My Favorite Movies


  ex0h's Rating My Rating
1
Flashdance 1983,  R)
Flashdance
Amazing, beautiful, stunning, hard-fucking-core. I loved it in every way. Especially the soundtrack!! And Jennifer Beals did a FANTASTIC job.
2
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
Excellent film, excellent performances, PERFECT. One of my favourite films of all time.
3
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
Loved everything about this film. Robert Rodriguez!! Rose Mcgowan!! Zombies!! Amazing direction and cinematography. LoveloveLOVE.
4
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
Tarantino, hot chicks, fast cars, and a slasher film. Where can it go wrong?
5
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) 2008,  PG-13)
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2)
SO. MUCH. LOVE. OH MY GOD. I CAN'T EVEN.
6
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
Amazing. In EVERY way.
7
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Beautiful, beautiful film.
8
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
Amazing cinematography, solid storyline, great performances.
9
Gia 1998,  R)
Gia
So beautifully sad.
10
The Breakfast Club 1985,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments