My Favorite Movies
| fatmadman's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 2 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 3 |
Rio Bravo 1959, Unrated) |
|
| 4 |
The General , Unrated) |
|
| 5 |
The Philadelphia Story 1940, Unrated) |
|
| 6 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 7 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 8 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 9 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 10 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 11 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 12 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 13 |
Dazed and Confused 1993, R) |
|
| 14 |
The Right Stuff 1983, PG) |
|
| 15 |
The Gunfighter 1950, Unrated) |
|
| 16 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 17 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 18 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 19 |
Aliens 1986, R) |
|
| 20 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 21 |
The Commitments 1991, R) |
|
| 22 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 23 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 24 |
Goldfinger 1964, PG) |
|
| 25 |
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World 1963, G) |

























