My Favorite Movies


  fallingpigs's Rating My Rating
1
The Last Starfighter 1984,  PG)
The Last Starfighter
This was one of those movies that I watched every day for two weeks straight - If that ain't love what is?
2
Back to the Future 1985,  PG)
3
Ghostbusters 1984,  PG)
4
The Man from Snowy River 1982,  PG)
5
Crocodile Dundee 1986,  PG-13)
6
Cool Runnings 1993,  PG)
Cool Runnings
I love this movie. It shows that if you have a dream you can achive it, your problems and mistakes can be forgiven and that you need to believe in yourself. Always a good watch.
7
Underworld 2003,  R)
8
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
9
I, Robot 2004,  PG-13)
10
The Matrix 1999,  R)
11
The Recruit 2003,  PG-13)
12
A Knight's Tale 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments