Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. fb505859246
  2. Fariha

  fb505859246's Rating My Rating
1
50 First Dates 2004,  PG-13)
2
A Walk to Remember 2002,  PG)
3
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
very fine and hilarious romcom...
4
Maverick 1994,  PG)
5
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
i really liked how they portrayed the story.. Technically the movie is very well done
6
Housesitter 1992,  PG)
7
300 2007,  R)
8
The Princess Diaries 2001,  G)
9
The Passion of the Christ 2004,  R)
10
American Beauty 1999,  R)
11
American Wedding 2003,  R)
12
Anger Management 2003,  PG-13)
13
Beauty and the Beast 1991,  G)
14
Big Fish 2004,  PG-13)
15
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
a romantic fiction inspired by true events..On my list of the greatest movies of all time...
16
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
17
Casablanca 1942,  PG)
18
Cast Away 2000,  PG-13)
19
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
20
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
21
City of Angels 1998,  PG-13)
22
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
23
Forrest Gump 1994,  PG-13)
24
Freedom Writers 2007,  PG-13)
25
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Gladiator definitely is a classic film.. It is a complete movie...
26
Gone With the Wind 1939,  G)
27
Home Alone 1990,  PG)
28
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
Very likable and enjoyable for the most part.. a perfect date movie...
29
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
30
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
31
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
32
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
You may have seen it before but not like this...
33
Little Miss Sunshine 2006,  R)
34
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
i actually liked love actually...
35
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
quite funny and realistic.. a comedy which teens can relate to...
36
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
37
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
38
Meet the Parents 2000,  PG-13)
39
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
40
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
41
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
42
Notting Hill 1999,  PG-13)
43
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
44
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
A movie that is good enough but not great..
45
Phantom of the Opera 1943,  Unrated)
46
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
47
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
48
Pride and Prejudice 2005,  PG)
49
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
A perfect blend of humor and romance..Julia Roberts did indeed look like a PRETTY WOMAN in this movie and Richard Gere never disappoints me..
50
Red Eye 2005,  PG-13)
51
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
52
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
53
Saving Private Ryan 1998,  R)
54
Serenity 2005,  PG-13)
55
Shark Tale 2004,  PG)
56
Shrek 2001,  PG)
57
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
superb animation and a all-round well made movie for everyone to enjoy...
58
Shrek the Third 2007,  PG)
59
Sixteen Candles 1984,  PG)
60
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
61
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
62
The Exorcist 1973,  R)
63
The Hot Chick 2002,  PG-13)
64
The Lake House 2006,  PG)
65
The Little Mermaid 1989,  G)
66
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
A good example of a quality romance movie...
67
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
68
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
69
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
70
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
71
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
72
The Sound of Music 1965,  G)
73
Top Gun 1986,  PG)
74
Vanilla Sky 2001,  R)
75
Walk the Line 2005,  PG-13)
76
Wedding Crashers 2005,  R)
77
When Harry Met Sally 1989,  R)
78
You've Got Mail 1998,  PG)
79
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
80
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
81
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
watched this movie for Heath Ledger and I really loved it (hates that he isnt here anymore)....
82
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
This movie was funny and romantic... pretty predictible but fun to watch..
83
The Perfect Man 2005,  PG)
84
The Perfect Husband 2004,  R)
85
Picture Perfect 2000,  Unrated)
86
View from the Top 2002,  PG-13)
87
The Omen 2006,  R)
88
The Prince and Me 2 2005,  PG)
89
Elizabethtown 2005,  PG-13)
90
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
91
Armageddon 1998,  PG-13)
92
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
93
Drop Dead Gorgeous 1999,  PG-13)
94
The Virgin Suicides 1999,  R)
95
Philadelphia 1993,  PG-13)
96
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
97
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
98
Runaway Bride 1999,  PG)
99
Definitely, Maybe 2008,  PG-13)
100
My Boss's Daughter 2003,  PG-13)
101
Just Married 2003,  PG-13)
102
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
103
The Butterfly Effect 2004,  R)
104
Simply Irresistible 1999,  PG-13)
105
World Trade Center 2006,  PG-13)
106
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
107
30 Days of Night 2007,  R)
108
The Black Dahlia 2006,  R)
109
Wicker Park 2004,  PG-13)
110
Troy 2004,  R)
111
Beyond Borders 2003,  R)
112
Tears of the Sun 2003,  R)
113
August 2008,  R)
114
Sahara 2005,  PG-13)
115
The Jewel of the Nile 1985,  PG)
116
Jersey Girl 2004,  PG-13)
117
Shakespeare Retold 2007,  Unrated)
118
Shall We Dance 2004,  PG-13)
119
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
if you want to love rock music go for it..One of the the sweetest and most appealing comdey...
120
Autumn in New York 2000,  PG-13)
121
First Knight 1995,  PG-13)
122
Intersection 1994,  R)
123
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
124
Anaconda 1997,  PG-13)
125
The Holiday 2006,  PG-13)
126
The Perfect Holiday 2007,  PG-13)
127
The Aviator 2004,  PG-13)
128
Closer 2004,  R)
129
Music From Another Room 1998,  PG-13)
130
My Blueberry Nights 2007,  PG-13)
131
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
132
I Love You, I Love You Not 1997,  PG-13)
133
Next 2007,  PG-13)
134
Noel 2004,  PG)
135
Gothika 2003,  R)
136
Woman on Top 2000,  R)
137
U-571 2000,  PG-13)
138
Night at the Museum 2006,  PG)
139
A Perfect Murder 1998,  R)
140
The Phantom 1996,  PG)
141
Click 2006,  PG-13)
142
Spanglish 2004,  PG-13)
143
Breaking and Entering 2006,  R)
144
Little Children 2006,  R)
145
Romance and Cigarettes 2005,  R)
146
Sense and Sensibility ,  Unrated)
147
Iris 2001,  R)
148
Total Eclipse 1995,  R)
149
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
150
Kingdom of Heaven 2005,  R)
151
Sleepy Hollow 1999,  R)
152
The Astronaut's Wife 1999,  R)
153
The Ninth Gate 1999,  R)
154
Donnie Brasco 1997,  R)
155
Nick of Time 1995,  R)
156
Dead Man 1995,  R)
157
Silk 2007,  R)
158
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
159
Cold Mountain 2003,  R)
160
The Missing 2003,  R)
161
Frida 2002,  R)
162
The Air I Breathe 2007,  R)
163
Mystic River 2003,  R)
164
Alexander 2004,  R)
165
Ask the Dust 2006,  R)
166
The Recruit 2003,  PG-13)
167
Good Will Hunting 1997,  R)
168
August Rush 2007,  PG)
169
27 Dresses 2008,  PG-13)
170
Insomnia 2002,  R)
171
The Last Kiss 2006,  R)
172
The Family Man 2000,  PG-13)
173
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005,  PG-13)
174
Best Men 1998,  R)
175
Addicted to Love 1997,  R)
176
French Kiss 1995,  PG-13)
177
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
178
Promised Land 2004,  Unrated)
179
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
180
Legends of the Fall 1994,  R)
181
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
182
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
183
Seven (Se7en) 1995,  R)
184
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
185
A River Runs Through It 1992,  PG)
186
Panic Room 2002,  R)
187
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
188
Silver 1999,  Unrated)
189
Gloria 1999,  R)
190
The Last Samurai 2003,  R)
191
Magnolia 1999,  R)
192
Jerry Maguire 1996,  R)
193
Endless Love 1981,  R)
194
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
195
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
196
Just My Luck 2006,  PG-13)
197
Baby's Day Out 1994,  PG)
198
Premonition 2007,  PG-13)
199
Practical Magic 1998,  PG-13)
200
The Namesake 2006,  PG-13)
201
Murder by Numbers 2002,  R)
202
Dedication 2007,  R)
203
In Love and War 1996,  PG-13)
204
Hope Floats 1998,  PG-13)
205
While You Were Sleeping 1995,  PG)
206
Vanity Fair 2004,  PG-13)
207
Flightplan 2005,  PG-13)
208
Crank 2006,  R)
209
Wimbledon 2004,  PG-13)
210
Perfect Strangers 2003,  PG-13)
211
Firewall 2006,  PG-13)
212
The Prestige 2006,  PG-13)
213
John Q 2001,  PG-13)
214
Deja Vu 1997,  PG-13)
215
Cliffhanger 1993,  R)
216
Twins 1988,  PG)
217
The Pacifier 2005,  PG)
218
Picture Perfect 1997,  PG-13)
219
Because I Said So 2007,  PG-13)
220
Sweet November 2001,  PG-13)
221
Match Point 2005,  R)
222
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
223
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
224
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
225
Love Story 2006,  Unrated)
226
My Best Friend's Girl 2008,  R)
227
My Fair Lady 1964,  G)
228
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
229
The English Patient 1996,  R)
230
Regarding Henry 1991,  PG-13)
231
Barefoot in the Park 1967,  G)
232
Before Sunrise 1995,  R)
233
Before Sunset 2004,  R)
234
One Fine Day 1996,  PG)
235
Laws of Attraction 2004,  PG-13)
236
The Fountainhead 1949,  Unrated)
237
Life as a House 2001,  R)
238
Indecent Proposal 1993,  R)
239
The Architect 2006,  R)
240
The Belly of an Architect 1987,  R)
241
White Noise 2005,  PG-13)
242
Circle of Friends 1995,  PG-13)
243
It's My Party 1996,  R)
244
No Country for Old Men 2007,  R)
245
My Architect: A Son's Journey 2003,  Unrated)
246
The Money Pit 1986,  PG)
247
Volcano 1997,  PG-13)
248
You Can Count On Me 2000,  R)
249
The Towering Inferno 1974,  PG)
250
House of Wax 2005,  R)
251
Griffin & Phoenix 2006,  PG-13)
Griffin & Phoenix
Excellent, inspiring and a very touching story, I absolutely loved this movie....
252
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
253
A Father for Brittany (A Change of Heart) 1998,  PG)
254
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
255
Guess Who 2005,  PG-13)
256
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
257
Fool's Gold 2008,  PG-13)
258
The Hours 2002,  PG-13)
259
The Man Who Lost Himself (The Stranger I Married) 2005,  Unrated)
260
Salvatore - Questa è la vita 2006,  Unrated)
Salvatore - Questa è la vita
loved the Sicilan scenery, a good attempt but a bit unrealistic....
261
Malena 2000,  R)
262
The Forgotten 2004,  PG-13)
263
The Color of Paradise 2000,  PG)
264
Far From Heaven 2002,  PG-13)
265
Brokeback Mountain 2005,  R)
266
Away from Her 2006,  PG-13)
267
A Prelude to a Kiss 1992,  PG-13)
268
The Shawshank Redemption 1994,  R)
269
Restoration 1996,  R)
270
The Kite Runner 2007,  PG-13)
271
Courage Under Fire 1996,  R)
272
Fiddler on the Roof 1971,  G)
273
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
274
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) 2004,  PG-13)
275
The White Balloon (Badkonake sefid) 1995,  Unrated)
276
Taste of Cherry (Ta'm e Guilass) 1997,  Unrated)
277
The Wind Will Carry Us 1999,  Unrated)
278
Gabbeh 1996,  Unrated)
279
Bian Lian (The King of Masks) 1999,  Unrated)
280
Koyla 1997,  Unrated)
281
L'albero degli Zoccoli (The Tree of Wooden Clogs) 1978,  Unrated)
282
Akahige (Red Beard) 1965,  Unrated)
283
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
284
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) 1957,  Unrated)
285
Central Station (Central do Brasil) 1998,  R)
286
Yol (The Way) 1982,  PG)
287
Höhenfeuer (Alpine Fire) 1985,  R)
288
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
289
Pedar (The Father) 1996,  Unrated)
290
The Apple (Sib) 1998,  Unrated)
291
Ayneh (The Mirror) 1997,  Unrated)
292
Whale Rider 2002,  PG-13)
293
Hostel 2006,  R)
294
Children of Men 2006,  R)
295
Monsoon Wedding 2002,  R)
296
Van Helsing 2004,  PG-13)
297
V for Vendetta 2006,  R)
298
The One 2001,  PG-13)
299
She's All That 1999,  PG-13)
300
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
301
Seraphim Falls 2006,  R)
302
Head Over Heels 2001,  PG-13)
303
Bumblebee Flies Anyway 1999,  PG-13)
304
Blow Dry 2000,  R)
305
Twilight 2008,  PG-13)
306
When a Stranger Calls Back 1993,  R)
307
Cold Creek Manor 2003,  R)
308
Beautiful Joe 2000,  R)
309
The Mighty 1998,  PG-13)
310
Sliver 1993,  R)
311
The Birdcage 1996,  R)
312
La Cage Aux Folles 1978,  R)
313
Le Retour de Martin Guerre (The Return of Martin Guerre) 1982,  Unrated)
314
Jésus de Montréal (Jesus of Montreal) 1989,  R)
315
Diva 1981,  R)
316
Baisers Volés (Stolen Kisses) 1968,  R)
317
Boyfriends and Girlfriends (L'ami de mon amie) 1987,  R)
318
Les Nuits de la pleine lune (Full Moon in Paris) 1984,  R)
319
Une liaison pornographique, (A Pornographic Affair) ,  R)
320
The Story of Adele H (L'Histoire d'Adèle H.) 1975,  PG)
321
Wild Reeds (Les Roseaux Sauvages) 1994,  Unrated)
322
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) 1946,  Unrated)
323
Cyrano De Bergerac 1990,  PG)
324
A Good Year 2006,  PG-13)
325
World Traveler 2001,  R)
326
The Garden of the Finzi-Continis (Il Giardino dei Finzi-Contini) 1970,  R)
327
I Can't Think Straight 2008,  R)
328
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
329
Cry-Baby 1990,  PG-13)
330
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
331
Little Fish 2005,  R)
332
The Ring 2002,  PG-13)
333
GoodFellas 1990,  R)
334
The Pianist 2002,  R)
335
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
336
Memento 2000,  R)
337
It's a Wonderful Life 1946,  G)
338
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
339
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
340
Othello 2001,  Unrated)
341
My Girl 1991,  PG)
My Girl
Very cute and sweet movie....
342
The Shipping News 2001,  R)
343
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
344
Gosford Park 2001,  R)
345
Air Buddies 2006,  PG)
346
Le Divorce 2003,  PG-13)
347
Scent of a Woman 1992,  R)
348
The Scarlet Letter 1995,  R)
349
Boys Don't Cry 1999,  R)
350
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
351
Cruel Intentions 1999,  R)
352
Stealing Home 1988,  PG-13)
353
Far and Away 1992,  PG-13)
354
The Edge of Love 2008,  R)
355
My Girl 2 1994,  PG)
356
Thirteen Days 2000,  PG-13)
357
Deadly Game (Catch Me If You Can) 1998,  Unrated)
358
Eyes Wide Shut 1999,  R)
359
Adaptation 2002,  R)
360
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
361
Cinderella Man: The James J. Braddock Story 2005,  Unrated)
362
The Majestic 2001,  PG)
363
Mulholland Drive 2001,  R)
364
Punch-Drunk Love 2002,  R)
365
Purple Violets 2007,  Unrated)
366
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
367
Amistad 1997,  R)
368
Trainspotting 1996,  R)
369
Mumford 1999,  R)
370
Fever Pitch 1997,  R)
371
In America 2003,  PG-13)
372
The Truman Show 1998,  PG)
373
Searching for Bobby Fischer 1993,  PG)
374
Rain Man 1988,  R)
375
The Devil's Advocate 1997,  R)
376
Stand and Deliver 1988,  PG)
377
The Doors 1991,  R)
378
The Girl Next Door 2004,  R)
379
A Clockwork Orange 1971,  R)
380
Primal Fear 1996,  R)
381
Rudy 1993,  PG)
382
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
383
Sling Blade 1996,  R)
384
Radio 2003,  PG)
385
Taare Zameen Par 2007,  PG)
386
Original Sin 2001,  R)
387
I Am Trying to Break Your Heart - A Film About Wilco 2002,  Unrated)
388
Sliding Doors 1998,  PG-13)
389
Boogie Nights 1997,  R)
390
12 Angry Men 1997,  PG-13)
391
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
392
About Schmidt 2002,  R)
393
Kiss the Bride 2002,  R)
394
With Honors 1994,  PG-13)
395
Shakespeare in Love 1998,  R)
396
Requiem for a Dream 2000,  R)
397
Traffic 2000,  R)
398
The Green Mile 1999,  R)
399
The Hurricane 1999,  R)
400
The Rookie 2002,  G)
401
Swimming Pool 2003,  R)
402
Mr. Holland's Opus 1995,  PG)
403
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
404
In Good Company 2004,  PG-13)
405
Almost Famous 2000,  R)
406
The Santa Clause 1994,  PG)
407
Basic Instinct 1992,  R)
408
Basic Instinct 2 2006,  R)
409
If Someone Had Known 1995,  Unrated)
410
Inventing the Abbotts 1997,  R)
411
Ladder 49 2004,  PG-13)
412
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) 2001,  R)
413
The Paper 1994,  R)
414
Go 1999,  R)
415
Phenomenon 1996,  PG)
416
The Rainmaker 1997,  PG-13)
417
21 Grams 2003,  R)
418
The Thing Called Love 1993,  PG-13)
419
Chicago 2002,  PG-13)
420
Disclosure 1994,  R)
421
Lost In Translation 2003,  R)
422
Chasing Amy 1997,  R)
423
The Crucible 1996,  PG-13)
424
Pay It Forward 2000,  PG-13)
425
Heaven 2002,  R)
426
Bounce 2000,  PG-13)
427
The Player 1992,  R)
428
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
429
Leaving Las Vegas 1995,  R)
430
The Rules of Attraction 2002,  R)
431
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
432
Titus 1999,  R)
433
Gone Baby Gone 2007,  R)
434
Twisted 2004,  R)
435
Born to Be Wild 1995,  PG)
436
Small Gods 2008,  Unrated)
437
The Big Fall 1997,  R)
438
Once In The Life 2000,  R)
439
Steve + Sky 2004,  Unrated)
440
Ben X 2007,  Unrated)
441
The Third Miracle 1999,  R)
442
House of Sand and Fog 2003,  R)
443
Focus 2001,  PG-13)
444
Wonder Boys 2000,  R)
445
The Island 2005,  PG-13)
446
Fantastic Four 2005,  PG-13)
447
Jumanji 1995,  PG)
448
Rent 2005,  PG-13)
449
Happy Feet 2006,  PG)
450
Sabrina 1995,  PG)
451
Being John Malkovich 1999,  R)
452
Sideways 2004,  R)
453
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
454
Beaches 1988,  PG-13)
455
Air Force One 1997,  R)
456
I Am Sam 2001,  PG-13)
457
Schindler's List 1993,  R)
458
Fargo 1996,  R)
459
Citizen Kane 1941,  PG)
460
Into the Blue 2005,  PG-13)
461
Garden State 2004,  R)
462
Young Adam 2003,  NC-17)
463
The Pillow Book 1996,  NC-17)
464
Stay 2005,  R)
465
'Night Mother 1986,  PG-13)
466
'Til There Was You 1997,  PG-13)
467
Stepmom 1998,  PG-13)
468
October Sky 1999,  PG)
469
Because of Winn-Dixie 2005,  PG)
470
Contact 1997,  PG)
471
The Secret of Roan Inish 1994,  PG)
472
It Takes Two 1995,  PG)
473
The Parent Trap 1998,  PG)
474
The Color Purple 1985,  PG-13)
475
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
476
Cocoon 1985,  PG-13)
477
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
478
Good Luck Chuck 2007,  R)
479
Little Women 1994,  PG)
480
Labyrinth 1986,  PG)
481
Anna and the King 1999,  PG-13)
482
Nanny McPhee 2006,  PG)
483
The Lion King 1994,  G)
484
Annie 1981,  PG)
485
Broken Flowers 2005,  R)
486
Gigli 2003,  R)
487
Brother Bear 2003,  G)
488
Brother Bear 2 2006,  G)
489
Two Brothers 2002,  Unrated)
490
Two Brothers 2004,  PG)
491
The Piano 1993,  R)
492
101 Dalmatians 1996,  G)
493
The Black Stallion 1990,  Unrated)
494
Father of the Bride 1991,  PG)
495
Fly Away Home 1996,  PG)
496
Freaky Friday 2003,  PG)
497
The Indian in the Cupboard 1995,  PG)
498
Mulan 1998,  G)
499
The Princess Bride 1987,  PG)
500
The Secret Garden 1993,  PG)
501
Singin' in the Rain 1952,  G)
502
Stuart Little 2 2002,  PG)
503
Thumbelina 1994,  G)
504
My Dog Skip 1999,  PG)
505
Chronicling Narnia: The C.S Lewis Story 2005,  Unrated)
506
The Three Musketeers 1993,  PG)
507
A Far Off Place 1993,  PG)
508
The Game Plan 2007,  PG)
509
Transformers 2007,  PG-13)
510
At First Sight 1999,  PG-13)
511
Secret Window 2004,  PG-13)
512
Into the Wild 2007,  R)
513
Ratatouille 2007,  G)
514
Amores Perros 2000,  R)
515
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
516
Crash 2005,  R)
517
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
518
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
519
Léon (The Professional) 1994,  R)
520
The Lives of Others 2006,  R)
521
Serendipity 2001,  PG-13)
522
Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre (Asterix and Obelix Meet Cleopatra) 2002,  PG)
523
The Fox & the Child 2007,  G)
524
Proof 2005,  PG-13)
525
El Cantante 2007,  R)
526
Tooth Fairy 2004,  Unrated)
527
10,000 B.C. 2008,  PG-13)
528
The Lost City 2005,  R)
529
Teaching Mrs. Tingle 1999,  PG-13)
530
Modigliani 2004,  R)
531
Lakeboat 2000,  R)
532
Just the Ticket 1999,  R)
533
Hero (Accidental Hero) 1992,  PG-13)
534
Last Goodbye 2004,  Unrated)
535
Art Heist 2004,  R)
536
The Blue Hour 2007,  Unrated)
537
The Heart of Me 2002,  R)
538
Volver 2006,  R)
539
Head in the Clouds 2004,  R)
540
Don't Move (Non ti muovere) 2004,  Unrated)
541
Captain Corelli's Mandolin 2001,  R)
542
All the Pretty Horses 2000,  PG-13)
543
Belle Epoque (The Age of Beauty) 1992,  R)
544
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
545
The Illusionist 2006,  PG-13)
546
Babel 2006,  R)
547
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
548
My Life so Far 1999,  PG-13)
549
The Dark Knight 2008,  PG-13)
550
Blood Diamond 2006,  R)
551
Munich 2005,  R)
552
Tsotsi (Thug) 2005,  R)
553
The Constant Gardener 2005,  R)
554
Guelwaar 1992,  Unrated)
555
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
556
All I Want (Try Seventeen) 2003,  R)
557
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
558
She's the Man 2006,  PG-13)
559
City of Ember 2008,  PG)
560
21 2008,  PG-13)
561
Quinceañera (Echo Park, L.A.) 2006,  R)
562
La Petite Jérusalem (Little Jerusalem) 2005,  Unrated)
563
My Family 1995,  R)
564
Rolling Family (Familia Rodante) 2004,  Unrated)
565
Manito 2002,  Unrated)
566
Bollywood Hollywood 2002,  PG-13)
567
Tortilla Soup 2001,  PG-13)
568
Under the Skin of the City (Zir-e Poust-e Shahr) 2001,  Unrated)
569
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
570
The Human Stain 2003,  R)
571
Alias Betty (Betty Fisher et autres histoires) (Betty Fisher and Other Stories) 2001,  Unrated)
572
Midnight Cowboy 1969,  R)
573
Persepolis 2007,  PG-13)
574
What's Cooking? 2000,  PG-13)
575
Samia 2000,  Unrated)
576
Catfish in Black Bean Sauce 1999,  PG-13)
577
Chutney Popcorn 1999,  R)
578
All My Loved Ones 2000,  Unrated)
579
Soul Food 1997,  R)
580
The Ice Storm 1997,  R)
581
Secrets & Lies 2005,  R)
582
Holy Smoke! 1999,  R)
583
Paparazzi 2004,  PG-13)
584
Life is Ruff 2005,  G)
585
The Little Rascals 1994,  PG)
586
Little Voice 1998,  R)
587
Shattered (Butterfly on a Wheel) 2007,  R)
588
Exorcist - The Beginning 2004,  R)
589
Wild Orchid 1990,  R)
590
Wild Orchid 2: Two Shades of Blue 1992,  R)
591
Sweet Sixteen 2002,  R)
592
I'm Not There 2007,  R)
593
Ray 2004,  PG-13)
594
What's Love Got To Do With It? 1993,  R)
595
Introducing Dorothy Dandridge 1999,  R)
596
Sid & Nancy 1986,  R)
597
Across the Universe 2007,  PG-13)
598
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
599
Carrie 1976,  R)
600
Fierce People 2006,  R)
601
Little Athens 2005,  R)
602
Factory Girl 2006,  R)
603
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
604
Cinderella Man 2005,  PG-13)
605
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
606
Terms of Endearment 1983,  PG)
607
Earth 1998,  Unrated)
608
Penelope 2006,  PG)
609
Casanova 2005,  R)
610
Camille 2007,  PG-13)
611
Cache (Hidden) 2005,  R)
612
In My Country 2004,  R)
613
Bee Season 2005,  PG-13)
614
Dan in Real Life 2007,  PG-13)
615
Damage 1992,  R)
616
Mauvais Sang (Bad Blood) (The Night Is Young) 1986,  Unrated)
617
The Unbearable Lightness of Being 1988,  R)
618
Single White Female 1992,  R)
619
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
620
The Fountain 2006,  PG-13)
621
I Want You (Beloved) 1998,  R)
622
Swept From The Sea 1998,  PG-13)
623
The Land Girls 1997,  R)
624
Sunshine 1999,  R)
625
The Shape Of Things 2003,  R)
626
Romulus, My Father 2007,  R)
627
Apocalypto 2006,  R)
628
Take the Lead 2006,  PG-13)
629
A Prairie Home Companion 2006,  PG-13)
630
Bed of Roses 1996,  PG)
631
True Romance 1993,  R)
632
Love Stinks 1999,  R)
633
Candy 2005,  R)
634
My Son the Fanatic 1997,  R)
635
Rails & Ties 2007,  PG-13)
636
Black Irish 2007,  R)
637
Music Within 2007,  R)
638
De Battre mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) 2005,  Unrated)
639
A Very Long Engagement 2004,  R)
640
We Are Marshall 2006,  PG)
641
The Widow of Saint-Pierre (The Widow of St. Pierre) (La veuve de Saint-Pierre) 2000,  R)
642
Anything Else 2003,  R)
643
I Heart Huckabees 2004,  R)
644
Flight From Death - The Quest for Immortality 2003,  Unrated)
645
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
646
Tarnation 2003,  Unrated)
647
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
648
Grey Gardens 1976,  PG)
649
Ordinary People 1980,  R)
650
The Crossing Guard 1995,  R)
651
Charlotte Sometimes 2002,  R)
652
Pieces of April 2003,  PG-13)
653
Off the Map 2003,  PG-13)
654
Wit 2001,  PG-13)
655
The Joy Luck Club 1993,  R)
656
The Story of Us 1999,  R)
657
Shadowlands 1993,  PG)
658
The Secret Lives of Dentists 2002,  R)
659
Sea of Dreams 2007,  PG)
660
Antwone Fisher 2002,  PG-13)
661
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952,  PG)
662
A Day Without a Mexican 2004,  R)
663
The Daytrippers 1997,  R)
664
Maze 2000,  R)
665
Lovely & Amazing 2001,  R)
666
Monster's Ball 2001,  R)
667
The Tic Code 1998,  R)
668
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
669
The Barber Shop 1933,  Unrated)
670
Patch Adams 1998,  PG-13)
671
Disturbing Behavior 1998,  R)
672
Thumbsucker 2005,  R)
673
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
674
Canvas 2006,  PG-13)
675
Léolo 1993,  Unrated)
676
Inland Empire 2006,  R)
677
Mozart and the Whale 2005,  PG-13)
678
The Treatment 2006,  Unrated)
679
The Squid and the Whale 2006,  R)
680
Murderball 2005,  R)
681
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
682
Psycho 1998,  R)
683
Dirty Filthy Love 2004,  R)
684
Copycat 2008,  R)
685
Copycat 1995,  R)
686
Asylum 2007,  R)
687
Deconstructing Harry 1997,  R)
688
The Spitfire Grill 1996,  PG-13)
689
Gattaca 1997,  PG-13)
690
Bowling for Columbine 2002,  R)
691
Come Early Morning 2006,  R)
692
Copying Beethoven, (Klang der Stille) 2006,  PG-13)
693
Firelight 1997,  R)
694
One Last Dance 2003,  PG-13)
695
Lost and Delirious 2001,  R)
696
To Gillian on Her 37th Birthday 1996,  PG-13)
697
Sweet Land 2007,  PG)
698
The Door in the Floor 2004,  R)
699
The Outsiders 1983,  PG)
700
Stand by Me 1986,  R)
701
The Sandlot 1993,  PG)
702
Desert Hearts 1986,  R)
703
On Golden Pond 1981,  PG)
704
Ethan Frome 1992,  PG)
705
Things You Can Tell Just By Looking At Her 2000,  PG-13)
706
A Cooler Climate 1999,  R)
707
Love Songs 1999,  Unrated)
708
One Man's War 1990,  PG-13)
709
Brian's Song 2001,  Unrated)
710
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) 1998,  R)
711
Summer of '42 1971,  R)
712
Frankie & Johnny 1991,  R)
713
Same Time, Next Year 1978,  PG)
714
The Man Without a Face 1993,  PG-13)
715
Jonathan Livingston Seagull 1973,  G)
716
Quando una Donna Non Dorme (When a Man Loves a Woman) 2000,  Unrated)
717
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
718
My Life 1993,  PG-13)
719
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
720
Forever Young 1992,  PG)
721
The Natural 1984,  PG)
722
Annie Get Your Gun 1950,  Unrated)
723
Dangerous Liaisons 1988,  R)
724
Ella Enchanted 2004,  PG)
725
Everyone Says I Love You 1996,  R)
726
The Quiet American 2002,  R)
727
Vivid 1997,  R)
728
Heaven & Earth 1993,  R)
729
March of the Penguins 2005,  G)
730
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
731
The Goodbye Girl 2004,  PG)
732
A Walk on the Moon 1999,  R)
733
The Nanny Diaries 2007,  PG-13)
734
Grace Is Gone 2007,  PG-13)
735
A Perfect World 1993,  PG-13)
736
3:10 to Yuma 2007,  R)
737
Black Hawk Down 2001,  R)
738
Under the Sand (Sous le Sable) 2001,  Unrated)
739
C.R.A.Z.Y. (Crazy) 2005,  R)
740
The Sweet Hereafter 1997,  R)
741
After the Rain 1999,  R)
742
Shattered Glass 2003,  PG-13)
743
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
744
Rebecca 1940,  Unrated)
745
Ed Wood 1994,  R)
746
Persuasion 1995,  PG)
747
The Black Cauldron 1985,  PG)
748
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
749
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957,  Unrated)
750
Murder by Death 1976,  PG)
751
Surviving the Game 1994,  R)
752
Just One of the Guys 1985,  PG-13)
753
Kinsey 2004,  R)
754
The Secret of NIMH 1982,  G)
755
No Time for Sergeants 1958,  Unrated)
756
The Basketball Diaries 1995,  R)
757
Angels with Dirty Faces 1938,  Unrated)
758
The Station Agent 2003,  R)
759
Wild Side 2004,  Unrated)
760
May 2002,  R)
761
The Last of the Mohicans 1992,  R)
762
Center Stage 2000,  PG-13)
763
The Wedding Banquet (Xi yan) 1993,  R)
764
Keith 2008,  PG-13)
765
Spoorloos (The Vanishing) 1988,  R)
766
The Deep End 2001,  R)
767
Shallow Hal 2001,  PG-13)
768
The Bucket List 2007,  PG-13)
769
My Left Foot 1989,  R)
770
The Sleepy Time Gal 2001,  R)
771
Flirting 1990,  R)
772
Three of Hearts 1993,  R)
773
Great Expectations 1998,  R)
774
The Darjeeling Limited 2007,  R)
775
The Whales of August 1987,  PG)
776
Waiting to Exhale 1995,  R)
777
An Intimate Friendship 2001,  Unrated)
778
Boys on the Side 1995,  R)
779
Sleuth 2007,  R)
780
9 songs 2004,  Unrated)
781
A Life Less Ordinary 1997,  R)
782
A Month by the Lake 1995,  PG)
783
And Now... Ladies and Gentlemen 2002,  PG-13)
784
At Play in the Fields of the Lord 1991,  R)
785
Barcelona 1994,  PG-13)
786
Half Nelson 2006,  R)
787
Body Double 1984,  R)
788
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
789
The Brothers McMullen 1995,  R)
790
Twin Falls Idaho 1999,  R)
791
Battle for Haditha 2007,  R)
792
Hors de Prix (Priceless) 2006,  PG-13)
793
Bread and Tulips 2000,  PG-13)
794
Bad Girls 1994,  R)
795
Chocolat 2000,  PG-13)
796
For Love of the Game 1999,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments