My Favorite Movies


  fabiofzero's Rating My Rating
1
Pi 1998,  R)
2
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
3
Thank You For Smoking 2005,  R)
4
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
I'm talking about the director's cut, obviously.
5
24 Hour Party People 2002,  R)
6
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
11!
7
Sin City 2005,  R)
Sin City
Perfect!
8
Office Space 1999,  R)
Office Space
The source of countless geek jokes.
9
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The absolute best of the whoile series.
10
V for Vendetta 2006,  R)
11
Trainspotting 1996,  R)
12
The Shining 1980,  R)
The Shining
Its way better than the book!
13
Fight Club 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments