close [×]

Dear Flixster Community,

After seven fabulous years with you all, we are sorry to let you know that we're going to be retiring the Flixster Community site on September 30, 2014. Please note that you can still access your ratings, reviews, and quizzes on Flixster and Rotten Tomatoes using your same login. We have had so much fun building this community with you.

Thanks for all the memories,
Flixster

My Favorite Movies


  fb100000160381800's Rating My Rating
1
X-Men: First Class 2011,  PG-13)
2
Back to the Future 1985,  PG)
3
Midnight in Paris 2011,  PG-13)
Midnight in Paris
best movie of 2011
4
The Dark Knight 2008,  PG-13)
5
The Good, the Bad, and the Weird 2010,  R)
6
Toy Story 3 2010,  G)
7
Toy Story 1995,  G)
8
Inception 2010,  PG-13)
Inception
Just wow this is sure a contender for best movie of the year this surely makes us forget all about ruined success with last airbender and a bunch of bruckheimers horriblle bashing of movies this year
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
10
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
12
Bronson 2009,  R)
Bronson
Tom Hardy best performance to this day
13
20-seiki shônen: Honkaku kagaku bôken eiga (20th Century Boys 1: Beginning of the End) 2008,  Unrated)
14
Ip Man 2010,  R)
15
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
16
Rush Hour 1998,  PG-13)
17
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
18
Super 8 2011,  PG-13)
19
Raging Bull 1980,  R)
20
The Godfather 1972,  R)
21
Batman: Under the Red Hood 2010,  PG-13)
22
Justice League: Doom 2012,  PG-13)
23
Superbad 2007,  R)
24
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
25
Knocked Up 2007,  R)
26
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
This is Will Ferrell at his prime and best with comedic co-stars that he has in this film you can simply call this The Avengers of comedy. This movie is simply gold from start to finish.
27
The Muppets 2011,  PG)
The Muppets
The Muppets is well perfect all the way. You do not have to know the characters that much or be a major fan to enjoy this film. The film uses a perfect blend of comedy, music, cameos, and morals and then on top of that executes each so perfectly. If you thought the trailer and clips were kinda corny like I did, "do not judge a book by its cover" because this movie really really surprised me. This is a movie that was beautifully made and actually put a lot of work and thought into and deserves high box office sales, not a film adaptation of a middle aged necrophiliac/bestiality obsessed middle aged mom that believes she's good at writing books. The Muppets gets 5 stars out of 5.
28
The Artist 2011,  PG-13)
29
Crank 2006,  R)
30
Easy A 2010,  PG-13)
31
Headhunters 2012,  R)
32
Léon: The Professional 1994,  R)
33
The Fifth Element 1997,  PG-13)
34
The Wackness 2008,  R)
35
Zoolander 2001,  PG-13)
36
Wedding Crashers 2005,  R)
37
Step Brothers 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments