My Favorite Movies


  1. farzanb
  2. Farzan

Movies I Love.

  farzanb's Rating My Rating
1
Le Dernier combat (The Final Combat) (The Last Battle) 2005,  R)
Le Dernier combat (The Final Combat) (The Last Battle)
I Lovvvvve this movie!!! I watch it every while and then.
2
The Maltese Falcon 1941,  PG)
3
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Wow! I was stuck in my seat while watching it. Only Return of the King do that to me years later.
4
Casablanca 1942,  PG)
5
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
6
Léon (The Professional) 1994,  R)
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
My ultimate fantasy!
8
Modern Times 1936,  G)
9
Shrek 2001,  PG)
10
American Pie 1999,  R)
American Pie
In it's genre, it is the best. Don't try to compare it with god father or like.
11
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Hope is "not" a dangerous thing.
12
The Gold Rush 1925,  Unrated)
13
City Lights 1931,  G)
14
The Third Man 1949,  Unrated)
15
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
16
The Big Sleep 1946,  PG)
17
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
18
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958,  Unrated)
19
Solyaris (Solaris) 1976,  PG)
Solyaris (Solaris)
I love the Tarkhofski's one.

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. Javad697
    Javad697 posted 4 years ago

    Good