My Favorite Movies


  farscapediva's Rating My Rating
1
Flesh & Blood (Flesh+Blood) (The Rose and the Sword) 1985,  R)
2
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
3
Hellraiser 1987,  R)
4
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
5
Underworld 2003,  R)
6
Underworld: Evolution 2006,  R)
7
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
8
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III 1990,  R)
9
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
10
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
11
Teen Witch 1989,  PG-13)
12
28 Days Later 2002,  R)
13
Friday After Next 2002,  R)
14
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
15
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
16
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
17
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
18
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
19
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
20
The People Under The Stairs 1991,  R)
21
Reign of Fire 2002,  PG-13)
22
Pitch Black 2000,  R)
23
School of Rock 2003,  PG-13)
24
The Evil Dead 1981,  R)
25
Evil Dead 2 1987,  R)
26
Van Helsing 2004,  PG-13)
27
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
28
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
29
Willow 1988,  PG)
30
Brainscan 1994,  R)
31
April Fool's Day 1986,  R)
32
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
33
Dawn of the Dead 2004,  R)
34
Once Bitten 1985,  PG-13)
35
The Amityville Horror 2005,  R)
36
Stealing Beauty 1996,  R)
37
At First Sight 1999,  PG-13)
38
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
39
Hitch 2005,  PG-13)
40
Inside Man 2006,  R)
41
John Q 2001,  PG-13)
42
Ghost Rider 2007,  PG-13)
43
Wolf 1994,  R)
44
Center Stage 2000,  PG-13)
45
Pleasantville 1998,  PG-13)
46
Panic Room 2002,  R)
47
The Dark Crystal 1982,  PG)
48
Labyrinth 1986,  PG)
49
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
50
Halloween 1978,  R)
51
Halloween - Resurrection 2002,  R)
52
Halloween H2O 1998,  R)
53
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
54
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
55
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
56
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
57
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
58
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
59
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
60
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
61
Demons 2 - The Nightmare Returns 1986,  R)
62
Dèmoni (Demons) 1985,  R)
63
Dreamcatcher 2003,  R)
64
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
65
Blade 1998,  R)
66
Mr. Holland's Opus 1995,  PG)
67
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
68
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
69
Rock Star 2001,  R)
70
The Gate 1987,  PG-13)
71
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003,  Unrated)
72
Stephen King's It 1990,  Unrated)
73
The Favor 1994,  R)
74
G.I. Jane 1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments