My Favorite Movies


  farbud's Rating My Rating
1
In Bruges 2008,  R)
2
Synecdoche, New York 2008,  R)
3
Last Days 2005,  R)
4
Paranoid Park 2007,  R)
5
Smoke 1995,  R)
6
A Clockwork Orange 1971,  R)
7
Code Unknown (Code inconnu: Récit incomplet de divers voyages) 2000,  Unrated)
8
Raging Bull 1980,  R)
9
Inglourious Basterds 2009,  R)
10
Rachel Getting Married 2008,  R)
11
The Wizard of Oz 1939,  G)
12
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
13
Big Fish 2004,  PG-13)
14
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
15
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
All Thumbs Up.
16
Breathless (Ŕ bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
17
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
18
Billy Elliot 2001,  R)
Billy Elliot
Well, I'm a poof after all.
19
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
20
The War Zone 1999,  R)
21
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957,  Unrated)
22
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
23
The Dreamers 2003,  NC-17)
24
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
25
RocknRolla 2008,  R)
26
Exit Through The Gift Shop 2010,  R)
27
The Canal Street Madam 2010,  Unrated)
28
8 Mile 2002,  R)
29
Being John Malkovich 1999,  R)
30
Gosford Park 2001,  R)
31
Mulholland Drive 2001,  R)
32
Rocket Science 2007,  R)
33
Collateral 2004,  R)
34
Once 2007,  R)
Once
this possibly is the best musical you'll ever see, or maybe the best romance film that'll ever be made.
35
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
36
Burn After Reading 2008,  R)
37
Weekend 2011,  Unrated)
38
Cabaret 1972,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments