Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  evilpixieuk's Rating My Rating
1
The Lion King 1994,  G)
2
V for Vendetta 2006,  R)
3
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
4
The Princess Bride 1987,  PG)
5
Mallrats 1995,  R)
6
Anastasia 1997,  G)
7
Jackass - The Movie 2002,  R)
8
Seven (Se7en) 1995,  R)
9
Scream 1996,  R)
10
Dogma 1999,  R)
11
50 First Dates 2004,  PG-13)
12
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
13
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
14
The Tigger Movie 2000,  G)
15
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
16
Lilo & Stitch 2003,  G)
17
The Craft 1996,  R)
18
Scary Movie 2000,  R)
19
The Princess Diaries 2001,  G)
20
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
21
Runaway Bride 1999,  PG)
22
Scream 2 1997,  R)
23
Scream 3 2000,  R)
24
The King and I 1956,  G)
25
Bio-Dome 1996,  PG-13)
26
The Machinist 2003,  R)
27
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
28
The 'Burbs 1989,  PG)
29
Willow 1988,  PG)
30
Legend 1986,  PG)
31
The Legend of Sleepy Hollow 1999,  PG)
32
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
33
King Arthur 2004,  PG-13)
34
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
35
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
36
Center Stage 2000,  PG-13)
37
13 Ghosts 1960,  Unrated)
38
The 13th Warrior 1999,  R)
39
Two Brothers 2004,  PG)
40
Four Brothers 2005,  R)
41
Saw 2004,  R)
42
Saw II 2005,  R)
43
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
44
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
45
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
46
Mean Girls 2004,  PG-13)
47
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
48
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
49
Finding Nemo 2003,  G)
50
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
51
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
52
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
53
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
54
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
55
White Chicks 2004,  PG-13)
56
The Longest Yard 2005,  PG-13)
57
Grease 1978,  PG)
58
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
59
Shrek 2 2004,  PG)
60
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
61
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
62
A Cinderella Story 2004,  PG)
63
Shrek 2001,  PG)
64
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
65
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
66
Gladiator 2000,  R)
67
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
68
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
69
School of Rock 2003,  PG-13)
70
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
71
Lady and the Tramp 1955,  G)
72
Clueless 1995,  PG-13)
73
Secret Window 2004,  PG-13)
74
The Shawshank Redemption 1994,  R)
75
Shaun of the Dead 2004,  R)
76
Mary Poppins 1964,  G)
77
Big 1988,  PG)
78
Sleeping Beauty 1959,  G)
79
Beauty and the Beast 1991,  G)
80
Back to the Future Part III 1990,  PG)
81
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
82
Fight Club 1999,  R)
83
Back to the Future Part II 1989,  PG)
84
King Ralph 1991,  PG)
85
Peter Pan 1953,  G)
86
Coming to America 1988,  R)
87
Pride and Prejudice 2005,  PG)
88
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
89
Mulan 1998,  G)
90
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
91
Ginger Snaps 2000,  R)
92
Donnie Darko 2001,  R)
93
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
94
Braveheart 1995,  R)
95
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
96
Man on Fire 2004,  R)
97
Aeon Flux 2005,  PG-13)
98
Cats & Dogs 2001,  PG)
99
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
100
Toy Story 2 1999,  G)
101
Jaws 1975,  PG)
102
Rush Hour 1998,  PG-13)
103
The Fifth Element 1997,  PG-13)
104
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
105
National Treasure 2004,  PG)
106
Jurassic Park 1993,  PG-13)
107
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
108
Anger Management 2003,  PG-13)
109
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
110
Hook 1991,  PG)
111
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
112
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
113
What Women Want 2000,  PG-13)
114
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
115
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
116
The Mummy 1999,  PG-13)
117
Pretty Woman 1990,  R)
118
Sin City 2005,  R)
119
Wedding Crashers 2005,  R)
120
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments