My Favorite Movies


  1. fb1018332074
  2. Richa

  fb1018332074's Rating My Rating
1
Hera Pheri 2000,  Unrated)
2
Offside 2006,  Unrated)
3
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
4
Hazaar Chaurasi Ki Maa (Mother of 1084) 1999,  Unrated)
5
Khamoshi: The Musical 1996,  Unrated)
6
Pinjar 2003,  Unrated)
7
Water 2005,  PG-13)
8
Rebecca 1940,  Unrated)
9
Rope 1948,  PG)
10
Psycho 1960,  R)
11
Rear Window 1954,  PG)
12
The Red Balloon (Le Ballon Rouge) 1956,  Unrated)
13
The Silence of the Lambs 1991,  R)
14
The Trouble With Harry 1955,  PG)
15
Marnie 1964,  PG)
16
Die Blechtrommel (The Tin Drum) 1979,  R)
17
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
18
Matrubhoomi: A Nation Without Women 2003,  Unrated)
19
Lolita 1962,  Unrated)
20
Taare Zameen Par 2007,  PG)
21
No Man's Land 1987,  R)
22
Shabnam Mausi 2006,  Unrated)
23
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)
24
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
25
Jaane bhi do yaaro(Who Pays the Piper ) 1983,  Unrated)
26
15 Park Avenue 2005,  Unrated)
27
Victory 1981,  PG)
28
The Great Escape 1963,  Unrated)
29
Mr. and Mrs. Iyer 2002,  Unrated)
30
Charulata 1964,  Unrated)
31
Ek Din 24 Ghante 2003,  Unrated)
32
Dead Poets Society 1989,  PG)
33
Ordinary People 1980,  R)
34
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
35
Dharm 2007,  Unrated)
36
Chatri Chor(The Blue Umbrella) 2005,  Unrated)
37
Salaam Bombay! 1988,  Unrated)
38
The Chess Players (Shatranj Ke Khiladi) 1977,  Unrated)
39
Nishaant 1975,  Unrated)
40
Sujata (Untouchable Girl) 1959,  Unrated)
41
Gauri: The Unborn 2007,  Unrated)
42
Mithya (VK Ki Kahani) 2007,  Unrated)
43
Vaastav: The Reality 1999,  Unrated)
44
Parzania 2007,  Unrated)
45
Escape From Sobibor 1987,  PG)
46
My Fair Lady 1964,  G)
47
Vanishing Point 1997,  R)
48
Serendipity 2001,  PG-13)
49
The Lives of Others 2006,  R)
50
Suspicion 1941,  Unrated)
51
Champagne 1928,  Unrated)
52
Shadow of a Doubt 1943,  PG)
53
Pushpak (Pesum Padam)(Pushpaka Vimana)(Pushpaka Vimanam)(The Love Chariot) 1988,  Unrated)
54
Gone With the Wind 1939,  G)
55
Chokher Bali 2003,  Unrated)
56
Girl, Interrupted 1999,  R)
57
Padosan 1968,  Unrated)
58
Hazaaron Khwaishein Aisi ,  Unrated)
59
Helen of Troy 2003,  Unrated)
60
Troy 2004,  R)
61
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
62
Khosla Ka Ghosla 2006,  Unrated)
63
Bunty Aur Babli 2005,  R)
64
Tamanna 1997,  Unrated)
65
The Lodger: A Story of the London Fog 1927,  Unrated)
66
Vertigo 1958,  PG)
67
Dial M for Murder 1954,  PG)
68
When Harry Met Sally 1989,  R)
69
Brokeback Mountain 2005,  R)
70
Kaagaz Ke Phool (Paper Flowers) 1984,  Unrated)
71
Pyaasa 1957,  Unrated)
72
The Mistress of Spices 2005,  PG-13)
73
Laaga Chunari Mein Daag - Journey of a Woman 2007,  Unrated)
74
Lage Raho Munna Bhai 2006,  PG)
75
Jagte Raho (A Night in the City) 1956,  Unrated)
76
Forrest Gump 1994,  PG-13)
77
Schindler's List 1993,  R)
78
One Fine Day 1996,  PG)
79
My Left Foot 1989,  R)
80
Juno 2007,  PG-13)
81
Atonement 2007,  R)
82
The Sound of Music 1965,  G)
83
Matilda 1996,  PG)
84
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
85
Away from Her 2006,  PG-13)
86
Ek Ruka Hua Faisla 1986,  Unrated)
87
Seema 1955,  Unrated)
88
Saaransh 1984,  Unrated)
89
Paheli 2005,  G)
90
Nishant 1975,  Unrated)
91
Sadma 1983,  Unrated)
92
Bose 2004,  Unrated)
93
Stuart Little 1999,  PG)
94
Koshish 1972,  Unrated)
95
Kathputli 1971,  Unrated)
96
Anuradha 1961,  Unrated)
97
Katha 1983,  Unrated)
98
Boot Polish 1954,  Unrated)
99
Disha 1990,  Unrated)
100
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
101
City of Angels 1998,  PG-13)
102
Iqbal 2005,  Unrated)
103
Dor 2007,  Unrated)
104
Mrityudand 1997,  Unrated)
105
Woh Lamhe 2005,  Unrated)
106
Black 2005,  Unrated)
107
Rang Birangi 1983,  Unrated)
108
Angoor 1982,  Unrated)
109
Anwar 2005,  Unrated)
110
Khuda Ke Liye 2007,  Unrated)
111
Bandini 1963,  Unrated)
112
Hyderabad Blues 1998,  Unrated)
113
Gauri 1968,  Unrated)
114
Kora Kagaz 1974,  Unrated)
115
Welcome 2007,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments