My Favorite Movies


  F4RR3LL's Rating My Rating
1
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Best film EVER!!!!!!!!!
2
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
My 2nd favorite film of all time!! Simon Pegg and Nick Frost are the best!!
3
Oldboy 2004,  R)
4
Memento 2000,  R)
Memento
One of the most original stories ever told on film. Changed the way I watch movies.
5
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Tarantino's best film to date.
6
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Yippe Kaya Mutha Fucka!!!
7
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
The best performance of Deniro's career.
8
True Romance 1993,  R)
True Romance
Saw this on Denise's and my first date.
9
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Brad Pitt's best perfomance to date.
10
Seven (Se7en) 1995,  R)
11
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The best science fiction film ever made.
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The best film trilogy ever made!!
13
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
The best film trilogy ever made!!
14
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The best film trilogy ever made!!
15
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
The best super hero film ever made.
16
Boogie Nights 1997,  R)
17
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
Bruce Campbell RULES!!!
18
The Shawshank Redemption 1994,  R)
19
Hot Fuzz 2006,  R)
20
Sideways 2004,  R)
Sideways
Best film of 2004!!!
21
Hustle & Flow 2004,  R)
Hustle & Flow
Best Film of 2005!!!
22
Freebie and the Bean 1974,  R)
Freebie and the Bean
Love this film!!! The predecessor to the Lethal Weapon films. Caan and Arkin are just as cool and funny as Riggs and Murtaugh. A must see if you love buddy cop films!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments