My Favorite Movies


  fanhybrid's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Best Star Wars film by far :)
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Amazing cinematography, New Zealand is a stunning landscape for Middle Earth, people said it couldn't be done, but Peter Jackson has proved them wrong.
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
5
The Matrix 1999,  R)
6
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
7
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
8
Little Miss Sunshine 2006,  R)
9
Office Space 1999,  R)
10
Shrek 2001,  PG)
11
The Breakfast Club 1985,  R)
12
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
13
Garden State 2004,  R)
14
Face 1997,  R)
Face
Superb British film, great acting by all and even Damon Alburn from Blur does a good job :)
15
The War Zone 1999,  R)
The War Zone
Prepared to be shocked, this has incest in it and quite graphic, but is very dark and moody, quite an excellent film. Ray Winstone is on superb perforance here.
16
Dead Man's Shoes 2004,  Unrated)
Dead Man's Shoes
Amazing story, very gritty but has a very dark sense of humour too, Paddy is tremendous in this film.
17
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Great but very weird as all Lynch fans will know :D
18
Lost Highway 1997,  R)
Lost Highway
Superb Lynch at his best opening is very slow, watch out for a glimpse of Marilyn Manson.
19
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
Twin Peaks - Fire Walk with Me
I could watch this over and over, the club scene is very weird, you can't tell what they are saying. Awesome film.
20
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Classic Sci-Fi movie :D
21
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Great end to the original Trilogy.
22
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
Star Trek - Nemesis
Really good plot about Romulans wanting a peace treaty with Federation....
23
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Wonderful family film the pupetts look amazing and David Bowie is superb as the Goblin King, unusual ending too.
24
A Simple Plan 1998,  R)
A Simple Plan
Amazing acting from all, Bill Paxton is superb in this, also a very good story, def worth a watch.
25
Shallow Grave 1994,  R)
Shallow Grave
One of British classic films, I think this is the first film Ewan McGregor was in and he does a stirling job. Very good film
26
A Room for Romeo Brass 1999,  R)
A Room for Romeo Brass
Shane Meadows can do no wrong, spot him as the fish and chip man, superb acting from all involved, some bits are quite violent though.
27
All the President's Men 1976,  PG)
All the President's Men
Great political thriller come investigation about Watergate scandal, very impressive
28
This Is England 2006,  Unrated)
This Is England
Shane Meadows does it again giving us a slice of the gritty side of England, all the performances are first class even the little kid is a fine little actor. I think Shane is a lot like Ken Loach when he makes movies which isn't a bad thing at all. But wait no Paddy Considine in this :(
29
Rescue Dawn 2006,  PG-13)
Rescue Dawn
For those who put "Not Interested" think again this is a tremendous movie with fine performances from all involved especially Steve Zahn who was just too good.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments