My Favorite Movies


  fairieofloki's Rating My Rating
1
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
One of my all time favorites!
2
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
This movie is one of the best I have ever seen and you don't expect the end.
3
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
Love the music and the attitude. "What is Coyote Ugly?" "Have you ever woken up next to someone after drinking and would rather have chewed your arm off then risk waking them?"
4
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
A new twist on an original story! Loved every minute of it!
5
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
The Pelican Brief
An excellent plot that comes to life with talented actors!
6
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
With one of the most quoted lines ever, "You can't handle the truth!"
7
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
A good adaptation of an old story!
8
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
Drool Movie. Lots of hot men and great action!
9
Troy 2004,  R)
Troy
An excellent epic movie
10
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
One word "Yum"
11
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
Always Love Xmen
12
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Not as good as I expected! And where is gambit!!!!!!!
13
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
Love it!
14
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Excellent movie! Great plot and was laughing quite a bit!
15
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
Love the movie. This one really got me hooked on brandon fraser. Very funny with great special effects.
16
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
Love the costumes and the history with nefertiti. Oded fehr is very hot.
17
Vampires 1998,  R)
Vampires
One word: mahogany. If you have watched the movie, you know what I mean. :)
18
Toy Soldiers 1991,  R)
Toy Soldiers
Plot sounds cheesy but it does have some good acting along with the hijinks that boys normally play.
19
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
Love the two of these guys together.
20
The Rock 1996,  R)
The Rock
Sean connery is the greatest and gotta love a bruckheimer film! The action is great. I love the quote from Sean Connery. Nicolas Cage says "I will do my best." and Sean replies, "Losers always whine about their best. Winners go home and f*** the prom queen."
21
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
An awesome movie. Nina really blows me away. The cowboy is wholesome and Dorian is yummy.
22
Brainscan 1994,  R)
Brainscan
Weird factor is great! Love Trickster!
23
Copycat 1995,  R)
Copycat
A very good thriller with an awesome performance by Harry Connick, JR.
24
The 13th Warrior 1999,  R)
The 13th Warrior
Very good. Love it!
25
No Escape (Escape from Absolom) 1994,  R)
No Escape (Escape from Absolom)
I actually liked this movie a lot. Granted it does lean toward a B flick but ray liotta is a fine actor and Stuart wilson will always be a great bad guy!
26
Hatari! 1962,  G)
Hatari!
Red buttons and John Wayne is an awesome combination! This is my all time john wayne favorite alongside Mcclintock!
27
Crimson Tide 1995,  R)
Crimson Tide
An awesome movie where the actors play off each other. A movie that really makes you think. So many stars make this a movie to watch again and again.
28
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
Love Sean bean! This movie combines history and action beautifully!
29
The Hunt for Red October 1990,  PG)
The Hunt for Red October
Another awesome sub movie. Love the scene where the sub jumps out of the water. "Captain scare them out of the water!"
30
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
I loved this movie!!!! The review says that it is the final installment but I wish it wasn't because of the way it ended. This is a movie I will recommend to any who love horror.
31
Stargate 1994,  PG-13)
Stargate
Love this movie. I think the movie is better that the series. Kurt russell and James spader are perfect for their roles.
32
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
Love this one. A good version of the popular classic.
33
Double Jeopardy 1999,  R)
Double Jeopardy
Awesome movie. Quote "That girl is running on pure hate"
34
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
Love this movie. Tommy and will work well together. Serious and silly.
35
The First Wives Club 1996,  PG)
The First Wives Club
A great movie all the way thru. One to watch over and over again.
36
The Bodyguard 1992,  R)
The Bodyguard
Love the music thru this.
37
Simply Irresistible 1999,  PG-13)
Simply Irresistible
I don't really like sarah michelle geller but for some reason I really like this movie.
38
Soldier 1998,  R)
Soldier
I love this movie! "I'm going to kill them all sir!" Jason Issacs plays a great slimebag!
39
Sabrina 1995,  PG)
Sabrina
I liked this one a lot. Better than the original in my opinion because it seems a little more light hearted.
40
Space Cowboys 2000,  PG-13)
Space Cowboys
All star actors in a great movie. Who could ask for more? I love that they have James garner as the reverend.
41
Tank 1984,  PG)
Tank
Garner carries the film but it is one to treasure.
42
Demolition Man 1993,  R)
Demolition Man
Very good movie. "He doesn't know how to use the 3 seashells."
43
The Fugitive 1993,  PG-13)
The Fugitive
A one armed man killed his wife. A train wreck frees him to find the killer and clear his name.
44
Executive Decision 1996,  R)
Executive Decision
I liked this movie a lot. Especially with Oliver platt as the tech guy! And Segal gets killed. YEAH!
45
Bloodsport 1986,  R)
Bloodsport
I love this movie. Even Jean Claude doesn't make this worse since it was his first film. Love Donald Gibb in this, he is funny. What is with Bolo flexing his chest muscles? Oh My. LOL
46
True Lies 1994,  R)
True Lies
I love this movie. Even the cheesy parts. The action is great and Jamie Lee's dance had me laughing. :)
47
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
A little dry and slow at moments but a very interesting movie. Love the costumes and the cutural ideas.
48
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
I really liked this movie. The show Firefly was good as well. It gets better after you watch it the first time so you understand it more.
49
Clarence, the Cross-Eyed Lion 1965,  Unrated)
Clarence, the Cross-Eyed Lion
Very Funny! This is one of my favorites!
50
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Loved this movie! the special effects were great and it was funny as well as had action. Much better than I was expecting.
51
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
Very cool movie. Good story about teaching boys to be good men.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments