My Favorite Movies


  expatrickdale's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
The film that made me a film buff. My first real movie experience...no film has ever impressed me like this did...but I was only 9 at the time!
2
Swingers 1996,  R)
Swingers
Funny, sad, touching...great music too. A winner!!!
3
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
One of the best films ever - if not the best. Action, comedy, romance, history - the whole spectrum. Please Mr Hanks, do a sequal!
4
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
An film for kids of all ages! Swordfights, dwarves, giants, pirates and revenge. Awsome!
5
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The seminal action movie. Groundbreaking - just plain awesome
6
Any Given Sunday 1999,  R)
Any Given Sunday
One of the best sports dramas ever.
7
Rooster Cogburn 1975,  PG)
Rooster Cogburn
John Wayne is great in this classic Western. He's funny and believable as an aging, fat, tough, one eyed lawman. Great actor in a great film.
8
Saw 2004,  R)
Saw
Really scary - a proper horror film. Shame about the sequals
9
Sin City 2005,  R)
Sin City
Groundbreaking style, great action movie
10
True Romance 1993,  R)
True Romance
Film noir at it's best - oldie but goody of a flick!
11
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
What 300 should have been if they had a decent plot and not just a great battle scenes.
12
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
The new Bond is the best Bond!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments