My Favorite Movies


  1. fanstasytune
  2. YUU

Give list a short description

  fanstasytune's Rating My Rating
1
Ye yan (Legend of the Black Scorpion) (The Banquet) 2006,  Unrated)
Ye yan (Legend of the Black Scorpion) (The Banquet)
very nice plot. great acting skills by the various actors.
2
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
one of the best of the series.
3
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
one of my fave movies. its an interesting movie. Sophie is surprisingly courages for a girl who seemed so defeated by life at the beginning of the show.
4
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
nice. teaches u about consequences. however, typical japanese animation package.
5
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
all time classic, shows u all about how u can make music by injecting some creativity.
6
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
excellent. it is absolutely touching and intrigating. it makes u wana just sit there and watch it till the end.
7
L: Change the World 2008,  Unrated)
L: Change the World
Quite interesting. It seems as if L had changed... and developed in the story.. but still, some parts are confusing.
8
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
good begining.
9
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
too short.. lack developments
10
Anna and the King 1999,  PG-13)
Anna and the King
very interesting.
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Great beginning for the series. i like the way in which the events were arranged.
12
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Great continuation. following the 1st movie, it contained a few surprises. in addition, there is more insight to the various character's feelings.
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
good movie.
14
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
good continuation. more character dev in this movie as compared to its precedor.
15
Bleach: Memories of Nobody 2006,  Unrated)
Bleach: Memories of Nobody
excellent anime movie. but ending is common enough.
16
Cardcaptor Sakura - The Movie 2002,  G)
Cardcaptor Sakura - The Movie
what can i say? i like animes. well, this story's plus points are tt it shows the audience an insight into Syaoran's life in HongKong, as well as the mysterious Clow Reed's life when he was alife.
17
Cardcaptor Sakura - The Movie 2 - The Sealed Card 2003,  Unrated)
Cardcaptor Sakura - The Movie 2 - The Sealed Card
in terms of intensity, this movie beats its precedor. but its minus pt is tt its a typical ccs plot. however, its great to finally see some dev. to the sakura-syaoran relationship. :)
18
Tsubasa Chronicle the Movie: The Princess of the Country of Birdcages 2005,  Unrated)
Tsubasa Chronicle the Movie: The Princess of the Country of Birdcages
too short. i found myself yearning for more at the end. and this movie actually cross-over to the xXholic movie. interesting.
19
Ching din dai sing (A Chinese Tall Story) 2006,  Unrated)
Ching din dai sing (A Chinese Tall Story)
interesting plot as opposed to the old tale. Great acting on Nicolas Tse's part. he can actually act some other character than the cool types. :)
20
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
classic! its even better than princess diary. :)
21
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
gd beginning. u see the struggle for mia to make her choice.
22
Ice Princess 2005,  G)
Ice Princess
love the skating movements ! the music is great compliment.
23
Brother Bear 2003,  G)
Brother Bear
great - that's all i can say

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments