142
Love & Pop 1998,  Unrated)
143
Ame agaru (When the Rain Lifts) (After the Rain) 1990,  Unrated)
144
Yossi and Jagger 2002,  R)
145
Touch of Pink 2003,  R)
146
Transamerica 2005,  R)
147
The Fog 1980,  R)
148
1408 2007,  PG-13)
149
Let's Scare Jessica to Death (What Killed Sam Dorker?) 1971,  PG)
150
Frankenstein 1910,  Unrated)
151
Frankenstein 1931,  Unrated)
152
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
153
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
154
In the Mouth of Madness 1994,  R)
155
Wind Chill 2007,  R)
156
The Mansion of Madness (Edgar Allan Poe: Dr. Tarr's Torture Dungeon) 1972,  R)
157
Tokyo-Ga 1985,  Unrated)
158
Kærlighed på Film (Just Another Love Story) 2008,  Unrated)
159
Mýrin (Jar City) 2007,  Unrated)
160
Malos Hábitos (Bad Habits) 2007,  R)
161
Branded to Kill 1967,  Unrated)
162
My Little Eye 2002,  R)
163
Brain Dead 1989,  R)
164
The Brain That Wouldn't Die 1962,  Unrated)
165
Volver 2006,  R)
166
The Man Who Fell to Earth 1976,  R)
167
Lost Highway 1997,  R)
168
The Straight Story 1999,  G)
169
Blue Velvet 1986,  R)
170
Das Experiment (The Experiment) 2001,  R)
171
Dead Man 1995,  R)
172
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
173
Broken Flowers 2005,  R)
174
Moon Child 2004,  Unrated)
175
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
176
Friday the 13th 1980,  R)
177
Freddy vs. Jason 2003,  R)
178
Mei shao nian zhi lian (Beauty) (Bishonen) 1998,  Unrated)
179
Super Size Me 2003,  PG-13)
180
Identity 2003,  R)
181
The Powerpuff Girls - The Movie 2002,  PG)
182
The Powerpuff Girls - Meet The Beat-Alls 1998,  Unrated)
183
The City of Lost Souls (Hyôryû-gai) 2000,  R)
184
The Man Who Wasn't There 2001,  R)
185
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
186
Steamboy 2004,  PG-13)
187
Elephant 2003,  R)
188
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
189
Brazil 1985,  R)
190
1984 1956,  Unrated)
191
Guns, God and Government World Tour 2002,  Unrated)
192
Nine Inch Nails Live: And All That Could Have Been 2002,  Unrated)
193
Anti-Christ Superstar 1996,  Unrated)
194
Alice (Neco z Alenky) 1988,  Unrated)
195
He Liu (The River) ,  Unrated)
196
Ohayo (Good Morning) 1959,  Unrated)
197
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
198
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II) 2003,  Unrated)
199
Jingi naki tatakai: Hiroshima shito hen(Battles Without Honor and Humanity: Deathmatch in Hiroshima) 1973,  Unrated)
200
Jingi naki tatakai: Kanketsu-hen (Battles Without Honor and Humanity 5: Final Episode) 1974,  Unrated)
201
Jingi naki tatakai: Chojo sakusen (Battles Without Honor and Humanity 4: Police Tactics) 1974,  Unrated)
202
Jingi naki tatakai: Dairi senso (Battles Without Honor and Humanity: Proxy War) 1973,  Unrated)
203
Tetsuo: The Ironman 1989,  Unrated)
204
Tetsuo II: Body Hammer 1992,  R)
205
Grand Theft Parsons 2003,  PG-13)
206
Gin gwai 10 (The Eye 10) (The Eye: Infinity) 2005,  Unrated)
207
Barry Lyndon 1975,  PG)
208
Eraserhead 1977,  R)
209
Six Figures Getting Sick (Six Men Getting Sick (Six Times)) 1966,  Unrated)
210
The Amputee 1974,  Unrated)
211
The Grandmother 1970,  Unrated)
212
The Alphabet 1968,  Unrated)
213
The Elephant Man 1980,  PG)
214
The Omen 1976,  R)
215
The Omen 2006,  R)
216
Damien: Omen II 1978,  R)
217
Omen III: The Final Conflict 1981,  R)
218
Omen IV - The Awakening 1991,  Unrated)
219
Rabid 1977,  R)
220
Videodrome 1983,  R)
221
Sharkwater 2006,  PG)
222
300 2007,  R)
223
Tulitikkutehtaan tyttö (The Match Factory Girl) 1989,  Unrated)
224
Sisters 1973,  R)
225
A Scanner Darkly 2006,  R)
226
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
227
American Beauty 1999,  R)
228
Back to the Future 1985,  PG)
229
Back to the Future Part II 1989,  PG)
230
Back to the Future Part III 1990,  PG)
231
The Green Mile 1999,  R)
232
The Fountain 2006,  PG-13)
233
The Bank Job 2008,  R)
234
Columbo: Butterfly in Shades of Grey 1994,  Unrated)
235
Columbo: The Bye-Bye Sky High I.Q. Murder Case 1977,  Unrated)
236
Columbo: Ransom for a Dead Man 1971,  Unrated)
237
Columbo: Death Lends a Hand 1971,  Unrated)
238
Columbo: Murder by the Book 1971,  Unrated)
239
Columbo: Suitable for Framing 1971,  Unrated)
240
Columbo: Lady in Waiting 1971,  Unrated)
241
Columbo: Short Fuse 1972,  Unrated)
242
Columbo: Blueprint for Murder 1972,  Unrated)
243
Columbo: Étude in Black 1972,  Unrated)
244
Columbo: The Greenhouse Jungle 1972,  Unrated)
245
Columbo: The Most Crucial Game 1972,  Unrated)
246
Columbo: Dagger of the Mind 1972,  Unrated)
247
Sunshine 2007,  R)
248
Takeshis' 2005,  Unrated)
249
Dead or Alive 2: Birds (Dead or Alive 2: Tôbôsha) (Dead or Alive 2: Runaway) 2000,  R)
250
Blade Runner 1982,  R)
251
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
252
The Terminator 1984,  R)
253
Lust, Caution 2007,  NC-17)
254
In the Realm of the Senses 2009,  NC-17)
255
A History of Violence 2005,  R)
256
Zebraman 2004,  PG-13)
257
Columbo: Dead Weight 1971,  Unrated)
258
Kurôzu Zero (Crows: Episode 0) 2007,  Unrated)
259
Chakushin Ari (One Missed Call) 2004,  R)
260
Kôshônin 2003,  Unrated)
261
Three...Extremes (Saam gaang yi) 2004,  R)
262
Izo 2004,  Unrated)
263
Yôkai daisensô (The Great Yokai War) 2005,  PG-13)
264
Ryû Ga Gotoku: Gekijô-Ban (Like a Dragon) 2007,  Unrated)
265
Dead or Alive 2 2003,  Unrated)
266
Visitor Q (Bijitâ Q) 2001,  R)
267
The Happiness of the Katakuris 2001,  R)
268
Araburu tamashii-tachi (Agitator) (The Outlaw Souls) 2001,  Unrated)
269
Graveyard of Honor (Jingi no hakaba) (Death of Honor) 1975,  Unrated)
270
Shin jingi no hakaba (Graveyard of Honor) 2002,  Unrated)
271
Family 2001,  Unrated)
272
MPD Psycho III ,  Unrated)
273
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
274
Fudoh: The New Generation 1996,  Unrated)
275
Full Metal Gokudô (Full Metal Yakuza) 1997,  NC-17)
276
The Bird People in China 1998,  Unrated)
277
Blues Harp 1998,  Unrated)
278
Gokudô kuroshakai (Criminal Underworld: Rainy Dog) 1997,  Unrated)
279
Sukiyaki Western Django 2007,  R)
280
Andromedia 2000,  Unrated)
281
Rainy Dog 1997,  Unrated)
282
Osaka Tough Guys 1995,  Unrated)
Osaka Tough Guys
:D best yakuza comedy ever!
283
M. Butterfly 1993,  R)
284
Yasha-ga-ike (Demon Pond) 2005,  Unrated)
Yasha-ga-ike (Demon Pond)
is there anything Miike cannot do when it comes to filming?... live theatre performance filmed and brilliantly edited. good story choice too - matches Miike's sense of humour. highly recommended to fans of japanese culture!
285
Taiyô no kizu (Scars of the Sun) (Sun Scarred) 2006,  Unrated)
Taiyô no kizu (Scars of the Sun) (Sun Scarred)
when 'young punks' are no longer the good guys... Seemingly this film goes against most of Miike's other films. Or does it? Maybe it was about time for a story like this - it supports the point already made (well, hidden) in 殺ã??å±?1 [Ichi the killer] about violence. 'A Clockwork Orange' from another point of view...
286
Nihon kuroshakai (Ley Lines) (Japan Underworld) 1999,  Unrated)
287
Crash 1996,  NC-17)
288
Crimes of the Future 1969,  Unrated)
289
Danny, Champion of the World 1989,  Unrated)
290
Blue Spring 2001,  Unrated)
291
The Fly 1986,  R)
292
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
293
Pickpocket 1959,  Unrated)
294
Marebito 2004,  R)
295
One Hour Photo 2002,  R)
296
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
297
Akumu tantei (Nightmare Detective) 2006,  Unrated)
298
Sick Nurses (Suay Laak Sai) 2007,  Unrated)
299
The Crying Game 1992,  R)
300
Goddo supiido yuu! Burakku emparaa (Godspeed You! Black Emperor) 1976,  Unrated)
301
Violent Cop (Sono otoko, kyôbô ni tsuki) 1989,  Unrated)
302
Yan guang si she ge wu tuan, (Splendid Float) 2005,  PG)
303
In Bruges 2008,  R)
304
3:10 to Yuma 2007,  R)
305
Kamata koshin-kyoku (Fall Guy) 1981,  Unrated)
306
Brother 2000,  R)
307
Big Bang Love, Juvenile A (46-okunen no koi) 2005,  Unrated)
Big Bang Love, Juvenile A (46-okunen no koi)
prison mystery Miike style.
gotta love it.
308
Tenten (Adrift in Tokyo) 2008,  Unrated)
309
Salaryman Kintaro (White Collar Worker Kintaro) (Salaryman Kintaro) 2000,  Unrated)
Salaryman Kintaro (White Collar Worker Kintaro) (Salaryman Kintaro)
real, old-style hero in contemporary life... an office worker! :D
feel the irony though... amazing film!
310
Sun Taam (Mad Detective) 2007,  Unrated)
311
Hellsing I 2002,  Unrated)
312
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 2002,  G)
313
Tenshi no tamago (Angel's Egg)(Egg of God) 1985,  Unrated)
314
Gravitation: Lyrics of Love 2005,  Unrated)
315
Kizuna 1 2005,  Unrated)
316
Kizuna 1998,  Unrated)
317
Death Note (Desu nôto) 2006,  Unrated)
318
Sabu 2002,  Unrated)
319
Last Life in the Universe 2003,  R)
320
Deadly Outlaw: Rekka 2004,  Unrated)
321
Family 2 2001,  Unrated)
322
Kôshônin, (The Negotiator) 2003,  Unrated)
323
After Hours 1985,  R)
324
GoodFellas 1990,  R)
325
Adam's Apples (Adams æbler) 2005,  R)
326
Columbo: Any Old Port in a Storm (TV SHOW) ,  Unrated)
327
Columbo: Murder, Smoke and Shadows (TV SHOW) 2007,  Unrated)
328
Mirrors 2008,  R)
329
Yat kor ho ba ba (Run Papa Run) 2008,  Unrated)
330
Geoul sokeuro (Into the Mirror) 2003,  Unrated)
331
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
332
Shikoku 1999,  Unrated)
333
Kaidan 2007,  Unrated)
334
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) 1964,  Unrated)
335
Dark Water 2002,  PG-13)
336
zenzen daijobu (Fine, Totally Fine) 2008,  Unrated)
337
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
338
Columbo: A Stitch in Crime 1973,  Unrated)
339
Columbo: Murder, a Self Portrait (TV SHOW) 2007,  Unrated)
340
Columbo: Last Salute to the Commodore (TV SHOW) ,  Unrated)
341
Columbo: Uneasy Lies the Crown (TV SHOW) ,  Unrated)
342
Columbo: Murder Under Glass (TV SHOW) ,  Unrated)
343
Columbo: Old Fashioned Murder (TV SHOW) ,  Unrated)
344
Columbo: Death Hits the Jackpot 1991,  Unrated)
345
Columbo: Now You See Him (TV SHOW) ,  Unrated)
346
Columbo: A Deadly State of Mind (TV SHOW) ,  Unrated)
347
Columbo: Make Me a Perfect Murder (TV SHOW) ,  Unrated)
348
Columbo: Sex and the Married Detective (TV SHOW) ,  Unrated)
349
Taiji ga mitsuryosuru toki (The Embryo Hunts in Secret) 1967,  Unrated)
350
Cure 1997,  Unrated)
Cure
this is truly a masterpiece!
351
Tekon Kinkurîto (Tekkonkinkreet) 2006,  R)
352
Saw V 2008,  R)
353
Kame wa igai to hayaku oyogu (Turtles Swim Faster Than Expected) 2008,  Unrated)
354
2 Dyuo (2 Duo) 1997,  Unrated)
355
Always san-chôme no yûhi (Always - Sunset on Third Street) 2005,  Unrated)
356
Always zoku san-chôme no yûhi (Always: Sunset on Third Street 2) 2007,  Unrated)
357
Charisma 1999,  Unrated)
358
Gachi bôi (Wrestling with a Memory) 2008,  Unrated)
359
Mor suit nam (Magic Boy) 2007,  Unrated)
360
Lost Indulgence (Mi guo) 2008,  Unrated)
361
The Way to Fight 1996,  Unrated)
362
Yurusarezaru mono,(The Man in White) 2003,  PG)
363
Bodyguard Kiba 2: Combat Apocalypse (Bodigaado Kiba: Shura no mokushiroku 2) 1993,  Unrated)
364
Kishiwada Shônen Gurentai: Chikemuri Junjô-Hen (Young Thugs: Innocent Blood) 1997,  Unrated)
365
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
366
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
this is â?¢stillâ?¢ a great horror film.
Better than a lot of the stuff made recently...
filmmakers should realize that special effects are not everything in horror movies (either)...
367
House of 1000 Corpses 2002,  R)
368
Scooby-Doo on Zombie Island 1998,  Unrated)
369
Yakuza keibatsu-shi: Rinchi - shikei!, (Yakuza's Law: Yakuza Keibatsushi: Rinchi) 1969,  PG)
370
Young Yakuza 2007,  Unrated)
Young Yakuza
pretending to be deep and revealing, but it only scratches the surface. documentary or fiction - i don't really care, the characters aren't that bad, but that is not enough for a good film. If you think you'll get to know the yakuza by watching this you will be extremely disappointed. so... go watch Crows ep. Zero instead! ;)
371
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
372
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
373
Child's Play 1988,  R)
374
9 Souls 2003,  Unrated)
375
Hebi no Michi (Serpent's Path) 1999,  Unrated)
376
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
377
Freeze Me 2000,  Unrated)
378
Poruno sutâ (Pornostar) (Tokyo Rampage) 1998,  Unrated)
379
Tokyo Psycho 1999,  Unrated)
380
Poltergeist 1982,  PG)
381
Boys Don't Cry 1999,  R)
382
Rugrats in Paris - The Movie 2000,  G)
383
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
384
Paulie 1998,  PG)
385
Kenkei tai soshiki boryoku (Cops Vs Thugs) 1975,  Unrated)
Kenkei tai soshiki boryoku (Cops Vs Thugs)
seriously underrated Fukasaku film.
unconventional at its time, explicit, violent with a good sense of humour.
it is absolutely a must-see if you're into yakuza films!
386
Female Yakuza Tale 1973,  Unrated)
387
Female Yakuza Tale - Inquisition and Torture 2005,  Unrated)
388
Strings 2004,  PG)
389
Samehada otoko to momojiri onna (Shark Skin Man and Peach Hip Girl ) 1998,  R)
390
Loner 2008,  Unrated)
391
Gomorrah (Gomorra) 2008,  Unrated)
Gomorrah (Gomorra)
seen better mob films, but yeah, still good stuff...
392
Chugyeogja (The Chaser) 2008,  Unrated)
393
Killing Kasztner 2009,  Unrated)
394
Kaze no naka no kodomo (Children in the Wind) 1937,  Unrated)
395
Byôsoku 5 senchimêtoru (5 Centimeters per Second) (A Chain of Short Stories about Their Distance) 2008,  Unrated)
396
The Wrestler 2008,  R)
397
Nord 2009,  Unrated)
398
Brúðguminn (White Night Wedding) 2008,  Unrated)
399
Berlin Calling 2008,  Unrated)
Berlin Calling
i expected more music and not this many clichés.
it was a kind of disappointment for me...
400
Ching toi, (The Moss) 2008,  Unrated)
401
Dai-Nipponjin (Big Man Japan) 2007,  PG-13)
402
Sex Positive 2008,  R)
403
Ong Bak 2 2008,  R)
404
Silver Medalist (Fengkuang de saiche) (Crazy Racer) 2009,  Unrated)
405
Perempuan punya cerita (Chants of Lotus) (Lotus Requiem) 2007,  Unrated)
406
Hansamu sûtsu (The Handsome Suit) 2008,  Unrated)
407
Ching yan (The Beast Stalker) 2008,  Unrated)
408
Geu-nyeo-neun ye-bbeot-da, (Life Is Cool) 2008,  PG)
409
Meotjin haru (My Dear Enemy) 2008,  Unrated)
410
The Way We Are (Tin shui wai dik yat yu ye) 2008,  Unrated)
411
Okuribito (Departures) 2008,  PG-13)
412
Lan Yu 2001,  R)
413
Tactical Unit: Comrades in Arms 2009,  PG)
414
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993,  R)
415
Li mi de cai xiang (The Equation of Love and Death) 2008,  Unrated)
416
The Good, the Bad, and the Weird 2008,  R)
417
Ssang-hwa-jeom (A Frozen Flower) 2008,  Unrated)
418
Cape No. 7 (Hai Jiao Qi Hao) 2008,  Unrated)
419
Neui yan fau pui (All About Women) (Nu ren bu huai) 2008,  Unrated)
420
Chocolate 2008,  R)
421
Laskar pelangi (The Rainbow Troops) 2008,  Unrated)
422
If You Are the One (Fei Cheng Wu Rao) 2008,  PG)
423
Somtum 2008,  Unrated)
424
My Only U 2008,  Unrated)
425
K-20: Kaijin niju menso den (K-20: Legend of the Mask) (The Fiend with Twenty Faces) 2008,  Unrated)
426
Connected (Bo chi tung wah) 2008,  PG)
427
Rule Number One (Rule #1) 2008,  PG)
428
Coming Soon 2008,  Unrated)
429
Brüno (Bruno) 2009,  R)
430
The Third Man 1949,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments