Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. fb1262054595
  2. Biplab

  fb1262054595's Rating My Rating
1
The Green Mile 1999,  R)
2
The Saint 1997,  PG-13)
3
The Matrix 1999,  R)
4
A Walk to Remember 2002,  PG)
5
Braveheart 1995,  R)
6
300 2007,  R)
7
Gladiator 2000,  R)
8
The Notebook 2004,  PG-13)
9
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
10
Japanese Wife 2010,  Unrated)
11
The Godfather 1972,  R)
12
The Shawshank Redemption 1994,  R)
13
Forrest Gump 1994,  PG-13)
14
Savior 1998,  R)
15
Schindler's List 1993,  R)
16
Run Lola Run (Lola rennt) 1999,  R)
17
There's Something About Mary 1998,  R)
18
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
19
Life Is Beautiful (La Vita bella) 1997,  PG-13)
20
Aram Khachaturian: Spartacus 1990,  Unrated)
21
Defiance 2009,  R)
22
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
23
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
24
Knowing 2009,  PG-13)
25
Next 2007,  PG-13)
26
The Terminal 2004,  PG-13)
27
The Gods Must Be Crazy 1980,  PG)
28
City of the Gods 2006,  Unrated)
29
Three Idiots 2009,  PG)
30
Up 2009,  PG)
31
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
32
Kung Fu Panda 2 2011,  PG)
33
Monsters vs. Aliens 2009,  PG)
34
Shrek 2 2004,  PG)
35
Shrek 2001,  PG)
36
Cast Away 2000,  PG-13)
37
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
38
You've Got Mail 1998,  PG)
39
Joe Versus the Volcano 1990,  PG)
40
Water 2005,  PG-13)
41
500 Days of Summer 2009,  PG-13)
42
Saving Private Ryan 1998,  R)
43
Big 1988,  PG)
44
The Good, the Bad and the Ugly 1966,  R)
45
Hachi: A Dog's Tale 2009,  G)
46
The Stoning of Soraya M. 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments