close [×]

Dear Flixster Community,

After seven fabulous years with you all, we are sorry to let you know that we're going to be retiring the Flixster Community site on September 30, 2014. Please note that you can still access your ratings, reviews, and quizzes on Flixster and Rotten Tomatoes using your same login. We have had so much fun building this community with you.

Thanks for all the memories,
Flixster

My Favorite Movies


  1. fb100001297925568
  2. Joel

  fb100001297925568's Rating My Rating
1
Abbott and Costello Meet Frankenstein 1948,  PG)
2
About Schmidt 2002,  R)
3
The Accused 1949,  Unrated)
4
Ace in the Hole (The Big Carnival) 1951,  Unrated)
5
Act of Violence 1948,  Unrated)
6
Adaptation 2002,  R)
7
The Adventures of Barry McKenzie 1972,  Unrated)
8
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
9
After Dark, My Sweet 1990,  R)
10
After Hours 1985,  R)
11
Efter repetitionen (After the Rehearsal) 1984,  R)
12
The Age of Innocence 1993,  PG)
13
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972,  R)
14
Airplane! 1980,  PG)
15
Angst Essen Seele auf (Ali: Fear Eats the Soul) 1974,  Unrated)
16
Alien 1979,  R)
17
Aliens 1986,  R)
18
All About Eve 1950,  PG)
19
All About My Mother 1999,  R)
20
Amadeus 1984,  R)
21
Amarcord 2009,  R)
22
America, America (The Anatolian Smile) 1963,  Unrated)
23
American Beauty 1999,  R)
24
American Gangster 2007,  R)
25
American History X 1998,  R)
26
American Psycho 2000,  R)
27
American Splendor 2003,  R)
28
Among the Living 1941,  Unrated)
29
Andrei Rublev 1973,  Unrated)
30
Angel Face 1952,  Unrated)
31
Annie Hall 1977,  PG)
32
Angel Heart 1987,  R)
33
Anything Else 2003,  R)
34
The Apartment 1960,  Unrated)
35
Apocalypse Now 1979,  R)
36
Apu Trilogy 1954,  Unrated)
37
Armored Car Robbery 1950,  Unrated)
38
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
39
The Asphalt Jungle 1950,  Unrated)
40
Atlantic City 1980,  R)
41
Au Hasard Balthazar 1966,  Unrated)
42
Goodbye, Children (Au Revoir Les Enfants) 1987,  PG)
43
Autumn Leaves 1956,  Unrated)
44
Höstsonaten (Autumn Sonata) 1978,  R)
45
L'Argent 1983,  Unrated)
46
L'Avventura (The Adventure) 1960,  Unrated)
47
The Abyss 1989,  PG-13)
48
An Angel at My Table 1990,  R)
49
And Then There Were None 1945,  Unrated)
50
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
51
Ace High (I Quattro dell'Ave Maria)(Four Gunmen of Ave Maria)(Have Gun Will Travel) 1969,  PG-13)
52
Almost Famous 2000,  R)
53
Adam's Rib 1949,  Unrated)
54
The Actress 1953,  Unrated)
55
Angels with Dirty Faces 1938,  Unrated)
56
After the Fox (Caccia alla volpe) 1966,  Unrated)
57
The Aviator 2004,  PG-13)
58
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
59
Ali 2001,  R)
60
Army of Darkness 1993,  R)
61
Alien3 1992,  R)
62
Alfie 1966,  PG)
63
Assault on Precinct 13 1976,  R)
64
Away We Go 2009,  R)
65
Aladdin 1992,  G)
66
Altered States 1980,  R)
67
Avatar 2009,  PG-13)
68
Anger Management 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments