My Favorite Movies


  ezaman1's Rating My Rating
1
Zoku Miyamoto Musashi: Ichijôji no Kettô (Samurai II: Duel at Ichijoji Temple) (Swords of Doom) 1955,  Unrated)
2
Love Affair 1994,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
4
The Blues Brothers 1980,  R)
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
6
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
8
The Holiday 2006,  PG-13)
9
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
10
Love Actually 2003,  R)
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
12
Notting Hill 1999,  PG-13)
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
14
The Incredibles 2004,  PG)
15
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
16
The Sound of Music 1965,  G)
17
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
18
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
19
300 2007,  R)
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
21
The Matrix 1999,  R)
22
Gladiator 2000,  R)
23
Sin City 2005,  R)
24
Saving Private Ryan 1998,  R)
25
Batman Begins 2005,  PG-13)
26
Independence Day 1996,  PG-13)
27
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
28
Top Gun 1986,  PG)
29
Arisan! (The Gathering) 2004,  Unrated)
30
Beauty and the Beast 1991,  G)
31
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
32
Wanted 2008,  R)
33
Cars 2006,  G)
34
50 First Dates 2004,  PG-13)
35
Flags of Our Fathers 2006,  R)
36
Miyamoto Musashi (Samurai 1: Musashi Miyamoto) (The Legend of Musashi) (Master Swordsman) 1955,  Unrated)
37
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
38
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments