My Favorite Movies


  FallenMarvel's Rating My Rating
1
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
This is still one of my favorite action films of all time. For it's time it really raised the bar for action films. I believe most action films wouldn't be what they are today without this movie.
2
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
This has to be the best film I've seen since the 1st Spider-Man film. This was an instant favorite. An absolutely fantastic film. Micahel Bay is the man.
3
Willow 1988,  PG)
Willow
This is one of my favorite fantasy/adventure movies. I grew up on this movie and it's helped me alot on my imagination curve. This is a movie I would recommend to any family.
4
The Last Dragon 1985,  PG-13)
The Last Dragon
You can say what you want about this movie, but it was really cool. The overall theme seems kinda cheesy, but it really is an entertaining movie. I even have teh soundtrack to this movie. *laughs* It's great stuff if you like stuff from the 80s like myself.
5
The Perfect Weapon 1991,  R)
The Perfect Weapon
This is an action flick I enjoyed very much. It had your typical storyline for an American martial arts movie, but the fight scenes were really entertaining. I don't know why, but Jeff Speakman reminded me of a much faster Chuck Norris. He's a good fighter though.
6
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
This movie definitely brought my imagination to life. This was the movie that started it all for me as far as fantasy. This was a one of a kind movie and is really timeless. This is a good selection for families.
7
Mighty Morphin Power Rangers - The Movie 1995,  PG)
Mighty Morphin Power Rangers - The Movie
Man, does this bring back memories. This was when I was a Power Ranger fanatic. I still enjoy this movie even today. Around this time, Johnny Yong Bosch's character became my favorite Ranger. Mostly cuz he was the first person on the show that used some shaolin type moves. I'd like to meet him one day. He's a Myspace buddy of mine and he's a really cool dude.
8
Back to the Future Part III 1990,  PG)
9
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
The one that started it all for me. This had to be the best super hero movie to be released up to that point. I had the most fun watching thing movie because it really took action/adventure to another level. I enjoyed every minute of this movie and probably will continue to enjoy it in the future.
10
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
This would have to be my favorite of the trilogy. I was highly impressed due to the fact that it managed to be better than the previous film. Another great classic I will enjoy for a long time.
11
The Frighteners 1996,  R)
The Frighteners
This is a pretty cool and fun movie with a supernatural twist. Kinda makes me wish it was that simple. Good suspense and humor which makes it great to watch.
12
Linda Linda Linda 2005,  Unrated)
Linda Linda Linda
This was a really good high school drama with some good music as well. I really enjoyed watching this film. Great movie great music.
13
Smokin' Aces 2007,  R)
Smokin' Aces
Awesome movie in every since. Great shoot 'em up.
14
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Gotta be the best Bond film in my opinion. Daniel Craig did an excellent job as the 007.
15
Day Watch 2007,  R)
Day Watch
This movie is definitely better than it's predecessor. A really good watch for sci-fi lovers. I can appreciate any movie no matter where it's from when there's a interesting plot. It was also visually impressive as well. Really good watch.
16
Surf's Up 2007,  PG)
Surf's Up
This is definitely good for people young and old. These movies have come a long way with visuals and I was highly impressed with the camera work. The the techniques they used were really great and just added to an already great kids film. I think everyone can enjoy this movie.
17
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
The Ciiiiiiircle of Liiiiiiiiiiiife........... oh sorry. Great movie.
18
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
God, this movie was funny. Will Ferrel and John Heder really made this movie enjoyable. Some of the elements were cheesy yet, funny at the time. I would love to see these guys together again. Good stuff.
19
Tropic Thunder 2008,  R)
Tropic Thunder
This has to be Ben's best work yet. I can't remember the last time I laughed so hard to point where I couldn't breathe and I've missed that feeling. There were so many elements in this movie that catch you completely off guard and it's funny how they make fun of the movie business. It's a great, outlandish and very hilarious comedy.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments