Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. fb1008742212
  2. Harry

  fb1008742212's Rating My Rating
1
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
Apocalypse Now is a brutal, shocking war epic and one of the greatest films ever made.
It features an excellent filmmaking style with it's great editing, beautiful cinematography, great sound, exceptional musical score and everything else about it.

Right from the intro, the atmosphere of Apocalypse Now was intense, and it never stopped being intense regardless of the situation, whether it was based on general drama or horrors of the war. It maintains the integrity of the source novel despite being a loose adaptation and becomes both a good adaptation and a great standalone film.
With Apocalypse Now, you can tell just from the intro, the very scene in which the forests explode while The Doors play "The End" that you will be captivated the whole time, and it never lets up.
The storyline is a conflicting one and is structured very well, and you'll want to keep your eye on every detail the whole time.
The musical score is incredible and the cinematography is some of the most creative ever, so both film qualities assist each other in rolling the story along the whole time.
The film is shocking, and some of the most difficult parts to watch are the animals getting treated roughly (The Puppy Dog) or Slaughtered (Water Buffalo) and although it is of key importance to the story, it's hard to look at.
The screenplay provides good support to all the characters and maintains the strength from the original 1902 novella Heart of Darkness.
This is a stunningly made film with emphasis on the amazing location and the fact that this is the product of millions of dollars worth of production problems is amazing, because Francis Ford Coppola was so specific about everything he wanted, and unlike Michael Cimino's Heavens Gate, Apocalypse Now chooses it's direction properly as well as it's art direction, and the result is a masterpiece.

Lastly, the greatest quality of Apocalypse Now is the acting.
Martin Sheen gives and oscar-worthy performance as Benjamin Willard, and his portrayal is so amazingly spot on and intense. Martin Sheen is an excellent actor who can act through a heart attack and a mental breakdown. His character's internal emotional unbalance is a treasure to witness portrayed.
Robert Duvall was nuts. He was externally insane and his character was one of the actor's greatest portrayals, and he was given excellent scriptlines which he delivered extremely well.
Marlon Brando was disturbing. When he looks at you, it's as if he is staring straight into your soul, and it will freak you out. His performance was off the chain and although he wasn't emodied image of Kurtz from Heart of Darkness, he played a great character.
Dennis Hopper was odd. He was like a hippy, and it was the perfect image of the character from the book. It's as simple as that.
Laurence "Larry" Fishburne plays a great in his youth, and the way he goes on to become a talented actor in later years is no surprise.

All in all, Apocalypse Now is the second greatest war film of all time, behind The Deer Hunter.
2
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
Lawrence of Arabia
Although i'm 50 years late in seeing this film, still..... wow. Theres no better way to put it than Steven Spielberg did: Lawrence of Arabia is a miracle.

Lawrence of Arabia is a beautifully made film with it's magnificent art direction, great costumes and cinematography so powerful that it solidifies the image in your head that the beautiful land that is Arabia is not a savage, dry, dead-hot desert, but rather a colourful and open land full of sights and wonders.

The musical score of Lawrence of Arabia is arguably the most memorable part of the film. It's loud, spectacular and sinks into your head for you to never forget. I'd definetely call it one of the greatest musical scores ever produced for a film.

Director David Lean clearly had an excellent vision for this film, and his job of holding on to the vision shows excellently here as his creation of Lawrence of Arabia comes to life with finesse and charm, and hits a successful height without ever sinking below it's rating.

The acting and character development is great, and while supported by Alec Guiness and Omar Shariff playing roles to heart, Peter O'Toole is definetely the most stunning actor of the entire film with a performance so stunning with development so intense that i would rate it equally as impressive as Gregory Peck's Oscar winning performance that year. O'Toole portrays T.E. Lawrence with true heart in the character, as the character develops, it seems as if O'Toole does as well and the stunning image we are left with is real. It's as if we and O'Toole believe that he actually is T.E. Lawrence. And why wouldn't we? He is THAT convincing. This man deserves at least two academy awards, rather than eight nominations.

Lawrence of Arabia is so powerful in its scenes such as the extensive desert shots that the whole room heats up, and the way the room freezes when Lawrence must pull the trigger. It's exploration of themes and the violent events of WWI are impossible to miss here and the result is amazing, but also simple enough so that you can keep up with the whole film without getting confused easily at any fair point in the story.

Lawrence of Arabia is a stunning, unforgettable, influential masterpiece of Epic cinema that has cemented it's reputation as a classic that will only grow better over the years. One of the greatest films i have ever scene and a miracle of humanity, Lawrence of Arabia is some of the greatest Three hours and Forty minutes of your life.
3
Falling Down 1993,  R)
Falling Down
I never expected to say this about a Joel Schumacher film, but Falling Down is a sad, shocking and extremely disturbing tale about an simple man that just wants to go home but no one will let him. Michael Douglas is so good in this film that you'll be disturbed, and his character is a conflicted one who is the victim as well as the anti-hero, and it raises several good points about flaws with society, and it's never too heavy thanks to the talented Robert Duvall playing against Michael Douglas. Its so intense that its definitely one of the greatest films i have ever seen. I was so shocked that i didn't know how i wanted the film to end,
4
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Incredible. Visually wonderful, creative storytelling and emotionally powerful acting. One of the greatest films ever made. Every sequence of this fiilm outranks it's last in so many ways. It's just amazing
5
Spartacus 1960,  PG-13)
Spartacus
this historical drama epic is one epic historical drama. Again, Stanley Kubrick amazes me. The setting and costumes in this film makes it seem like the events are actually happening just before your eyes. The acting is astounding. The film is so incredible that i cried, and the fact that the film runs for so long is enough time for you to hear the whole story without getting bored. Definetly one of the greatest films i have ever seen, and thats the 3rd Stanley Kubrick film to land that list.
6
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
A scaringly true take on the process that turns human beings in to cold blooded killers. One of Kubrick's best and one of the best films ever. Unlike so many other war films, this shows how people become the killing-hungry creatures that they are in battle, as well as the battle itself. The acting is astounding and the screenplay is genius, and the atmosphere is simultaneously sad and disturbing at times up until we see that soldiers still can have innocence in the final scene.But honestly, i think that either R. Lee Ermey or Vincent D'Onofrio should have won the academy award for best supporting actor because they were so intense and shocking in their forty minutes on screen that they become the greatest part of the film, especially considering R. Lee Ermey was improvising all of his lines and Vincent D'Onofrio develops in a stunning way and turns from a character you feel sorry for into a character you are scared of. Brutal.
7
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Quite a different film to what i am used to, but it puts the mind of a criminal into perspective and displays just how powerful stanley kubrick is at sending a message. Malcolm McDowell's peformance as a joyful ultra violent criminal is uncanny and the film stays fairly true to the film. This film will stir up thoughts in your head for weeks to come.

Surely, it's one of the greatest films ever made.
8
The Delta Force 1986,  R)
The Delta Force
Being known as one of Chuck Norris' most defining action features, I could not miss The Delta Force.

I was surprised at the quality of The Delta Force, because frankly it is one of the greatest action films I have ever seen and one of my personally favourite films.
The Delta Force is clearly a B-movie because it is not the most original action film, and it works to simply succeeds as what it is, which is an action film for Chuck Norris aficionados or simply fans of great action cinema. That being said, writer-director Menahem Golan does make an effort to make it an original film by incorporating some humane drama into the story. The first part of the film is dedicated to setting up a story by incorporating in the theme of a plane hijacking in which the Jewish passengers are separated from the others in a situation where a hesitant German stewardess is forced to get involved. The story in The Delta Force isn't a groundbreaking concept, but it allows a lot of area for great action scenes which is precisely what it delivers, and that is simply all you can expect.
The thing that makes The Delta Force awesome is the fact that you can never tell when it is going to end unless you are looking directly at the running time of the film. Every time that I thought the film might have been over, there was another action scene after it. But unlike Black Hawk Down, The Delta Force was not overwhelmed with action scenes but found the perfect amount in its high quantity. The action scenes are very versatile as they include fast paced car chase scenes, hand to hand combat, tactical kills and plenty of explosions. The Delta Force is defining of Chuck Norris cinema because it is so over the top as an action B-movie and proud of it, delivering all the flying bullets and explosions necessary to entertain. The quality of the action scenes is great because they are all filmed well with firm cinematography which captures the large scale of the action scenes and the effect of the events on the exterior world and characters. Essentially, the action scenes are just spot in with entertainment value and are of a great quality fused with a high quantity so that they are successful in many areas. There is more than enough action sequences placed out over the course of The Delta Force's 130 minute running time which means that it is able to justify its length, and it is loaded with enough stunts and big name cast members to succeed as being a campy disaster film as well.
Frankly, The Delta Force is so immensely entertaining simply because of the fact that it is so much fun. It is campy and cheesy but also well paced and entertaining in a serious way with all the action scenes you could ask for. Rarely is a film of this calibre actually as fun as The Delta Force is, and its entertainment value should definitely please fans of 1980's action films. I mean, one of the most defining elements of the film is the fact that Chuck Norris has a motorbike that shoots missiles. That should tell you more than enough about what makes The Delta Force great.
And from a technical standpoint, it is a very convincing film because the scenery of the film is grand and convincing in attempting to make the story seem genuine as well as capturing the dry and gritty landscape of its setting.
But the most impressive technical aspect of The Delta Force is Alan Silvestri's musical score. The electronic score in The Delta Force has tunes to it which emphasise the optimistic heroism of The Delta Force themselves and gives the film more patriotic edge to it. The main theme in The Delta Force has a really catchy and energetic beat to it which gives it the necessary edge to feel genuinely heroic and awesome which is exactly what it harnesses.
And when it comes down to the cast, The Delta Force manages to prove have the most viable actors on board to ensure the success of it.
Chuck Norris is a perfect lead in The Delta Force. Capitalising on his natural action hero status, Chuck Norris tackles a large scale of action cinema for The Delta Force as its hero Major Scott McCoy. He gives The Delta Force the patriotic edge that it needs, and he works as a symbol of everything that America stands for which emphasises the heroism of the situation. And delivering his lines with a gritty edge as well as walking tall with brooding strength gives him the appropriate sense of mind. The Delta Force is Chuck Norris' best film, and anybody who has heard or told a Chuck Norris Fact in their life needs to see it to realise that every one of them is true. The sight of Chuck Norris fighting off a calvary of terrorists with a motorbike that shoots missiles is one of the most iconic images of him, and it reinforces just who badass The Delta Force really is. Chuck Norris doesn't say too much in The Delta Force, but considering that he puts up such an awesome fight the entire time it is really hard to stay mad.
Lee Marvin also gives it his all in his final screen performance. Making use of his naturally heroic charisma, Lee Marvin gives a fearless if familiar effort in The Delta Force where he pulls off the persona of a thoroughly convincing action hero who defies his age and his odds to lead America to victory. Lee Marvin gives it a lot of strength in The Delta Force and he teams up with Chuck Norris to make a great on screen duo.
Robert Vaughn, Robert Forster, Martin Balsam and George Kennedy also give strong dramatic supporting performances.

So never scared to be a B-movie, The Delta Force is an action packed masterpiece of 1980's nostalgia with Chuck Norris in one of his most defining roles, more than enough versatile action scenes and a memorable musical score.
9
Warrior 2011,  PG-13)
Warrior
There is one simple way to define Warrior: it's the most heartfelt and meaningful contemporary fighting film which transcends minor predictable elements, and the greatest film of 2011.

What makes it transcend so many similar films to it is because of how it has two protagonists. Both characters have important motive to be victorious and both are great characters, yet determining who deserves to win is such a challenge. And that view the audience is faced with is the view of a father to his two children, because he loves both and can't watch either of them lose. The climax of the film is viewed more-or-less directly through Paddy Riordan's eyes, and the experience is exhilarating. Through this, all the heart of the story is turned into one climactic bout, an exceptional coup de grace where all the drama that a troubled relationship between brothers is put straight into perspective, and any viewer who has an understanding of the concept of brotherhood and has felt the kind of pain that either Tommy Riordon or Brendan Conlon has faced will easily empathise with the characters. I know I did. I saw so much pain and suffering that I had lived through in the final scene of Warrior that I just broke down and cried all three times I watched it. Every time I watch Warrior I cry twice, and always at this exact scene because it's such a flawlessly emotionally powerful one, and the epitome of combining the film's beautiful musical score, intense emotional atmosphere and incredible acting all into one powerful climax. This scene from Warrior is one of the greatest movie scenes ever in existence, and I would deem it one of the greatest movie ending scenes ever, next to the ending to The Good, the Bad as the Ugly.
Warrior has so much heart to it, more than the usual MMA film, so it succeeds as an intelligent sports film as well as a seriously touching drama, and under the best direction of Gavin O'Connor and his great screenwriting skills, it succeeds greatly. Plus, the film has a strong structure to it which tells two parallel tales and sets up multiple protagonists so that the entire film will be easy to connect to. But what makes it easy is the simple fact that the acting in Warrior is completely flawless.
Tom Hardy gives the absolutely best performance of his career in Warrior, because he shows off his dedication to the emotional intensity of the character as well as the physical dedication. He redesigns himself with such a tank muscular figure and the film adds a sense of mystery to him which helps him embody the figure of the unnamed soldier. And as the story goes on he greatly uncovers more about himself yep by step, and he reveals an incredible ferocity as an actor which makes him flawlessly embody the role of character Tommy Riordan. He packs an incredible punch as as a fighter as well, so he is an impeccable lead.
Joel Edgerton similarly gives the strongest performance he has ever given on screen. He is not the first person you would expect to be an MMA fighter, yet in Warrior he flawlessly portrays one. Not only does he pack a mean punch as a fighter which is incredibly convincing, but he gives an incredible emotional performance. He has a lot of passion in his character without ever overacting or underacting, finding the most realistic line between them which makes Brendan Conlon a really humane character. His chemistry with Tom Hardy is really intense, and when they share the screen there is a really powerful brotherly chemistry there. I've never seen a more powerful brotherly chemistry between two actors than I have between Joel Edgerton and Tom Hardy in Warrior.
Nick Nolte gives an incredibly impressive performance in Warrior, because the elements of his performance are all small and basic talents that every actor should have. And yet he uses them perfectly, timed perfectly into the atmosphere an the development of the story so that he just nails the drama at every key scene. He makes an incredible impact in Warrior and it's surely one of his greatest performances, and definitely the best supporting performance he has delivered in his long career which proves that he still has the acting power in him.

So Warrior succeeds as a serious drama film, combining the heart of a sports film with the heart of a brotherhood story, and the product is an unforgettable and perfectly acted emotional experiences which I deem to be the greatest sports film ever made and one of the greatest films I've ever seen.
10
Hugo 2011,  PG)
Hugo
Based on the best novel I have ever read, Martin Scorsese's film about a young mechanic is a tearjerker and the greatest artistic piece of filmmaking i've ever seen.

The film was shot on various great locations, with clever camera styles. There was no flaws in casting choices, as they were all amazing, all the way from Asa Butterfield down to Ben Kingsley and Chloe Grace Moretz. The film is colorful and sad and various other things, all of them being positive.

Martin Scorcese is the ideal choice for director because the film chronicles a history of movies, and he is in real life a key part of movie history because of his films like Taxi Driver and Raging Bull.

With correct choices made within every inch of this film, it's one of the greatest films I have ever seen.
11
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
National Lampoon's Animal House
Funniest. Film. Ever. A classic, Rambunctious comedy with gross-out gags as well as a hilarious screenplay with great performances from the whole cast and notably John Belushi to ensure that the humour and script captures the standard thin plot of a college comedy and laughs around it.

National Lampoon's Animal House is absolutely the funniest film ever. It's a classical flick with the origins of many culture moments. The source of all the comedy comes from the mercilessly hilarious performance from John Belushi who embodies the stereotypical fraternity slob character with awesomeness and hilarity.
It even features a classical musical score with groove and grace, as well as characters to love and hate.
There is nothing more than laughs to be had at this timeless comedy classic with a late 70's feel to it and more realistic look into the world of fraternities and university without glamorizing it with inspiring propaganda.
National Lampoon's Animal House is nothing but hilarious, and that's all there is to be said. It's hilarious.
12
Toy Soldiers 1991,  R)
Toy Soldiers
When i first watched Toy Soldiers in 2010, i was at a low point in my life. I felt weak, abused and hopeless. Then i watched Toy Soldiers, and i picked my life right up. Toy Soldiers was inspirational to me, and combined 2 of my favourite film genres, so it's not hard to understand why i'd call this the greatest film of all time.

Although it doesen't have the filmmaking qualities of a Quentin Tarantino or Paul Thomas Anderson film, it has many others that are very strong.
For one thing, 2 of my favourite film genres are teenager action films such as Red Dawn, and escape films like The Great Escape, and the combination of the 2 of these genres as well as serious teenage drama into the story makes Toy Soldiers just such a fun adventure.
It features excellent rebellious teenage characters with a perfect cast, and they appear more realistic here than in other Teenage dramas because Toy Soldiers displays a level of internal smarts and street smarts in it's characters.
It's tale is even inspiring, because since the rebellious characters are using their instincts in a skillfull manner, it inspires the viewer to be able to rise up and fight back against conformity and superiority.
Toy Soldiers features many scenes executed well with good cinematography and heart pounding intensity which strongly overshadow the lack of realism in the plot and make it a thrilling ride.
Although the screenplay isn't incredible especially with Wil Wheaton's lines, it does have it's moments and introduces several interesting ideas to the viewer.

The strong point is that the performances of the cast are incredible.
Sean Astin plays a strong lead and his rebellious character development is executed very well, along with his ability to cry on command. Billy Tepper is an awesome character thanks to him, and it just unforgettable to me.
In a supporting role, Wil Wheaton gets stuck with many weaknesses in the script but plays his complex character Joey Trotta so successfully that when his character left the film i cried the first time i watched this, and had to hold back my tears the second two times.
Louis Gosset Jr. plays his stereotypical wise-soldier character role again, and he does it good enough to be compared to Morgan Freeman in some of his work.
Keith Coogan, George Perez and T.E. Russell all succeed at playing convincing students and each present positive support to the main characters.
Luis Cali plays a very indimidating villain, and his character's devotion to his father and lack of remorse makes him a strong character, and Cali's performance is well executed.
Michael Champion's villainous character doesen't require him to act very much, but the dodgy look on his face and the evil stare he glares at the screen is strongly intimidating.
R. Lee Ermey plays another army soldier as he's seemingly typecast into the role, but although he doesen't stick out he felivers his lines just fine.

So Toy Soldiers isn't a masterpiece, but a film doesen't need to be so that the viewer can enjoy themselves. Toy Soldiers is awesome just because of the fact that it's such a fun adventure with an interesting plotline and excellent character development, as well as the fact that it's inspiring to the right person, and since i'm the right person, i consider it the greatest film of all time.
13
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
First Blood is an indisputable post-war thriller masterpiece and features some of Sylvester Stallone's best efforts ever as an actor.

First Blood doesn't open by setting the iconic character John Rambo is an action hero, because although that's what his name is synonymous with, in First Blood he has yet to turn into an iconic man of violence. First Blood opens by characterising him merely as a human being trying to find an old friend, and instantly Sylvester Stallone evokes a sense of complete humanity.
First Blood quickly turns into an expose of police corruption and the unfair treatment of Vietnam War veterans in society. It contrasts who really fights to protect us and who fights against what they don't like. It asks who the real cold blooded killer is, and it doesn't answer it. It leaves audiences to do that with implications. One scene which contrasts this really well is the chase sequence between John Rambo and Sheriff Will Teasle at the start of the film, because the Police Sheriff is driving shakily in a police car while the former Vietnam War Veteran is acting quickly on a motorbike in an intense mood. It shows the resourcefulness of each figure and just what they can do with what resources they have, and so it's easy to make a comparison in this scene.
The script in First Blood is great. The film doesn't need much dialogue to initiate its powerful intensity, but it gives insight into the the character John Rambo through the perspectives of the surrounding characters, especially Colonel Sam Trautman. He has more knowledge of John Rambo than John Rambo has of himself. But the most defining line of the film, spoke by John Rambo himself happens when he pills a knife on Will Teasle out in the woods. He proclaims "In town you're the law, out here it's me. Don't push it! Don't push it or I'll give you a war you won't believe". This line defines law as being about power, and how power causes war. It reveals the damaging power that the law has when put into the wrong hands, the same kind of damage that can happen when a gun is put into the hands of John Rambo.
Really, First Blood is one of the most intense films I've ever seen. The intensity goes on for practically all of the film, and so it's an exhilarating experience as well as a mean visual one due to strong cinematography, quick witted editing and convincing blood effects. But above all, the musical score is powerful and memorable in First Blood, and it helps to ensure a powerfully intense atmosphere.
And to assist the powerful atmosphere and just build the credibility of the film that one step further, the acting in First Blood is flawless.
Sylvester Stallone has few lines in First Blood, and his performance is very reliant on his physical capabilities as an actor, and his movements are intense as are his facial expressions which really convey that of a psychologically unhinged madman. But his defining moment is his soliloquy at the end of First Blood. It makes use of some of his most intense line delivery ever on film, and it's incredibly powerful and intimidating until it gradually deteriorates into an expression of sadness. It's really Sylvester Stallone's greatest performance since Rocky and the second-best of his career, second to Rocky.
Brian Dennehy is a great antagonist in First Blood because the audience's disdain for him doesn't just come from his physical actions, but his attitude towards John Rambo. He has the lust for bloody vengeance directed at John Rambo which is inhumane, and that's what makes him a powerful villain. He's the most inhumane character of the film, including a cold-blooded killer like John Rambo, and he plays it well.
Richard Crenna is also a powerful presence because he strongly portrays an Army Colonel who talks with a passionate knowledge about John Rambo which brings serious insight into him. He provides insight into another character, and we learn a lot about John Rambo from the way Richard Crenna speaks of him, vocally and with body language. Richard Crenna gets the performance greatly.

So benefitting from a simple story told excellently, an incredible consistent rate of intensity and a powerful lead effort from Sylvester Stallone, First Blood is an absolute masterpiece which is definitely one of the greatest films ever made in the history of cinema.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments