Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb100000602325394's Rating My Rating
1
Prisoners 2013,  R)
2
Gravity 2013,  PG-13)
3
Don Jon 2013,  R)
4
You're Next 2013,  R)
5
The World's End 2013,  R)
6
Hot Fuzz 2006,  R)
7
The Way Way Back 2013,  PG-13)
The Way Way Back
This is the exact definition of why I do this, why I love movies. Movies are a beautiful thing. They let you forget all your woes, all of your problems, and all of your fears (unless its horror) for just a little while. They make you care for these people who you literally just met and some of these people stay with you forever. They can make you laugh, cry, and jump for joy. This movie did all of those things and it reminded me of why this is my passion. Cinema with characters so engrossing and a story so enthralling like this just can't be replaced.
8
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
My Neighbor Totoro is not your average animation fare. There is no standard story structure to it. There is no rising action, no climax, no falling action...actually, there is no true antagonist or antihero throughout the entire film. It's more a film about life and the hardships that you face--even as an innocent little kid--and how you dealt with them. It's a story that accurately depicts the true grace of childhood and the imagination that defines it. It's not complex, its just a masterpiece.
9
The Cabin in the Woods 2012,  R)
10
In America 2003,  PG-13)
In America
It's a movie that accurately depicts life itself. With every crushing low there will always be a spiraling high.
11
Pitch Perfect 2012,  PG-13)
12
World War Z 2013,  PG-13)
World War Z
I didn't particularly like the book so when I heard that this movie completely went off the rails of the source material, I was fine with that. But then when I actually saw the movie, I was immersed.
World War Z is not your average zombie flick. I was actually surprised by this because I was very much expecting to have a paint by numbers copy of every zombie ever made with this one. I had that feeling mostly due to the fact that the book had a very unique story structure for the zombie as in it was a collection of entirely different viewpoints. So when the movie threw that out, I thought they were gonna play it safe going for the simple crowd pleaser. But they had a lot of interesting and stylish things in it that I really enjoyed.
One stylish example that I found very cool was that in the beginning of the movie when Philadelphia is being terrorized by zombies and Brad Pitt and his family are running away, Pitt's daughter drops her stuffed animal who coincidentally counts to twelve and as it is counting, Pitt watches as a person is bit and turned into a zombie and that's how he figures out how long it takes to turn and he uses the information throughout the movie. It was really cool because you heard the toy too, and it just shows the person begins to twitch and turn and it is terrifying to say the least. It's a small thing, but sometimes the small things are the most impressive.
There are countless examples of cool and interesting things they did in this, so I'm not going to go through all of that. So the next brilliance of this movie was its first act. I know it doesn't sound good to have a movie peak at its beginning, but the beginning of World War Z is phenomenally made. It doesn't take long at all for the zombies to show up which is good and the way they show is AWESOME! The whole scenes in which Pitt and his family are trying to get out of the streets of Philly are incredible. It's so cool because the camera is spinning around and making quick cuts everywhere, which would usually be a flaw, but not in this case. The camera work is done in a way so that you cannot tell the zombies and the humans apart in the massive crowds and chaos. It really shows how weak we are to them and how chaotic this situation really is. It also builds the scenario and intensity and it really is scary.
The rest of the movie is amazing too and it doesn't hurt to have a great performance from Pitt either. It occasionally brings up questions it can't quite answer but in the end, World War Z is an interesting and unique zombie flick that is tense, frightening, and never short from brilliance.
13
500 Days of Summer 2009,  PG-13)
500 Days of Summer
There are a ton of bad movies out there, but then again, a lot of good ones. There are lots of good movies out there, but then again, there are some great ones. There are some great movies out there, but then again, there are even less fantastic ones. This movie is neither bad, good, or great...yes, it was fantastic! (500) Days of Summer is a clevor and heart-felt romantic-comedy that had me bringing up all emotions. It was interestingly directed and had a very nice and original idea (which is great with all of the terrible rom-com cliche's out there, especially now). The way of telling the story was very interesting and new and it's script was fantastic. There were a lot of cool stylistic choices in it, nut the storyline also brought something to the table. In a way it was a love story, and in a way it wasn't. WARNING, there are gonna be spoilers here. In regular romantic-comedies the boy meets the girl, they get together, the girl leaves him, then the boy does something crazy and spontaneous to get her back after he figures out he's in ove with the girl. Well in this movie, that didn't happen. The Boy (Joe Gordon-Levitt) meets the girl (Zooey Deschanel), they get together, then the girl leaves the boy, and when the boy tries to convince the girl that they are in love, it doesn't happen. It's over and there's nothing the boy can do about it. He figures this out after he sees that shes engaged and he runs out of her life. It isn't the happiest of endings, but he finds out later on that she's happy when they run into each other and he discovers that she wan't the one after all. She tells him about how they met and tells him that she now believes in destiny like him (which she doubted before). That was destiny, it wasn't destiny for Joe and Zooey to be together. (500) Days of Summer is a charming tale of boy meets girl and it can't possibly be told better. The directing is fantastic, the writing is awesome, and the acting is great (what would you expect from my bor Gordon-Levitt). A really great movie that I highly recommend.
14
Shaun of the Dead 2004,  R)
15
Compliance 2012,  R)
Compliance
I had heard of the event that this film is based on a number of times when it happened but only put it off as just another news story. Just something that happened in the world that the newsroom needed to fill up their air time. I didn't give it much thought until I saw this movie and realized just how horrific and diabolical this event really was.
The film begins in the setting of a fast food joint where our victims work. It just happened to be the day where business is buzzing, as it is on every Friday, and the establishment is low on bacon. Now, with a movie like this where you already know the outcome, these opening scenes are eerie. They show the characters in their most pleasant state, unknowingly waiting for their doom as it descends ever so slowly upon them. You are left waiting for the first movie to be made and it's nerve-racking. You see the clerks working as the hours go by when the manager, Sandra, picks up the phone and to her surprise, it's Officer Daniels on the other line asking about Becky, the cashier at the establishment. You probably already know this, but Officer Daniels is actually a prank caller posing as a police officer for his own sick pleasure. It seems that Becky has stolen some money from a woman while on the job. Becky denies this accusation, but the police say otherwise and make Sandra and several others interrogate Becky through sexual and occasionally violent means. The rest of the movie is just event after event of this "police officer" playing these people like puppets and each situation is more gruesome than the one before.
Compliance is a compelling, but claustrophobic and uncomfortable thriller that is as hard to watch as it is hard to believe it actually happened.
16
Punch-Drunk Love 2002,  R)
Punch-Drunk Love
A quirky and unusual movie that will have you laughing at the strangest things and have you sad at the strangest things. Plus Adam Sandler gives a performance that nobody knew he could give. It was great and he even went up against Phillip Seymour Hoffman and he stood a chance, maybe even beating him. Punch-Drunk love is a strange, but great movie that is a true P.T. Anderson classic.
17
Magnolia 1999,  R)
18
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
This was an awesome movie. Say what you will, this movie is an exciting, thrilling, fun, and a plain enthralling film. This movie did almost the exact opposite of what the 2003 one did, and I think that is the best aspect of it. This one had all the action you could need, some dramatic depth, and the entertainment that makes a movie, well just fun to watch, and sadly the 2003 movie did not have that aspect. This was a high throttle movie that both entertains and mesmerizes. Probably one of my favorite comic book movies.
19
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Over the last couple of years there have been a lot of superhero movies...A LOT of superhero movies. So many that they have all begun to mesh together and it's hard to pick one from the other. But there are those select few that stand out in the crowd, and this is for sure one of them. Iron Man is an instant classic. The Dark Knight and this are films that have changed the way people make and watch comic book films. It's action packed, thrilling, at times comedic, and also a bit grittier than what someone would have done some years earlier. The acting is brilliant, Tony Stark is the role Robert Downey Jr. was born to play, and the rest of the cast did exceptional jobs. The directing was also great and although the story wasn't as unique as I would have hoped, it still packed a punch and was a crazy awesome adaptation that will be enjoyed by comic and non-comic fans alike. It's a classic.
20
Thank You For Smoking 2005,  R)
Thank You For Smoking
This movie is a very interesting movie that puts out an issue that is very delicate and large that it should not be taken lightly, then it exploits the hell out of it. Although that is a very funny concept, the real secret to this movie being so good is that it takes a so called "villain" and puts him into the spotlight, and he has some pretty interesting things to say.
21
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
Beautifully animated and with some great voice acting, this movie is the perfect definition of why I have come to love Studio Ghibli so much.
22
Inception 2010,  PG-13)
23
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
I went into it thinking it would be a funny, but small minded comedy that wouldn't stay with you too long after but I was wrong about that. It was a hilarious movie that even with it's stupid slapstick humor, it still dug deep with it's heartfelt premise. This will go down as one of my all time favorites.
24
Point Break 1991,  R)
Point Break
This was surprisingly a great movie and an instant classic in my eyes. I went into it thinking it would be pretty stupid, but it really brought something to the table besides a bunch of dudes on surfboards. This will go down as one of my favorites.
25
Matchstick Men 2003,  PG-13)
Matchstick Men
Nicolas Cage is one of the most well known, one of the most beloved, and one of the most ridiculed. He has recently planted himself as an acting anomaly. I was with my friends one weekend a little while ago and we were thinking about going to see a movie and we were talking about seeing the big sci-fi blockbuster, one friend said he wanted to see the new biopic and then one of my friends comes in and says, "let's go see a Nicolas Cage movie." Whoa! He's his own genre now. This is one of the things that either you love him for or ridicule him for and to be honest, this guy is my very favorite actor.I thought that this movie had a lot of highs, the occasional low, but a ton of highs. But the tallest high was for sure Nicolas Cage's Oscar worthy performance as the neurotic con man Roy Waller. He was so good in this movie! I love this guy. I can never get enough Cage. He's the Ragin' Cagin. If he is in a movie he elevates the material for me and until the second Ghost Rider, I hadn't hated a single movie of his. But I mean, you have to love him in this how he freaks out and brings out so much character. He is a character and that's what I love about him, it's his craziness.The acting was probably the best part of this movie with Sam Rockwell as Cage's sidekick and Alison Lohmanas Nicolas Cages daughter. Plus there is a crazy twist at the end that I DO NOT want to spoil. It's pretty awesome.So is Nicolas Cage a stupid joke or an acting legend. I'll leave that for you to decide, but in this movie, you couldn't have not loved him. He was great! I'm a Nicolas Cage super fan and I am part of the following.
26
Primer 2003,  PG-13)
Primer
It begins with four men working on a project in their garage. There is a voice-over, explaining to us that we need to listen, and it couldn't be more precise because after this, the rest of the movie means nothing...well, unless you do what you're told and listen. If you did listen, then you are going to be amazed by the complexity and actually some beauty to this intense and extremely fascinating sci-fi thriller.
It centers around two engineers who accidentally create a time machine. They begin trying to understand it and what follows is them using this machine that no one knows about for their benefits. It's a film full of ideas and a LOT of voice-over. This movie reminded me a lot of other high-concept films such as Inception, Twelve Monkeys, and especially Donnie Darko.
You can probably put this into any perspective, into any terms and you still won't have the exact answer. It challenges your mind to look deeper and harder to find the meaning of the movie and actually, after your first viewing, I highly doubt you'll understand it completely. Wait, then after your second viewing, you probably won't understand it completely either. This is why I love this movie.
I talk about this also in my Blue Valentine review, but this film is the exact reason why I love independent films so much. They don't go for the obvious hit, they get creative and they make a movie that isn't clichéd or full of special effects, they make something new. This movie made something new. It created an idea so incredibly original and so incredibly stimulating that I can't believe this is this filmmaker's first movie.
Primer is an intriguing film full of very high concept ideas and a convoluted story that will have you on the edge of your seat, and wondering what the heck is going on. Although the first trip through it may be a bit stressful for some not as eager for a challenge, but just stick with it and even watch it another time and you'll begin to understand the meanings of it. It's a great movie that challenges your mind more than almost any other movie. Complicatedly beautiful and very, very interesting Primer goes above and beyond and I praise it for that. I would go to the extent to call it a minor masterpiece.
27
Silver Linings Playbook 2012,  R)
Silver Linings Playbook
There were a lot of great movies this year and it's really refreshing to see that after the past couple years. But after review of each of the movies, I had to go with Silver Linings Playbook as my favorite of the year. This was a phenomenally made film that succeeds as a hilarious comedy, a heartfelt romance, and an emotional drama. I have never read the book so I don't know how loyal it is to the source material, but it seems like it would be loved by fans of the book and new viewers (like me). Now, to get all of this you need the aspects of a film to make it great, and this had all of them. The acting was amazing (with its Oscar noms in every acting category), the directing was great and it brought you into the movie very well (with David O. Russell's nomination), the writing was fluent and very entertaining (with its nomination for BOS), and most importantly, it kept me entertained and wanting more. A phenomenal movie and it's not only my favorite of the year, but one of my favorites of all time.
28
Scent of a Woman 1992,  R)
29
Life of Pi 2012,  PG)
Life of Pi
A technological masterpiece with utterly breathtaking visuals and with a compelling story that will have you on the edge of your seat. It delivers what it was meant to and it may just bring a little more...no, a LOT more.
I went into this movie thinking it would be my least favorite of the Best Picture nominees and maybe that helped my viewing and gave it a little more awe, but this may just be my favorite movie of the year. When I saw it I was amazed at the beauty and power of the story and the visuals that complimented it so much. I had heard great things and didn't exactly believe them, but now, I'm one of the people who say great things.
The movie begins with the main character(Pi) as an adult, in maybe his 40s and he is being interviewed by an author who wants to write a book on his story. The author is an atheist and his friend told him that Pi's story will help him believe in God once again. Well, how could you not believe that God was watching over Pi, how could you not believe that this story, even though it is fictional, wasn't a miracle. It compelled you and had a beautiful story and meaning behind it. It even gives you something to think about at the end. It asks the question, are there miracles?, is someone watching over us? I say yes.
30
Saving Private Ryan 1998,  R)
31
The Departed 2006,  R)
32
Coraline 2009,  PG)
33
Moonrise Kingdom 2012,  PG-13)
Moonrise Kingdom
Wes Anderson has created another masterpiece. A spectacular story of love shown in the funny and quirky way Anderson is known for. Amazing performances by Bruce Willis, Bill Murray, Edward Norton, and the rest of the great cast. The kids, Jared Gilman and Kara Hayward did a great job and were stories above other child actors I've seen. The directing was fabulous, as you would expect from the great Wes Anderson, and I just cannot get enough of his directing style. The cinematography was beautiful and the story had me entertained the whole way through. A film that will have you laughing, crying, and jumping with excitement at the utterly great and fun family romp. Love it.
34
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
A fantastic ensemble cast, extraordinarily honest writing, steady direction, and a rockin' soundtrack all come together to make Dazed and Confused a classic.
35
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Charlie kaufman is one of the best screenwriters of our generation and maybe even ever. He has written screenplays to classic movies such as Adaptation, Being John malcovich, and this one. He has won a couple oscars and he very well deserved them. One of those wins was for this movie right here. It won best original screenplay in 2004 and it sure did deserve it. This movie is complete and utter genius. It is a beautiful and mind bending story that shows you that there is one person for everyone and no matter what you do, you'll find them. Jim Carrey is fantastic as the person who all his memories of his ex-girlfriend erased after she does the same thing to him. Kate Winslet was nominated for best actress for her role as the forgotten ex. Thay lead an all-star cast into this fantastic and cool world that is Eternal Sunshine of the Spotless Mind. Interesting plotline and I can't get enough of this movie, you just gotta pay attention. Absolutely love it!
36
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Cult franchises have always gotten a lot of controversy in the past. People can't figure them out, whether they were good or not, if they had good lessons, or if they had relatable characters or a cohesive storyline. A very good example of this is Donnie Darko. Donnie Darko to some is considered a modern classic, and to some considered a confusing mess. Well is a movie that has such an intricate storyline that you have to watch it multiple times to figure it out really a bad movie? It took me a couple viewings and a night of thinking to understand the brilliance of this film. Is a movie that gives you relatable characters even though they're in a movie that tells a story of something that's to some extent, impossible a bad movie? I found the characters very real and it helps from the incredible acting performances. Is a movie that makes something so crazy so real that you have to think to yourself about your own life and your own beliefs really a bad movie? It's your own opinion but could this movie really be that bad. How could you not say that this movie that makes you wonder about every aspect of your life is not a masterpiece? Well, I think it is. It's a beautiful and dark story of teenage angst and life in general with an entertaining sci-fi/horror story put in there about a six-foot tall bunny rabbit giving a teenage boy apocalyptic news. How is that not an extremely cool and interesting storyline? It's only my opinion, but I do advise you to see this movie and the directors cut to see for yourself if this movie is a masterpiece or a stupid joke. I think it's the first answer. ;)
37
Schindler's List 1993,  R)
38
Knowing 2009,  PG-13)
Knowing
Knowing is a film that can take you by surprise. It creates questions and brings up ideas about the interesting and just plain cool plot. Nicolas Cage, as always is very enjoyable to watch and with an intricate and exciting path up to a very somber and depressing ending you'll be surprised by it's cool points and actually awesome visuals. Just know what your getting into and you'll enjoy it. Extremely entertaining.
39
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
Steven Spielberg is known for making movies that are cherrished and loved by all. Great examples are E.T., Indiana Jones, and Jaws. I thought that this film was among most of his movies as being a beloved film when I saw it got a 4 star rating and loving it after I saw it. But I was unpleasently surprised when I saw it got a 45% for user ratings. I will have to disagree with that percentage and say that this film was a visual masterpiece, but with style and substance. A great story about divorced father trying to find a safe haven for his two kids after the world is invaded by aliens coated with spectacular special effects is what you need to make a great movie. I feel that this movie is extremely underrated and I thought it was a fantastic movie. Steven Spielberg can do almost no wrong.
40
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Fight Club is a clever and smart look at the modern age and the people living in it. It's interesting in this way for the reason of how the connection this movie has to the real world and the real people's decisions inside of that. But it also shows an aggressive and somewhat helpful solution to the problem of un-satisfaction in a person's life. This movie does not have an antagonist and a protagonist exactly and does not show if a person's actions are driven in a good way or a bad way, which is interesting. Fight Club is about a man (Edward Norton) who is depressed and unsatisfied with his life and the choices he made to get to where he is. He hates every aspect of his life and for that reason he gets diagnosed with stress induced insomnia, so he can't sleep. So then that goes to one thing and then to another until the movie just ends. But that's not necessarily a bad thing because each turning point holds a special part of the story line together. So this guy's sorrowful existence begins to eat at him while he wallows in his own regretful and tasteless life that he gets a recommendation to see real pain. Now this is where we meet our first important character, and that is Marla Singer. The narrator has just recently found a couple of places where he can finally release all of his stress and unhappiness and watch other people grieve. This makes him feel bad for the people, and that makes him cry, and that lets him then sleep. When he cries, he sleeps. So he's started going to more and more of these get togethers to help the sick (although he actually isn't) when he meets Marla. He first meets her at a cancer meeting where our narrator begins to talk about her as a faker, even though so is he. He sees her at a dozen more and when she is there, he can't cry so then he can't sleep. So this is when he meets his single-serving friend, Tyler Durden (Brad Pitt) who is a soap salesman who makes soap out of human fat. "The best fat for making soap comes from humans," as Tyler says. After this the story line goes completely off the rails and crazy. But this isn't necessarily a bad thing. This just adds to the fact that more and more will happen and it will just keep getting more and more entertaining as it goes on. That is another interesting fact about this movie, the more outrageous it is the better. When everything goes completely irrational and ridiculous, that's just when it's getting good. The two of them then (after the narrator's apartment is blown up and he moves in with Tyler) decide to create an underground fight club, which no one can talk about so that our narrator can escape from his dull and normal life. This was started after the two were seen fighting outside of a local bar by some guys who, I guess, wanted in. They begin to become closer and closer as the fight club begins to become bigger and bigger until it is this cult-fad which is sweeping the nation. The idea at first was to build a haven for people like our narrator to relieve their aggression by, pretty much beating each other to a pulp. Interesting right, but it only gets more interesting. After it begins to become a phenomenon around the country they start a new angle, which is to stick it to the man and to stop anyone who gets in their way in the most horrible way possible. Yes, a fighting, non-conformist cult empire is now beginning to rise. But when the group's goals become more and more dangerous with the introduction of Project Mayhem to the mix. So now this is has changed from a small cult to a country wide terrorist like organization. At this point it becomes extremely confusing, but don't quit now because it will become clearer later. Now while the people of fight club begin to wreak havoc over cities nationwide Tyler Durden has a surprise waiting that will really blow away people's minds and an unsuspecting twist will leave you asking yourself questions, and that's what I love about this movie. Fight Club has a plain yet strange story line and David Fincher does a great job of handing it to us. I feel that the best aspect of this film is that David Fincher made it for him. Not for anyone else but himself. He made a movie which he wanted to make and it was to just satisfy him and not the academy, not the viewers, and not the critics. He may have not even made it to be good. This is why there is so much controversy over this movie. Was it a good movie? What was it all about? Why was it made? Those are all the questions that make this film great. David Fincher wanted this movie to build up questions and to have you decide. For some, this movie amazes and for some, this movie offends. There are also questions left unanswered but there are also answers to other questions like, what is life about? Or why are we here? There are also hidden lessons like to challenge the status quo and seize the day, do things that you've always wanted to do and live your LIFE to the fullest. That is the most important one, LIVE YOUR LIFE. Live to every extent and don't back down. Don't let yourself get down and just roll with it and hope that in the long run, it will help you. So I feel that this movie really put people into two places, loving it and hating it. This movie could possibly give you any emotion and that is the best thing about it. Amazing movie and highly recommend this David Fincher cult masterpiece to anyone currently living.
41
Adaptation 2002,  R)
Adaptation
"To begin... To begin... How to start? I'm hungry. I should get coffee. Coffee would help me think. Maybe I should write something first, then reward myself with coffee. Coffee and a muffin." Yeah, and to begin I just have to say that Adaptation is right under Eternal Sunshine on my favorite Kaufman flicks. Spike Jonze and Charlie Kaufman team up again after their sucess from Being John Malcovich and it is better than ever. Nicolas Cage gives an oscar worthy performance(he was nominated) and the directing is great and the writing was fantastic. Whats better than two Nicolas Cages, I mean what is? It's a great drama that has some laughs too and the almost non-fiction story poses questions. A great film with a great cast and a spectacular group of people to make it. A classic.
42
The Iron Giant 1999,  PG)
43
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
A perfect masterpiece that has made it's way into the top lists of movies everywhere and I completely agree with almost the whole population of earth that this is a fantastic movie and I think it is a masterpiece of the grandest scale. Not only is it a perfect portrayal of the Batman mythology, but an entertaining and just awesome thrill ride. Heath ledger gives a perfect performance and Christian Bale does his normal thing. It's a perfect movie that Christopher Nolan will be remembered for.
44
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
Jim Carrey is one of the most versatile actors in Hollywood. He can shine in both his comedic and dramatic roles. You've seen him in dozens of comedic roles but only a few dramatic and some examples are Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Joel Schumacher's fail The number 23, and this one. The Truman Show is a cool portrayal of an interesting and cool idea. I mean, what if your whole life was a television show? That would be crazy! It's clevor, dramatic, funny, and a fun film to watch and enjoy. The directing and shots are very stylistic and the script and acting is fantastic. A great movie.
45
Good Will Hunting 1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments