My Favorite Movies


  1. fb544719228
  2. Sonne

  fb544719228's Rating My Rating
1
Phantasm 1979,  R)
2
Phantasm II 1988,  R)
3
Phantasm III: Lord of the Dead 1994,  R)
4
Phantasm IV: Oblivion 1998,  R)
5
Alien 1979,  R)
6
Aliens 1986,  R)
7
Alien3 1992,  R)
8
Alien Resurrection 1997,  R)
9
Pitch Black 2000,  R)
10
Serenity 2005,  PG-13)
11
Farscape: The Peacekeeper Wars 2004,  PG)
12
The Terminator 1984,  R)
13
Predator 1987,  R)
14
Immortal ,  R)
15
Sleepaway Camp 1983,  R)
16
Sleepaway Camp II - Unhappy Campers 1988,  R)
17
Sleepaway Camp III - Teenage Wasteland 1989,  R)
18
Predator 2 1990,  R)
19
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
20
Halloween 1978,  R)
21
Rollerball 1975,  R)
22
Night of the Living Dead 1968,  R)
23
Dawn of the Dead 1978,  R)
24
Day of the Dead 1985,  Unrated)
25
Land of the Dead 2005,  R)
26
Re-Animator 1985,  R)
27
The Bride of Re-Animator 1990,  R)
28
Beyond Re-Animator 2003,  R)
29
Ilsa - She Wolf of the SS 1974,  R)
30
Ilsa - Harem Keeper of the Oil Sheiks 1976,  Unrated)
31
Ilsa, the Tigress of Siberia 1975,  R)
32
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) 1996,  R)
33
Crimewave 1985,  PG-13)
34
The Evil Dead 1981,  R)
35
Evil Dead 2 1987,  R)
36
Army of Darkness 1993,  R)
37
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
38
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
39
Batman 1989,  PG-13)
40
Batman Returns 1992,  PG-13)
41
Resident Evil 2002,  R)
42
Dark City 1998,  R)
43
Screamers 1996,  R)
44
They Live 1988,  R)
45
Event Horizon 1997,  R)
46
Scanners 1981,  R)
47
Scanners II: The New Order 1991,  R)
48
Scanners III: The Takeover (Scanner Force) 1992,  R)
49
Scanner Cop II (Scanners: The Showdown) 1994,  R)
50
Billy Connolly: Live in New York ,  Unrated)
51
Westworld 1973,  PG)
52
Colossus - The Forbin Project 1970,  R)
53
Bug 1975,  PG)
54
Bug 2002,  R)
55
Stop Making Sense 1984,  PG)
56
A Clockwork Orange 1971,  R)
57
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
58
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
59
Beetlejuice 1988,  PG)
60
Blade 1998,  R)
61
Blade II 2002,  R)
62
Blade: Trinity 2004,  R)
63
Die Hard 1988,  R)
64
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
65
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
66
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
67
Equilibrium 2002,  R)
68
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
69
Ghost Rider 2007,  PG-13)
70
Ghostbusters 1984,  PG)
71
Hairspray 1988,  PG)
72
I, Robot 2004,  PG-13)
73
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
74
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
75
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
76
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
77
Labyrinth 1986,  PG)
78
Liar Liar 1997,  PG-13)
79
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
80
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
81
Memento 2000,  R)
82
Men in Black 1997,  PG-13)
83
Men in Black II 2002,  PG-13)
84
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
85
Minority Report 2002,  PG-13)
86
Monsters, Inc. 2001,  G)
87
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
88
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
89
Pan's Labyrinth 2006,  R)
90
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
91
Pulp Fiction 1994,  R)
92
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
93
Requiem for a Dream 2000,  R)
94
Reservoir Dogs 1992,  R)
95
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
96
Saw 2004,  R)
97
Saw II 2005,  R)
98
Saw III 2006,  R)
99
Scream 1996,  R)
100
Shaun of the Dead 2004,  R)
101
Shrek 2001,  PG)
102
Shrek 2 2004,  PG)
103
Silent Hill 2006,  R)
104
Sin City 2005,  R)
105
Sleepy Hollow 1999,  R)
106
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
107
Spaceballs 1987,  PG)
108
Spider-Man 2002,  PG-13)
109
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
110
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
111
The Breakfast Club 1985,  R)
112
The Crow 1994,  R)
113
The Fifth Element 1997,  PG-13)
114
The Hills Have Eyes 2006,  R)
115
The Incredibles 2004,  PG)
116
The Lost Boys 1987,  R)
117
The Mask 1994,  PG-13)
118
The Matrix 1999,  R)
119
The Matrix Reloaded 2003,  R)
120
The Matrix Revolutions 2003,  R)
121
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
122
The Prestige 2006,  PG-13)
123
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
124
The Shining 1980,  R)
125
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
126
Tombstone 1993,  R)
127
Top Gun 1986,  PG)
128
Trainspotting 1996,  R)
129
Underworld 2003,  R)
130
V for Vendetta 2006,  R)
131
War of the Worlds 2005,  PG-13)
132
X-Men 2000,  PG-13)
133
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
134
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
135
Flashdance 1983,  R)
136
Xanadu 1980,  PG)
137
Horror 2002,  R)
138
THX 1138 1971,  PG)
139
Withnail and I 1987,  R)
140
Dirty Harry 1971,  R)
141
Taxidermia 2005,  Unrated)
142
Rabid Grannies 1989,  R)
143
Body Melt 1993,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments