My Favorite Movies


  FateVictim's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
I LOVED it! The cast was chosen perfectly and I just cannot wait to see it again and again and ...

*Obsessed Fan Here* (4)
2
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
3
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
I Love this Movie! I am a huge fan of Nicholas Sparks and read the book before seeing the movie and I have to say they did a good job <3
4
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
"Jamie saved my life. She taught me everything. About life, hope and the long journey ahead. I'll always miss her. But our love is like the wind. I can't see it, but I can feel it."

Love this Movie! I can watch it over and over again.
5
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
Loved it! Keanu Reeves & Sandra Bullock have such excellent chemistry on screen! The story was refreshingly different from any love stories I have seen recently. In a sense it was just plain *Magical*
6
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
I Love this movie! I cry everytime...
7
The Thing Called Love 1993,  PG-13)
8
Clueless 1995,  PG-13)
9
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
10
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Definitely 1 of my favorite movies!
11
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
12
The Crush 1993,  R)
13
Jerry Maguire 1996,  R)
14
My Girl 1991,  PG)
15
101 Dalmatians 1961,  G)
16
Swing Kids 1993,  PG-13)
17
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
18
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
And dance by the light of the moon...

A favorite by far :)
19
The Fox and the Hound 1981,  G)
The Fox and the Hound
One of my favorite Disney Movies of all time!
20
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
LOVED the Book and the movie!
21
The Rock 1996,  R)
22
'Twas the Night Before Christmas 1974,  G)
'Twas the Night Before Christmas
A Classic, one of my ALL time favorite Christmas movies! Tradition to watch it every year :)

"Even a miracle needs a hand..."
23
Backdraft 1991,  R)
24
Juno 2007,  PG-13)
Juno
LOVED it! The dialogue was fantastic, defiantly a movie to add to my favorites and to my collection :)
25
John Q 2001,  PG-13)
John Q
A movie that truly touches the heart and gets you thinking. Denzel as always is amazing and I could not have chosen a better Actor to play this part.
26
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
I LOVE, LOVE, LOVE this movie! I can watch it over and over again! Drew and Adam once again just have amazing chemistry! Heck I have it on DVD and for my PSP :P
27
Pretty Woman 1990,  R)
28
The End of the Affair 1999,  R)
The End of the Affair
Sarah: Love doesn't end, just because we don't see each other.
Maurice Bendrix: Doesn't it?
Sarah: People go on loving God, don't they? All their lives. Without seeing him.
Maurice Bendrix: That's not my kind of love.
Sarah: Maybe there is no other kind.
29
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
30
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
31
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
32
Boys on the Side 1995,  R)
33
Same Time, Next Year 1978,  PG)
34
The Money Pit 1986,  PG)
35
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
36
Mannequin 1987,  PG)
37
Urban Cowboy 1980,  PG)
38
Summer School 1987,  PG-13)
39
Arthur 1977,  PG)
40
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
41
The Forbidden Dance Is Lambada 1990,  PG-13)
42
Corrina, Corrina 1994,  PG)
43
Return to the Blue Lagoon 1991,  PG-13)
44
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
45
Schindler's List 1993,  R)
46
Office Space 1999,  R)
Office Space
FUNNY as HELL! Everyone should watch this movie *ROFL*
47
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
48
The Basketball Diaries 1995,  R)
49
Miracle on 34th Street 1947,  Unrated)
50
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
An absolutely beautiful and wonderful film! One to add to my favorites <3
51
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
52
The Man in the Moon 1991,  PG-13)
53
About Last Night... 1986,  R)
54
The English Patient 1996,  R)
55
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Saw it more than once in the theater so you know I LOVED it <3
56
Gia 1998,  R)
57
A River Runs Through It 1992,  PG)
58
Housesitter 1992,  PG)
59
Just Married 2003,  PG-13)
60
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
61
My Life Without Me 2003,  R)
62
Legends of the Fall 1994,  R)
63
Working Girl 1988,  R)
64
The Bucket List 2007,  PG-13)
The Bucket List
A beautiful film that I highly recommend everyone watch.

We all should have a Bucket List.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments