My Favorite Movies


  1. eyzwdopen
  2. desiree

Give list a short description

  eyzwdopen's Rating My Rating
1
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
i love this movie its one of my favorites
2
Coach Carter 2005,  PG-13)
3
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
4
Madea's Class Reunion 2003,  Unrated)
5
A Walk to Remember 2002,  PG)
6
Remember the Titans 2000,  PG)
7
All About the Benjamins 2002,  R)
8
The Color Purple 1985,  PG-13)
9
The Poseidon Adventure 1972,  PG)
10
The Notebook 2004,  PG-13)
11
Jason's Lyric 1994,  R)
12
Poetic Justice 1993,  R)
13
Waiting to Exhale 1995,  R)
14
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
15
300 2007,  R)
16
Gladiator 2000,  R)
17
Troy 2004,  R)
18
Alexander 2004,  R)
19
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
20
O 2001,  R)
21
City of Angels 1998,  PG-13)
22
White Chicks 2004,  PG-13)
23
This Christmas 2007,  PG-13)
This Christmas
i love them all in this movie i and some of my friends are going to see it tonight
24
Hairspray 1988,  PG)
25
Hairspray 2007,  PG)
26
Love and Basketball 2000,  PG-13)
27
You Got Served 2004,  PG-13)
28
Step Up 2006,  PG-13)
29
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
30
Menace II Society 1993,  R)
31
Boyz n the Hood 1991,  R)
32
Biker Boyz 2003,  PG-13)
33
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
34
Rules of Engagement 2000,  R)
35
Entrapment 1999,  PG-13)
36
Double Jeopardy 1999,  R)
37
Juice 1992,  R)
38
New Jack City 1991,  R)
39
Boomerang 1992,  R)
40
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
41
Curly Sue 1991,  PG)
42
Annie 1981,  PG)
43
Gangs of New York 2002,  R)
44
American Gangster 2007,  R)
45
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
46
Apollo 13 1995,  PG)
47
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
48
Love Jones 1997,  R)
49
The Neverending Story 1984,  PG)
50
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
51
The Tuskegee Airmen 1995,  PG-13)
52
Life 1999,  R)
53
Lackawanna Blues 2005,  Unrated)
54
Illegal Tender 2007,  R)
55
The Lake House 2006,  PG)
56
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
57
Cheaper By the Dozen 1950,  PG)
58
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
59
Beauty Shop 2005,  PG-13)
60
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
61
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
62
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
63
Stella 1989,  PG-13)
64
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
65
Beaches 1988,  PG-13)
66
The Wizard of Oz 1939,  G)
67
The Wiz 1978,  G)
68
Mask 1985,  PG-13)
69
Radio 2003,  PG)
70
Radio Flyer 1992,  PG-13)
71
The Princess Bride 1987,  PG)
72
We Are Marshall 2006,  PG)
73
Rocky 1976,  PG)
74
Rocky Balboa 2006,  PG)
75
Rocky IV 1985,  PG)
76
Rocky V 1990,  PG-13)
77
Rocky III 1982,  PG)
78
Rocky II 1979,  PG)
79
Ray 2004,  PG-13)
80
Sister Act 1992,  PG)
81
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
82
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
83
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
84
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
85
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
86
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
87
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
88
Baby Boy 2001,  R)
89
Set It Off 1996,  R)
90
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
91
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
92
Hitch 2005,  PG-13)
93
Four Brothers 2005,  R)
94
Hero 2002,  PG-13)
95
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
96
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
97
Misery 1990,  R)
98
The Glass House 2001,  PG-13)
99
8 Mile 2002,  R)
100
The Green Mile 1999,  R)
101
The King and I 1999,  G)
102
Ghost 1990,  PG-13)
103
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
104
The Replacements 2000,  PG-13)
105
Brian's Song 2001,  Unrated)
106
Animal 2004,  R)
107
Holiday Heart 2000,  R)
108
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
109
Michael 1996,  PG)
110
I, Robot 2004,  PG-13)
111
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
112
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
113
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
114
The Five Heartbeats 1991,  R)
115
Why Did I Get Married? 2007,  PG-13)
116
Mo' Better Blues 1990,  R)
117
Are We There Yet? 2003,  PG)
118
Are We Done Yet? 2007,  PG)
119
The Temptations 1998,  Unrated)
120
The Fighting Temptations 2003,  PG-13)
121
Two Can Play That Game 2001,  R)
122
How to Be a Player 1997,  R)
123
Woo 1998,  R)
124
A Low Down Dirty Shame 1994,  R)
125
Original Gangstas 1996,  R)
126
The Original Kings of Comedy 2000,  R)
127
Woman Thou Art Loosed 2004,  R)
128
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
129
The Brothers 2001,  R)
130
The Best Man 1999,  R)
131
The Wood 1999,  R)
132
A Man Apart 2006,  R)
133
The Punisher 2004,  R)
134
Little Miss Sunshine 2006,  R)
135
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
136
Girlfight 2000,  R)
Girlfight
i enjoyed to see a strong woman whipping some ass and takeing names i love michelle rodriguez
137
Stealth 2005,  PG-13)
138
Rush Hour 1998,  PG-13)
139
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
140
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
141
The Transporter 2002,  PG-13)
142
Transporter 2 2005,  PG-13)
143
King Kong 2005,  PG-13)
144
Independence Day 1996,  PG-13)
145
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
146
Freedomland 2006,  R)
147
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
148
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
149
A Raisin in the Sun 2008,  Unrated)
150
Gone With the Wind 1939,  G)
151
To Sir, With Love 1967,  Unrated)
152
Imitation of Life 1934,  Unrated)
153
Runaway Jury 2003,  PG-13)
154
Renaissance Man (Army Intelligence) (By the Book) 1994,  PG-13)
155
Drumline 2002,  PG-13)
156
Breakin' 2 - Electric Boogaloo 1984,  PG)
157
Breakin' (Breakdance: The Movie) 1984,  PG)
158
Coming to America 1988,  R)
159
Rize 2004,  PG-13)
160
Pride 2007,  PG)
161
Celtic Pride 1996,  PG-13)
162
The Learning Tree 1969,  PG)
163
Willow 1988,  PG)
164
Steel Magnolias 1989,  PG)
165
Graffiti Bridge 1990,  PG-13)
166
The Toy 1982,  PG)
167
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
168
Torque 2004,  PG-13)
169
Black Snake Moan 2007,  R)
Black Snake Moan
it was a dark movie very interesting but justin timberlake played a good part and christina ricci well waht can you say and samuel was good it was different but it kept my attention
170
West Side Story 1961,  PG)
171
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
such a touching movie wish that love happened like it happens in the movies
172
Waist Deep 2006,  R)
173
ATL 2006,  PG-13)
174
Roll Bounce 2005,  PG-13)
175
The Whole Nine Yards 2000,  R)
The Whole Nine Yards
hilarious
176
The Whole Ten Yards 2004,  PG-13)
The Whole Ten Yards
hilarious
177
Hustle & Flow 2004,  R)
Hustle & Flow
i love terrence howard who else could make pimps lovable
178
Crash 2005,  R)
Crash
it was an awesome movie it left me thinking
179
Varsity Blues 1999,  R)
Varsity Blues
relly good movue james van der beek played someone besides dawson
180
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
Daddy's Little Girls
love all of tyler perry's movies that all leave me feelinlike i can take on the world
181
Training Day 2001,  R)
Training Day
denzel is sexy when he plays a grimy motherx?!$%*
182
Music of the Heart 1999,  PG)
Music of the Heart
great movie first time me seeing it but it was touching
183
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
184
In Too Deep 1999,  R)
185
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
i saw this movie last night and it was a tear jerker it definitley makes you wanna live your days to the fullest and want somebody to love you like he loved her it was heartwarming
186
First Sunday 2008,  PG-13)
First Sunday
it was a good movie it is one of the life lesson movies and it was funny i enjoyed the storyline and the ending. ice-cube gets better each movie he does
187
Who's Your Caddy? 2007,  PG-13)
Who's Your Caddy?
this movie is funny i just got this from my friend i hadnt even heard of it but i watched it and it was hel of funny this one flew under the radar if you wanna laugh at some crazy ass shit get this movie
188
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
it was really bloody and gory and lots of action i lked it at the end it was symbolic
189
August Rush 2007,  PG)
190
The Great Debaters 2007,  PG-13)
The Great Debaters
it was a great movie i would tell anyone to watch it it leaves you feeling proud
191
Jumper 2008,  PG-13)
Jumper
that movie wasd good it was interesting and enjoyable it makes you wish you could be a jumper
192
Three Can Play That Game ,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments