Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  evjww1's Rating My Rating
1
The Great Race 1965,  Unrated)
The Great Race
one of the funniest movies ever
2
The Great Escape 1963,  Unrated)
3
Great Balls of Fire! 1989,  PG-13)
4
Great Expectations 1946,  Unrated)
5
The Greatest Story Ever Told 1965,  G)
The Greatest Story Ever Told
best Jesus movie
6
Romeo and Juliet 1968,  PG)
7
Love Story 1970,  PG)
Love Story
i cry every time
8
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
all time faviorite
9
Lonesome Dove 2002,  Unrated)
10
The Fifth Element 1997,  PG-13)
11
The Thing 1982,  R)
12
Love Is a Many Splendored Thing 1955,  Unrated)
13
Sinbad of the Seven Seas 1989,  PG-13)
14
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
The Seven Year Itch
one of her best
15
The Magnificent Seven 1960,  R)
The Magnificent Seven
great western
16
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Great movie has a great story line and action packed
17
My Fair Lady 1964,  G)
18
The Sound of Music 1965,  G)
19
On a Clear Day 2005,  PG-13)
20
The Day of the Jackal 1973,  PG)
21
Journey to the Center of the Earth 1959,  G)
22
Journey to the Center of the Earth 1988,  PG)
23
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
The Day the Earth Stood Still
now here is one they need to remake
24
White Zombie 1932,  Unrated)
25
Dracula 1931,  Unrated)
26
Dracula 2005,  Unrated)
27
Dracula 1979,  R)
28
Drácula (Dracula, Spanish Version) 1931,  Unrated)
29
Dracula 1973,  R)
30
Blood For Dracula 2005,  R)
31
Countess Dracula 1972,  PG)
32
The Brides of Dracula 1960,  Unrated)
33
Dracula (1931) ,  Unrated)
34
Son of Dracula 1943,  Unrated)
35
House of Dracula 1945,  Unrated)
36
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
37
Dracula 2000 2000,  R)
38
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
39
Dracula A.D. 1972 1972,  PG)
40
Horror of Dracula 1958,  Unrated)
41
Dracula vs. Frankenstein 1971,  PG)
42
Dracula - Prince of Darkness 1966,  Unrated)
43
Dracula Rising 1993,  R)
44
Dracula: Pages From a Virgin's Diary 2002,  Unrated)
45
Dracula II: Ascension 2003,  R)
46
Dracula Has Risen from the Grave ,  G)
47
Count Dracula & His Vampire Bride 1978,  R)
48
The Curse of the Werewolf 1961,  Unrated)
49
The Wolf Man 1941,  Unrated)
50
Frankenstein Meets the Wolf Man 1942,  Unrated)
51
Lone Wolf McQuade 1983,  PG)
52
Teen Wolf 1985,  PG)
53
Village of the Damned 1960,  R)
54
The Blob 1958,  Unrated)
55
The Time Machine 1960,  G)
56
Time After Time 1979,  PG)
57
King Kong 1933,  Unrated)
King Kong
Better than any other Kong movie
maybe the effects or worse but the story line is a great love story a must see!
58
King Kong 1976,  PG)
59
The Road to Hong Kong 1962,  Unrated)
60
Son of Kong 1933,  Unrated)
61
The King and I 1999,  G)
62
King of Kings 1961,  PG-13)
63
The Fisher King 1991,  R)
64
Road to Singapore 1940,  Unrated)
65
Fancy Pants 1950,  G)
66
Road to Rio 1947,  Unrated)
67
The Ghost Breakers 1940,  Unrated)
68
The Lemon Drop Kid 1951,  Unrated)
69
The Princess and the Pirate 1944,  Unrated)
70
The Paleface 1948,  Unrated)
71
Seven Little Foys 1955,  Unrated)
72
Road to Bali 1953,  G)
73
My Favorite Brunette 1947,  Unrated)
74
Road to Utopia 1946,  Unrated)
75
Road to Morocco 1942,  Unrated)
76
Road to Zanzibar 1941,  Unrated)
77
Going My Way 1944,  Unrated)
78
Somewhere in Time 1980,  PG)
Somewhere in Time
One Chris's best movies a great love story must see!
79
Superman 1978,  PG)
Superman
Don't male like this one
80
Superman 2005,  Unrated)
81
Superman Returns 2006,  PG-13)
82
Superman II 1981,  PG)
Superman II
Still great story line much better than Superman 3
83
Superman III 1983,  PG)
84
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
85
Batman 1989,  PG-13)
86
Batman Returns 1992,  PG-13)
87
Batman & Robin 1997,  PG-13)
88
Batman Forever 1995,  PG-13)
89
Spider-Man 2002,  PG-13)
90
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
91
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
92
El Cid 2008,  Unrated)
El Cid
Great oldie
93
The Road to El Dorado 2000,  PG)
94
El Dorado 1967,  Unrated)
95
The Legend of Sleepy Hollow 1999,  PG)
96
The Island at the Top of the World 1974,  G)
97
Top Gun 1986,  PG)
98
sex, lies, and videotape 1989,  R)
99
Earth Girls Are Easy 1989,  PG)
100
Easy Rider 1969,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments