My Favorite Movies


  faezehsadat's Rating My Rating
1
Leila 1998,  PG)
Leila
I love this movie...
2
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
I like this girl very much...
4
The Game 1997,  R)
The Game
Reallry nice film
5
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
I really liked this movieeeeeee!
6
Gone With the Wind 1939,  G)
7
The Terminal 2004,  PG-13)
8
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
Real Love
9
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
10
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
I liked it!
11
The Others 2001,  PG-13)
12
The Passion of the Christ 2004,  R)
13
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
14
The Godfather 1972,  R)
15
The Godfather, Part II 1974,  R)
16
The Godfather, Part III 1990,  R)
17
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
18
The Grudge 2004,  PG-13)
19
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
20
Awakenings 1990,  PG-13)
21
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
22
The Green Mile 1999,  R)
23
The Color of Paradise 2000,  PG)
24
Constantine 2005,  R)
25
The Devil's Advocate 1997,  R)
26
Gladiator 2000,  R)
27
Léon (The Professional) 1994,  R)
28
The Departed 2006,  R)
29
Blood Diamond 2006,  R)
30
Secret Window 2004,  PG-13)
31
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
32
Bashu, the Little Stranger (Bashu, gharibeye koochak) 1989,  Unrated)
Bashu, the Little Stranger (Bashu, gharibeye koochak)
Very very nice film. It's perfect!
33
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)
34
Cold Mountain 2003,  R)
35
Dog Day Afternoon 1975,  R)
36
Taxi Driver 1976,  R)
37
Match Point 2005,  R)
38
Under the Skin of the City (Zir-e Poust-e Shahr) 2001,  Unrated)
39
Scarface 1983,  R)
40
The Matrix 1999,  R)
41
Shokaran (Hemlock) 2001,  Unrated)
42
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998,  R)
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano)
Very nice movie!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments