My Favorite Movies


  fanttazio's Rating My Rating
1
Mulholland Drive 2001,  R)
2
The Godfather 1972,  R)
3
Dead Man 1995,  R)
4
Heat 1995,  R)
5
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
6
Lost Highway 1997,  R)
7
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
8
Pulp Fiction 1994,  R)
9
Before Sunrise 1995,  R)
10
Before Sunset 2004,  R)
11
Blue Velvet 1986,  R)
12
The Insider 1999,  R)
13
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
14
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
15
Reservoir Dogs 1992,  R)
16
Almost Famous 2000,  R)
17
Cache (Hidden) 2005,  R)
18
The Piano Teacher (La Pianiste) 2001,  R)
19
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
20
The Straight Story 1999,  G)
21
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
22
La Strada (The Road) 1954,  PG)
23
Paris, Texas 1983,  R)
24
Seven (Se7en) 1995,  R)
25
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
26
Leila 1998,  PG)
27
8 1/2 1963,  Unrated)
28
Malena 2000,  R)
29
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
30
Persona 1966,  Unrated)
31
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) 1972,  R)
32
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) 1961,  Unrated)
33
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) 1973,  PG)
34
Stealing Beauty 1996,  R)
35
Breathless (Ā bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
36
Besieged 1998,  R)
37
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
38
Big Fish 2004,  PG-13)
39
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
40
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
41
Sin City 2005,  R)
42
Casablanca 1942,  PG)
43
Fight Club 1999,  R)
44
Requiem for a Dream 2000,  R)
45
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
46
Amores Perros 2000,  R)
47
The New World 2005,  PG-13)
48
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
49
Ran 1985,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments