Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  falloutjon's Rating My Rating
1
La Haine (Hate) 1995,  R)
La Haine (Hate)
in all honesty

fave film !

bloody excellent, a must see
2
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
3
Brick 2006,  R)
Brick
Joseph Gordon-Levitt should be in bigger films he's an amazing actor
4
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
honestly super, snno wat got me so attracted to it but i love it so much !
5
Garden State 2004,  R)
Garden State
so gd, shows he can act and direct, serious and funny at the same time, i love zach
6
Fight Club 1999,  R)
7
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
8
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
loved the game, love the film almost as equally, one of my fave films ever
9
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
Wayne's World 2
love waynes world, also a fave film of mine..... a sphincter says what
10
Saw II 2005,  R)
11
Spirited Away 2001,  PG)
12
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
kevin smith a fave director of mine
13
Airplane! 1980,  PG)
14
Lucky Number Slevin 2006,  R)
15
The Departed 2006,  R)
The Departed
absolutely amazing, definetly one of my fave films amazing actors, all of them
16
Amores Perros 2000,  R)
17
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
sorta like la haine

LOVE IT !

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments